Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Skaza

Na podstawie tekstów Witolda Gombrowicza
Reżyseria i scenariusz: Piotr Ratajczak
Kostiumy: Krystyna Łukomska
Występują:
Maria Dąbrowska (Matka, Dziewczyna, Filip)
Grzegorz Falkowski (Brat, Cyryl, Piekosiński, Pijak)
Robert Gondek (Ojciec, Kraykowski, Leon)
Janusz Janiszewski (Witold)
W przedstawieniu wykorzystano utwory: Bogdana Chmury, Aphex Twin, Bacha

W połowie drogi mego żywota pośród ciemnego znalazłem się lasu. Las ten co gorsza był zielony

"Skaza" to kolaż różnych tekstów Witolda Gombrowicza składający się na autorską opowieść o młodym kandydacie na artystę, który w sennym psychoanalitycznym seansie przygląda się sobie i otaczającemu go światu.

Młody Witold, który mija właśnie Rubikon nieuniknionego trzydziestaka próbuje zrozumieć i określić swoje miejsce w świecie. Chce poznać także odpowiedź na pytanie jaka jest przyczyna tego, iż czuje się niedostosowany do norm społecznych otaczającego go świata - czuje się chory, anormalny, wyrzucony poza obręb normalnego świata jak chora owca poza stadem. Witold próbuje zaakceptować swoje psychiczne defekty i obsesje tak, by stały się one twórczą stroną jego świata. Opowieść zbudowana jest z fragmentów dzieł pisarza, jak i elementów jego biografii.

Wyobraźmy sobie trzydziestoletniego mężczyznę, kandydata na artystę, który zamknięty w pokoju snuje marzenia o swojej wielkości, a jego przestrzeń nawiedzają i robią mu seans psychoanalityczny postaci z życia i dziwne figury - bohaterowie jego późniejszych utworów... Rodzina, Kobiety, Mecenas Kraykowski - ideał męskiej formy, dwór z księciem Filipem, który pakuje Witolda Gombrowicza w formę-rolę Iwony, Pijak który objawia mu erotyczną prawdę o sobie i w końcu Leon (bohater powieści Kosmos) - czyli spotkanie dwóch Gombrowiczów, młodego i starego - ukształtowanego i przede wszystkim pogodzonego ze sobą, swoją skazą (Piotr Ratajczak)