Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Produkt

20091209_produktprzekład: Małgorzata Semil
reżyseria: Piotr Ratajczak
kostiumy i adaptacja przestrzeni: Matylda Kotlińska
obsada: Maria Dąbrowska, Arkadiusz Buszko

"Produkt" Marka Ravenhilla to komedia, która obnaża mechanizmy współczesnego przemysłu rozrywkowego. Przedstawienie jest spotkaniem hollywoodzkiego producenta i aktorki. Producent filmowy opowiadając filmowy scenariusz pragnie nakłonić aktorkę, by zagrała w jego wielkiej produkcji. Film jest skazany na sukces - miliony widzów, Oskary... Jednym słowem "jak tylko się go trochę podkręci to będzie rewela".

Tymczasem scenariusz z pasją opowiadany przez producenta jest idiotyczną historią, która zawiera wszystkie fetysze współczesności, na które każdy z nas daje się nieustannie nabierać: oto wielka miłość młodej kobiety do arabskiego fundamentalisty, gorący seks miesza się z patetycznym wspomnieniem 11 września, terroryści - Osama Bin Laden, Guantanamo, wielka przemiana duchowa głównej bohaterki. Absurd, głupota i poprawnie polityczne zadęcie. Oto wspaniały hollywoodzki scenariusz! Przeżyjmy ten film razem z producentem Jamesem i aktorką Olivią! Zapowiada się wielkie, wspaniałe kino...

Mark Ravenhill to wielka gwiazda angielskiej dramaturgii, współtwórca tzw. nowych brutalistów czyli pokolenia młodych dramaturgów mówiących o najbardziej mrocznych i drastycznych stronach ludzkiej natury. Najbardziej znane teksty Ravenhilla to Shopping and fucking i Polaroidy.

Produkt - tekst z 2006 roku, zrealizowany w Teatrze Krypta jest polską prapremierą. (Piotr Ratajczak)