Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Miłosne opowieści

wg piosenek Nicka Cave'a
Przekład: J. Prykowska, K. Pawicki
Reżyseria: Paweł Niczewski
Scenografia: Krystyna Łukomska
Ruch sceniczny: Arkadiusz Buszko
Obsada: Joanna Prykowska i Konrad Pawicki
Muzycy: Paweł Baska, Konrad Czwajda, Tomasz Kubik
Premiera: 6 stycznia 2001, Piwnica przy Krypcie

Postać i muzyka Nicka Cave'a interesowały mnie od lat licealnych. Powoli zacząłem docierać do kolejnych płyt, tłumaczyłem teksty. Już wtedy te piosenki wydawały mi się bardzo teatralne. Wyczuwałem w nich to niesamowite dramatyczne napięcie. Potem Nick Cave i w Polsce stał się bardzo popularny. Zaczęto robić spektakle na podstawie jego piosenek. Po Gali Wrocławskiej pomyślałem sobie, że jak to, oni wykorzystują twórczość Cave'a, a ja, jego "wielki znawca" nic? No i postanowiłem zrobić "Miłosne opowieści". (Paweł Niczewski, reżyser)

Sam wprawdzie nie jestem szczególnym zwolennikiem twórcy pieśni o "urodzonych mordercach", lecz czuję smaki, w których zanurzona jest jego sztuka. I cieszę się, że zafascynowany nim Niczewski, reżyser "Miłośnych opowieści", umiał swoją prywatną fascynację powściągnąć. W efekcie otrzymaliśmy stylowy spektakl muzyczny, a nie jakiś pretensjonalne nadekspresyjne widowisko. Niczewski (...) stworzył przedstawienie z ciekawie zestawionych pieśni o miłości. Ułożył z nich opowieść niby banalną, lecz wyrazistą. (...) "Miłosne opowieści" wiodą nas od chropawej, smutnej liryki do ostrych, pulsujących rwanym rytmem wyznań w drugiej części. (...) nie ulega wątpliwości, że ten zwarty, żywy, bo żyjący wraz z muzyką spektakl (brawo dla perkusji - odmierzającej trafnie tak istotny tutaj rytm), który część widzów odbiera jak koncert, a część docenia jego teatralną formę. Długo się utrzyma w repertuarze Piwnicy. (Kurier Szczeciński)

"Jestem gruby robal, jestem tłusty robal" - wijąc się i skręcając śpiewa Konrad Pawicki. Obok podryguje Joanna Prykowska, wokalistka zespołu "Firebirds". To jedna z ostatnich piosenek spektaklu opartego na twórczości Nicka Cave'a w reżyserii Pawła Niczewskiego. Reżyser z czternastu piosenek ułożył historię jednej miłości. (...) W "Miłosnych opowieściach" jest etap poznania, zauroczenia, potem codziennego, szarego życia i na koniec konflikt i jego narastanie... (Głos Szczeciński)