Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

MISTRZOWSKI DUET - Duo Melis

MISTRZOWSKI DUET
25. 03. 2012 (niedziela), godz. 18.00, sala ks. Bogusława X (wejście B, D), bilety 40 zł

Duo Melis:
Susana Prieto (Hiszpania)
Alexis Muzurakis (Grecja)

W programie m.in. utwory E. Granadosa, M. de Falli i D. Bogdanovica

 

duo_melis_2_600

 

DUO MELIS
Hiszpańska gitarzystka Susana Prieto i grecki gitarzysta Alexis Muzurakis zadebiutowali jako Duo Melis w 1999 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego w Volos (Grecja). Od tego czasu występowali w prestiżowych salach koncertowych takich jak Filharmonia Berlińska, Concertgebouw w Amsterdamie, The Tchaikovsky Hall w Moskwie, Megaron w Atenach i Merkin Concert Hall w Nowym Jorku. Są bardzo chętnie zapraszani na koncerty i kursy mistrzowskie podczas międzynarodowych festiwali gitarowych oraz prestiżowych cykli koncertów w Europie i Ameryce.

Są laureatami ogromniej ilości nagród, zarówno indywidualnie jak i zespołowo. W 1999 roku jako duet zajęli pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Frechen (Niemcy). W następnym roku wygrali prestiżowy Konkurs Duetów Gitarowych w Montelimar (Francja) oraz 21. Międzynarodowy Konkurs Duetów Gitarowych im. Mauro Giulianiego we Włoszech. W 2001 roku otrzymali nagrodę dla najlepszego duetu podczas Konkursu Muzyki Kameralnej w Lipsku (Niemcy) oraz zwyciężyli podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Paryżu. W 2003 roku nagrali swoją pierwszą płytę po jako nagrodę miasta Verony za zwycięstwo Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Geatano Zinettiego. W 2005 roku z powodzeniem wystąpili w Yehudi Menuhin Society Live Music Now.

Zespół Duo Melis współpracował m.in. z Berliner Symphoniker, Filharmonią w Neubrandenburgu, Bayerische Kammerphilharmonie, Orkiestrą Radiową z Bukaresztu oraz Orkiestrą Narodową z Tesalonik, prowadzoną przez Leo Brouwera.
Szeroki repertuar duetu obejmuje dzieła od epoki baroku aż po muzykę Astora Piazzolli, Alberto Ginastery, czy Leo Brouwera, w tym także koncerty na dwie gitary Rodrigo, Castelnuovo-Tedesco i Vivaldiego, a także powstały niedawno koncert Marka Pasiecznego dedykowany specjalnie Duo Melis.

Ostatnio duet występował w Ameryce Północnej, w tym podczas dorocznej konwencji Guitar Foundation of Americas (GFA), a także podczas recitali w Chicago, St. Louis, Austin, Scranton, College Station, Houston, Brownsville, Detroit, San Francisco i Cleveland. W Europie mieli okazję zaprezentować się w Grecji, Niemczech, Polsce, Rosji, Hiszpanii, Rumunii, Holandii, Austrii, Norwegii, Szwecji, Francji i w Czechach.
Po występie duetu podczas GFA w 2008 roku, amerykański krytyk Mark Switzer napisał w magazynie Soundboard :
„Występ Duo Melis był jednym z moich ulubionych podczas konferencji; ich gra była technicznie doskonała, muzycznie przekonująca i ukazała fantastyczny zespół"

Susana i Alexis studiowali kolejno w Hiszpanii i w Grecji. Następnie kontynuowali studia jako soliści oraz jako duet w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia), w Koncerwatorium im. Feliksa Mendelssohna Bartholdy'ego w Lipsku oraz w Koncerwatorium im. Hannsa Eislera w Berlinie.

Od 2006 roku Susana i Alexis uczą w Conservatoire National de Strasbourg we Francji.

 

Program koncertu:

Manuel de Falla (1876-1946)
Danza Española nr 2 z La Vida Breve *
Danza de los Vecinos z El Sombrero de Tres Picos *
Danza de la Molinera z El Sombrero de Tres Picos *

Antoine de Lhoyer (1768-1852)
Duo nr 3 op. 31
I Allegro
II Romance
III Rondo

Nikołai Kapustin (1937)
Toccatina*

***

Claude-Bénigne Balbastre (1727-1799)
La de Caze *
La D'Héricourt *
La Suzanne *

Enrique Granados (1867-1916)
Valses Poéticos *

Dusan Bogdanovic (1955)
Sonata-Fantasía
Allegro ritmico
Adagio, rubato
Allegro molto

* Opracowanie Alexisa Muzurakisa i Susany Prieto

Duo Melis gra na strunach D'Addario

 

Powrót do XV Wiosennych Koncertów Gitarowych ...