Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Dzień Kultury Romskiej

Koncerty Turystyka Inne propozycje Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Wstęp: wstęp wolny

Kiedy:
1. 10-08-2019 16:00 Sobota

 

Dzień Kultury Romskiej

 

10.08.2019 (sobota),  godz. 16.00 - 21.00, dziedziniec Zamku, wstęp wolny

 

Wydarzenie ukazujące dorobek i kulturę mniejszości romskiej ze Szczecina oraz z terenu województwa zachodniopomorskiego, wspierające integrację mieszkańców oraz nawiązujące do wielokulturowego charakteru miasta, pielęgnującego tradycje i poszanowanie innych kultur.

 

Dzień Kultury Romskiej organizuje Stowarzyszenie Mniejszości Narodowej Roma w Polsce „Jankesci" przy współpracy Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Szczecin.

 

Prowadzenie: Tytus Łakatosz

 

W programie występy zespołów, prezentujących różne style folkloru romskiego:

 

Liza Kotlyarenko

Gwiazda piosenki romskiej, niezwykle utalentowana artystka. Śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim, tańczy, sama pisze teksty i komponuje muzykę. Jej talent muzyczny od dziecka pielęgnowany był przez jej artystyczną rodzinę - pochodzi z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburga. Ojciec Lizy Kotlyarenko występował w moskiewskim Teatrze Roma. Na tej samej scenie Liza Kotlyarenko występowała wielokrotnie ze swoim rodzeństwem: bratem Nicolasem oraz siostrą Rossitą, utalentowaną tancerką i choreografem.

Jako dziecko zagrała w rosyjskim filmie „Cyganka Aza". Liza Kotlyarenko świetnie odnajduje się w folklorze romskim, ale nie ogranicza się do tego rodzaju muzyki. W 2006 r. wraz z Katarzyną Nosowską nagrała tytułową piosenkę do filmu Bogusława Lindy „Jasne Błękitne Okna". Kocha jazz i śpiewa w klimacie jazzowym. Właśnie taki charakter mają piosenki nagrane z Mateuszem Pospieszalskim na jego płycie EMPE3. W lipcu 2016 odbyła się premiera jej drugiej solowej płyty „Cygańskie Serce". W 2018 w duecie z Ivanem Komarenko zaśpiewała piosenkę „Twoje jutro". Obecnie pracuje nad pierwszą płytą w języku polskim.

 

Bogdan Trojanek & Terne Roma

Zespół  istnieje od 1999 r. Prezentuje  muzykę taborowo-cygańską. Nagrał dziewięć płyt. W 2000 r. na Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Muzyki Romów zdobył: nagrodę  jury, nagrodę  publiczności oraz telewidzów. W 2001 r. zespół  był nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk, otrzymał Statuetkę Złotego Głosu Opole 2001. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Bogdan Trojanek.

Aranka Straus & Roma Stars

Zespół z Hamburga i Polski reprezentuje piosenkarka i tancerka Aranka Straus. Śpiewała, tańczyła oraz była choreografem w  zespole  Dona Wasyla, Dzianiego i Lizy. Zakwalifikowała się do półfinału programu muzycznego „Idol", organizowanego przez Telewizję Polsat.

Od 2007 koncertuje ze swoim zespołem Roma Stars na terenie Niemiec, Holandii i Polski.

Cierchaj

Zespół wokalno-taneczny z Pyrzyc, założony w 2004 roku. Kierownikiem zespołu jest wokalista Zygmunt Tabaczyk. Zespół koncertuje w Polsce i za granicą. W repertuarze zespołu znajdują się m.in. tradycyjne utwory romskie.

 

Somnakuno Drom

Zespół istnieje od 2003 r. Propaguje kulturę, taniec, muzykę  oraz  język społeczności romskiej, działając pod kierownictwem Tytusa Łakatosza. W repertuarze ma  tradycyjne utwory romskie połączone z muzyką, tworzoną przez młode pokolenie o szybszym tempie i bardziej dynamicznym brzmieniu.

Słowa kluczowe: koncert

« Powrót do poprzedniej strony