Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Biegnąc z wilkami

Wystawy Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: Bilety 6 zł, 4 zł ulgowy. Osoby o nazwisku Wilk są uprawnione do zakupu biletu na wystawę Biegnąc z wilkami w cenie 1 zł.

Kiedy:
07-06-2019 -28-07-2019

 

Akcja: O Wilku mowa

Osoby o nazwisku Wilk są uprawnione do zakupu biletu na wystawę Biegnąc z wilkami w cenie 1 zł.

 

 

Akcja: Wilczy apetyt

W ramach akcji w restauracji Na Kuncu Korytarza znajdującej się w Zamku Książąt Pomorskich przy ul. Korsarzy 34 w Szczecinie jedzenie o 10% taniej.

 

10 proc. rabatu obowiązuje do 28.07.2019 na wszystkie pozycje z karty - menu (poza trunkami oraz tytoniem) dla osób, które wykażą zakup biletu na wystawę „Biegnąc z wilkami" organizowaną w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w dniach 7.06.-28.07.2019.

 

Z rabatu będzie można skorzystać jednorazowo. Bilet, na który zostanie udzielony rabat, zostanie oznaczony przez obsługę restauracji.

 

Jednorazowo z 10 proc. rabatu na jeden bilet na wystawę może skorzystać maksymalnie 1 osoba.

 

 

Galeria Przedmiotu (wejście J)

Biegnąc z wilkami

7.06.-28.07.2019

 

Finisaż 28 lipca (niedziela) o godz. 18.00 - performance „Portret lasu. Ludzie z mgły"  w reżyserii Arkadiusza Buszko - obowiązują bilety na wystawę. A dwie godziny wcześniej (16.00) na Dziedzińcu Menniczym koncert EthnoFlow uświetniający finisaż, wstęp wolny. Szczegóły w zakładce Letnie Koncerty Plenerowe.

 

Wystawa zatytułowana „Biegnąc z wilkami" jest kolejną już ekspozycją, przygotowaną przez Estońskie Centrum Literatury Dziecięcej i estońską kuratorkę i ilustratorkę Viive Noor. Pomysł wystawy opiera się na popularnych w Estonii opowieściach o wilkołakach. Baśnie, legendy, podania i opowieści ludowe takie jak te o wilkołakach, od pokoleń opowiadane w Estonii, należą do europejskiego dziedzictwa kulturowego.

 

Ideą tej wystawy, stworzonej przez artystów z Estonii, Łotwy i Litwy, jest nadanie nowego wizerunku i formy od dawna znanemu tematowi wilkołaków, który zawsze był popularny w kulturze europejskiej. Wilkołak, którego zobaczymy na wystawie, najprawdopodobniej niewiele ma wspólnego ze stworzeniem, które spotykamy w mitach i legendach z przeszłości, przedstawianym głównie jako człowiek mający pakt z diabłem. Okaże się, że wilkołak widziany naszymi oczami, to wyjątkowo silny charakter, osobnik wyrosły pośród naszej bujnej przyrody, który tak umiejętnie zmienia swój wygląd, że nie raz zaskoczy nas wszystkich i oczaruje świat swoją niezłomną witalnością. W mistrzowskich rękach bałtyckich ilustratorów opowieści o wilkach i wilkołakach zyskują nowy wyraz. Estońska pisarka i badaczka folkloru Marju Kõivupuu uważa, że "Chociaż przez wieki istniało wiele znanych w folklorze stworzeń, to ich królem zdecydowanie pozostaje wilkołak. Ukazywanie osoby zmieniającej się w niebezpiecznego drapieżnika było szczególnie lubiane w średniowieczu. Dziś wilk, jako inteligentny drapieżnik, stał się symbolem niezależności i odwagi. Ciekawa pod tym względem jest książka Clarissy Pinkoli Estés "Biegnąca z wilkami", w której autorka zauważa podobieństwa między kobietami i wilkami w folklorze. Jej zdaniem łączy ich wiele cech wspólnych, takich jak wytrzymałość, siła, cierpliwość, żartobliwość, ciekawość, odwaga, zamyślenie i witalność".

 

 

Portret lasu. Ludzie z mgły

6.06.2019 (czwartek), godz. 17.00, Galeria Wschodnia (wejście J), wstęp wolny

 

Teatr „Piwnica przy Krypcie" przygotował performance, towarzyszący otwarciu wystawy „Biegnąc z wilkami", który odbędzie się 6 czerwca 2019 r. o godz. 17.00 w Galerii Wschodniej Zamku.

 

Performance w wykonaniu Mai Bartlewskiej i Mateusza Wiśniewskiego, aktorów szczecińskich scen.

Iluzja i wyobraźnia to morze przeżyć w każdym szczególe naszego życia. Galeria jako przestrzeń działania i współakcji pomiędzy malarstwem, a sztuką żywą. Wnikamy w obraz za pomocą, muzyki, ruchu, ekspresji. Opowieść niesie życie w środku relacji ja-ty-on-my! Patrząc na obraz słyszysz i czujesz, co się rodzi za twoimi plecami. Zagłębiając się w las, coraz bardziej czujesz atawizmy i siłę natury, z którą chcesz być jak jeden twór.

Antyteza - uciec, wyzwolić się, być wśród ludzi!

Rodzisz się pod kontrolą i umierasz żyjąc nadal. Pieśń o byciu kimś, kto musi wymknąć się sobie. Las to ja, a drzewa to ty. Każdy z nas chce uciec, nawet nie wie, może bardziej czuje, pragnie.

Zanurzyć się i nieść moc... być wilkiem! - reżyser Arkadiusz Buszko.

Arkadiusz Buszko - reżyseria, plastyka ruchu, opracowanie tekstu

Tomasz Lewandowski - muzyka

Grupa Mixer - scenografia, kostiumy

Pushka Studio - multimedia

 

Słowa kluczowe: wystawa

« Powrót do poprzedniej strony