Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

GITARA KAMERALNIE - Haniszewska-Kandulski Duo

GITARA KAMERALNIE
24. 03. 2012 (sobota), godz. 18.00, sala ks. Anny Jagiellonki, bilety 30 i 15 zł

Haniszewska - Kandulski Duo:
Sandra Haniszewska - skrzypce
Tomasz Kandulski - gitara

W programie m.in. utwory J. K. Mertza, A. J. Lanmana i A. Pärta


hkduo


HANISZEWSKA - KANDULSKI DUO

Zespół Haniszewska - Kandulski Duo powstał w 2005 r. Tworzą go Sandra Haniszewska - absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej i dr Jakuba Haufy oraz Tomasz Kandulski - absolwent poznańskiej Akademii w klasie gitary prof. Piotra Zaleskiego.

W roku 2008 oboje ukończyli studia w Conservatorium Maastricht w Holandii, w klasach wybitnych wirtuozów swoich specjalności - Borisa Belkina (skrzypce) i Carlo Marchione (gitara).

Duo ma na swoim koncie wiele koncertów w Polsce jak i za granicą - występuje w duecie i w koncertach podwójnych z orkiestrą. W swoim repertuarze posiadają utwory oryginalnie napisane na skład skrzypcowo-gitarowy jak i opracowują własne transkrypcje. Grają muzykę wszystkich epok i stylów - od baroku, przez romantyzm, po muzykę współczesną, w wykonawstwie której się specjalizują.

Sukcesy duetu to także zdobycze konkursowe. Ważniejsze z nich to m.in.:
- XIII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy Niccoló Paganini w Parmie (Włochy, 2011) - I miejsce
- VII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy Premio Enrico Mercatali w Gorizii (Włochy, 2010) - I miejsce
- XIII Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (2009) - III miejsce
- Międzynarodowy Multiinstrumentalny Konkurs IBLA Grand Prize w Ragusie (Włochy, 2009) - wyróżnienie.

W 2010 roku Haniszewska-Kandulski Duo zostało wyróżnione stypendium Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska", a w 2011 - Stypendium Artystycznym Miasta Poznania.
Wiosną 2012 roku ukaże się ich debiutancka płyta zatytułowana "Tintinnabuli".

 

haniszewska-kandulski_duo

Tomasz Kandulski
W latach 2006-2010 kształcił się w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Piotra Zaleskiego, którą ukończył z wyróżnieniem. W roku 2008 ukończył również równoległe studia w Conservatorium Maastricht w Holandii w klasie gitary światowej sławy wirtuoza prof. Carlo Marchione.

Bierze intensywny udział w kursach gitarowych i muzycznych oraz w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach gitarowych. Na swoim koncie ma uczestnictwo w osiemnastu konkursach odbywających się w kraju i za granicą, zostając laureatem czternastu z nich.

Doskonalił swoje umiejętności pod okiem takich mistrzów jak Raphaella Smits (Belgia), Carlo Domeniconi (Grecja), Carlo Marchione (Włochy), Antigoni Goni (Grecja), Alexander Swete (Austria), Philippe Villa (Francja), Jeremy Jouve (Francja), Thomas Offermann (Niemcy), David Tanenbaum (USA), Zoran Dukic (Chorwacja), Göran Söllscher (Szwecja) czy Los Angeles Guitar Quartet (USA).
Był zapraszany na festiwale, m.in. Międzynarodowe Spotkania Gitarzystów w Sanoku, Międzynarodowy Festiwal GITARA we Wrocławiu, Warszawski Festiwal Gitarowy, Lubuski Festiwal Gitarowy czy European Arts Festival w Mansfield (Wlk. Brytania). Występował w wielu miastach w kraju (m.in. w salach Filharmonii poznańskiej, wrocławskiej, zielonogórskiej, świętokrzyskiej, Studio Koncertowym PR im. W.Lutosławskiego w Warszawie) jak i poza granicami Polski (m.in. Wielka Brytania, Holandia, Belgia, Słowenia), solo oraz z towarzyszeniem orkiestr. Wraz z żoną-skrzypaczką Sandrą Haniszewską współtworzy Haniszewska-Kandulski Duo.

Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz programu Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska". W 2007 r. był także uczestnikiem prestiżowego programu Huygens Scholarship w Holandii dla najlepszych studentów z wszystkich uczelni holenderskich.

Obecnie pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu, a także na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.

Ważniejsze osiągnięcia konkursowe:
- XVI Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Kutnej Horze (Czechy) - III miejsce (2011)
- XIII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy Niccolo Paganini w Parmie (Włochy) - I miejsce w duecie z Sandrą Haniszewską (skrzypce)(2011)
- XIII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. J.E. Jurkowskiego w Tychach - II miejsce (jedyny Polak w finale) i nagroda specjalna (2010)
- VII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy Premio Enrico Mercatali w Gorizii (Włochy) - I miejsce w duecie z Sandrą Haniszewską (skrzypce) (2010)
- XIII Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie - III miejsce w duecie z Sandrą Haniszewską (skrzypce) (2009)
- VIII Konkurs Muzyki XX i XXI wieku dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach - laureat wyróżnienia (2009)
- IBLA Grand Prize w Ragusie (Włochy) - wyróżnienie w duecie z Sandrą Haniszewską (skrzypce) (2009)
- VII Międzynarodowy Konkurs Indywidualności Muzycznych im. A.Tansmana w Łodzi - finalista (jedyny polski gitarzysta zakwalifikowanydo finału) (2008)
- XII Międzynarodowy Konkurs Gitarowy im. J.E. Jurkowskiego w Tychach - IV miejsce (2008)
- I Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Olsztynie - II miejsce (2006)
- Międzynarodowy Konkurs Gitarowy w Weimarze (Niemcy) - wyróżnienie, finalista (2005)
- XV Międzynarodowe Spotkania Gitarzystów w Sanoku - I miejsce (2005)
- Międzynarodowy Festiwal Gitarowy w Trzęsaczu-Rewalu - II miejsce (2004)

Tomasz Kandulski gra na gitarach: Antonius Müller 2010 i Thomas Eichert 2002.


Sandra Haniszewska

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła jako siedmiolatka w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu w klasie skrzypiec Ernesta Dobiosza, a następnie Jacka Siemka. Od 2002 roku kształciła się w tzw. „Poznańskiej Szkole Talentów" w klasie skrzypiec prof. Jadwigi Kaliszewskiej, którą ukończyła z wyróżnieniem. W 2006 roku rozpoczęła studia w klasie tego samego pedagoga w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2006-2008 studiowała równolegle w Conservatorium Maastricht w Holandii w klasie prof. Borisa Belkina. Studia czteroletnie ukończyła w przeciągu dwóch lat z wyróżnieniem ze stopniem Bachelor of Music. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jadwigi Kaliszewskiej i dr J. Haufy

Jest laureatką nagród na wielu konkursach skrzypcowych, między innymi:

• Zakwalifikowanie się do XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego, który odbędzie się w Poznaniu w październiku 2011 r.
• I miejsce na XIII Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym Niccolo Paganini
w Parmie (Włochy 2011)
• III Nagroda na II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Eugenii Umińskiej w Poznaniu (grudzień 2010)
• Nagroda Specjalna im. Prof. Marka Stachowskiego na XIV Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie - za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego - Cadenzy K. Pendereckiego (sierpień 2010)
• I miejsce na VII Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej Cittá di Gorizia we Włoszech w kategorii duet (skrzypce-gitara, 2010)
• III miejsce na VIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu (2009)
• III miejsce na XIII Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie w kategorii duet (skrzypce-gitara, 2009)
• Wyróżnienie na Międzynarodowym Multiinstrumentalnym Konkursie IBLA Grand Prize w Ragusie (Włochy, 2009)
• II miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Skrzypcowej im. I. Dubiskiej w Łodzi (2006)
• IV miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. E. Umińskiej w Poznaniu (2005)
• Wyróżnienie na II Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Muzyki Skrzypcowej im. I. Dubiskiej w Łodzi (2004)
• I miejsce na XXIX Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. S. Hajzera w Zielonej Górze (2003)
• Nagroda specjalna na XXIX Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. S. Hajzera w Zielonej Górze (2003)
• IV miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G.Ph. Telemanna w Poznaniu (2002)
• Finalistka na IV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (2001)
• Zakwalifikowanie się (na podstawie nadesłanej płyty DVD) do Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu

Od najmłodszych lat prowadziła ożywioną działalność koncertową. Już w wieku 10 lat wystąpiła jako solistka z orkiestrą kameralną „ Camerata Impuls". Koncertowała z orkiestrami filharmonii Zielonogórskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Orkiestrą Gitarową w Szczawnie Zdroju, Cameratą Impuls. Była gościem festiwalu Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Lubuskich Spotkań Gitarowych, XVII Międzynarodowego Kursu Gitarowego w Szczawnie Zdroju, Międzynarodowych Spotkań Gitarzystów w Sanoku.
Występowała w wielu salach koncertowych w Polsce i za granicą: Willem Hijstekzaal, Matty Nielzaal, Theater aan het Vrijthoff, Muziek Centrum Eindhoven, Toonzaal Den Bosch, Aula UAM w Poznaniu, Aula Nova w Poznaniu, Muzyczna Waga w Poznaniu, MCM w Zielonej Górze, Galeria Rotunda w Bytomiu, CK Zamek w Poznaniu, Aula Narodowej Orkiestry Symfonicznej polskiego Radia w Katowicach, MDK w Sanoku, Teatr Zdrojowy w Szczawnie Zdroju i wielu innych.
Brała udział w kursach muzycznych gdzie doskonaliła swoją grę pod okiem profesorów: Boris Belkin, Petru Munteanu, Hans Wilhelm Kaufmann, Phillippe Villa, Paul Patterson.

Ważniejsze stypendia:

• Stypendium artystyczne miasta Poznania - rok 2011
• Stypendium programu MŁODA POLSKA - rok 2010
• HUYGENS SCHOLARSHIP PROGRAMME - stypendium dla najzdolniejszych studentów z całej Holandii rok 2007/2008
• Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - rok 2006
• Półroczne Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - rok 2006
• Stypendium Naukowe Prezydenta Miasta Świętochłowic - rok 2006
• Stypendium Prezesa Rady Ministrów - rok 2005/2006
• Nagroda Prezydenta Miasta Świętochłowic - rok 2002


Program koncertu:

Johann Kaspar Mertz (1806-1856)
An Malvina

Toru Takemitsu (1930-1996)
All in Twilight

Marek Pasieczny (1980)
Homenaje a Manuel de Falla

Paul Patterson (1947)
Luslawice Variations

Krzysztof Penderecki (1933)
Cadenza

Nathan Milstein (1904-1992)
Paganiniana

***

Jerzy Bauer (1936)
Monologi dialogujące Monologi dialogujące, Monologi lamentacji, Monologi taneczne

Anthony Joseph Lanman (1973)
Sonata 46

Atanas Ourkouzounov (1970)
Sonatina Bulgarica
Allegro ritmico
Largo
Vivo con fuoco

Marek Pasieczny (1980)
La casa donde vive miedo

Arvo Pärt (1935)
Fratres

 

Powrót do XV Wiosennych Koncertów Gitarowych ...