Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

  Newsletter

  Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
  Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

  zapisz adresusuń adres

  Witamy w Teatrze Krypta

  Teatr Krypta istnieje od 1965 roku. Jego scena mieści się w dawnej krypcie książęcej, co nadaje przedstawieniom specyficzny klimat, ale też ogranicza repertuar do tzw. małych form teatralnych. Zespół Krypty stanowią aktorzy innych szczecińskich teatrów. Widownia teatru mieści do 30 osób. Spektakle grane są w soboty i niedziele oraz - po uzgodnieniu - w innych terminach.

  Spektakle w repertuarze:

  • Dziś wieczór arszenik, czyli komedia z kawą w reż. Tomasza Obary
  • Totalnie szczęśliwi wg Silke Hassler w przekł. Aleksandra Berlina, w reż. Jana Kochanowskiego
  • Love boutique Petera Turriniego wg Willarda Manusa w przekł. M. Szalszy, w reż. Pawła Niczewskiego
  • Produkt Marka Ravenhilla w reż. Piotra Ratajczaka
  • Bobok na podstawie opowiadań F. Dostojewskiego, w reż. Marii Kwiecień.


  ________________________________________________________________________________________

   

  Piwnica przy Krypcie powstała w 1990 r. z inicjatywy szczecińskich artystów. Miejsce to funkcjonuje jako kabaret, teatr komediowy oraz scena muzyczna, przeznaczona dla 50-osobowej widowni.
  Zespół artystyczny stanowią aktorzy teatrów szczecińskich. Kierownikiem artystycznym jest Konrad Pawicki. W Piwnicy odbywają się wieczory oraz spektakle kabaretowe i dramatyczne, koncerty, recitale.
  Spektakle wyprodukowane przez Piwnicę przy Krypcie cieszą się niebywałą popularnością nie tylko wśród mieszkańców Szczecina, ale zdobywają nagrody i uznanie na ogólnopolskich festiwalach.

  Spektakle w repertuarze:

  • Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji) autorstwa Jessa Winfielda, Adama Longa i Daniela Singera w tłumaczeniu Włodzimierza Kaczkowskiego
  • Hard Topor Café w reż. Pawła Niczewskiego
  • Drzwi Morrisona w reż. Pawła Niczewskiego
  • Ewa nie chce spać w reż. Żywii Karasińskiej-Fluks
  • Przewodnik zakochanych w reż. Konrada Pawickiego


  Na scenie Piwnicy przy Krypcie obejrzeć można koprodukowany przez Zamek Książąt Pomorskich oraz Nieformalną Grupę Avis monodram pt. Medium - torba na rzeczy pospolite.


  Monodram w wykonaniu Agnieszki Makowskiej to kompilacja wybranych dzieł wybitnych twórców literatury polskiej XIX i XX wieku, skupiających się wokół martyrologii narodowej, z autorskim scenariuszem Agaty Biziuk. Cytaty prowokują do wgłębienia się w ich sens, coraz odważniej postawione zostają pytania dotyczące tożsamości. Aktorka wciela się w niespokojne zabłąkane dusze, które łączy motyw wygnańca. Frazes zostaje postawiony naprzeciw autentycznym doświadczeniom. Fakty przeciw mitom. Odarty zostaje system manipulacji historią za pośrednictwem legend i narodowych mitów. Słodko-gorzka realizacja ma być swoistą odpowiedzią młodych twórców na otaczającą ich rzeczywistość, kakofonicznie traktującą pojęcie patriotyzmu, sztucznie mitologizowanego, pełnego bełkotu i agresji.


  „Jesteśmy jak organizm z upośledzony systemem immunologicznym - gdy brakuje nam zewnętrznych czynników, z którymi moglibyśmy walczyć... atakujemy sami siebie".
  Scenariusz to teksty Adama Mickiewicza z II cz. Dziadów, wzbogacone o utwory autorstwa Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, Waldemara Łysiaka.

  reżyseria: Agata Biziuk
  występuje: Agnieszka Makowska scenografia: Katarzyna Proniewska-Mazurek
  muzyka: Mateusz Czarnowski
  zespół muzyczny w składzie: Piotr Bruski, Mateusz Czarnowski, Michał Czarnowski
  konsultacja: Kamil Kopania, Przemek Głowa
  koprodukcja: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie - Piwnica przy Krypcie

  Nieformalna Grupa Avis łączy w sobie fuzje gatunków i osobowości o różnorodnym warsztacie twórczym. Została założona w 2007 roku przez absolwentki białostockiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Trzon zespołu tworzą: reżyserka Agata Biziuk, aktorki Agnieszka Makowska oraz Ewelina Stepanczenko.