Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Rozmowy z diabłem

na podstawie tekstów Leszka Kołakowskiego

Reżyseria: Marian Dworakowski
Współpraca reżyserska: Arkadiusz Buszko
Obsada: Marian Dworakowski

Oto staje przed nami człowiek w mnisiej sutannie. Mętny wzrok wbija w trzymaną w ręce butelczynę i zaczyna perorować: Najmilsi moi, o wielkiej rzeczy traktować dzisiaj będziemy - a może zresztą małej, najmniejszej na świecie, jeżeli Stwórca jest największy, to ten co mu się sprzeciwia, musi być najmniejszy(...) Gdzież to wszystko się mieści, te podstępy czarcie, te oszukaństwa i złości, gdzież ich szukać, jak im radę dawać, najmilsi, gdzie siedlisko szatańskie wykryć i w samym gnieździe wroga na zawsze ugodzić - oto właśnie, co przedmiot stanowi kazania dzisiejszego, oto o czym bracia moi i siostry mówić wam będę...

Tak zaczyna się kazanie, którym mówca chce zrewidiować nasze myślenie i dobru i złu, grzechu i zbawieniu, boskości i diabelstwie.

Od reżysera: "Wielkie kazanie księdza Bernarda" to zabawny traktat nie tyle o chybotliwości złotego środka między postawami pokory i pychy, co przede wszystkim mistrzowska zabawa w retorykę, w której podjęta zostaje przygoda przeprowadzenia dowodu na tezę, aż do jej zaprzeczenia.