Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Dracula

autor: Bram Stoker
przekład: Marek Król
tekst: © Copyright by Wydawnictwo Zielona Sowa Sp. z o.o.
scenariusz i reżyseria: Paweł Niczewski
scenografia i kostiumy: Wanda Kowalska
muzyka: Piotr Klimek
obsada: Dorota Chrulska, Konrad Pawicki, Jacek Piątkowski

... Wampir żyje bez końca i z upływem czasu on nie umiera. Najlepiej ma się wtedy, kiedy krwią żyjących żywić się może. Cienia nie rzuca; także i w lustrze nie odbija się. Siłę wielu ludzi ma. Może w wilka zmieniać się, może nietoperzem być. We mgle pojawia się, którą wywoływać umie. W postaci pyłu on także poruszać się jest zdolny, przez księżycowe promienie niesiony. Widzi w ciemności. Wszędzie się dostać i wszędzie się wydostać może ... (Bram Stoker "Dracula")

Hrabia Dracula jest jednym z najbardziej znanych wampirów na świecie. Słyszał o nim prawie każdy, a to za sprawą wielu adaptacji filmowych dzieła irlandzkiego pisarza Brama Stokera.

Tę najsłynniejszą powieść grozy Bram Stoker napisał w 1897. Pierwowzorem jego bohatera był Vlad III Dracula lub Drăculea, średniowieczny władca Wołoszczyzny, który ze względu na upodobanie do nabijania wrogów na pal nazywany był też Palownikiem. Rumuński włodarz był swego rodzaju bohaterem tamtejszej ludności, gdyż skutecznie ochraniał ją przed najazdami Turków.

Dracula z powieści powieści Stokera mieszka w górach Transylwanii, w ponurym zamku w okolicach przełęczy Borsa. Żywi się ludzką krwią i posiada wszystkie wampirze moce, co czyni go potencjalnie niezwyciężonym i nieśmiertelnym.

Nasz Dracula ma być nie tyle straszny, co śmieszny. Klasyczna postać grozy z powieści Stokera, w ujęciu komediowym, otwiera nowy cykl Teatru Krypta - "Opowieści z Krypty".