Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

SZCZECIŃSKIE GITARY

SZCZECIŃSKIE GITARY
01. 04. 2012 (niedziela), godz. 12.00, sala ks. Bogusława X, Niedzielny Koncert Południowy

Wystąpią:
Karolina Michalska
Agata Różycka
Justyna Sobczak
Beata Vykysala
Jakub Kościuszko
Dawid Pajestka
Piotr Pałac

Krzysztof Krzyżewski - klarnet

W programie m.in. utwory J. S. Bacha, C. Francka i L. BrouweraKarolina Michalska - absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, filia w Szczecinie w klasie p. Kornelii Arwicz-Sienickiej. Jest nauczycielem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. i Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Szczecinie, wykształciła wielu laureatów konkursów gitarowych. Za działalność pedagogiczną w 2011r. otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Szczecina. Z kameralistyką związana od początku przygody z gitarą - w okresie licealnym wchodząc w skład tria gitarowego, w czasie studiów współtworząc duet gitarowy. Od dwóch lat wspólnie muzykuje ze szczecińskimi gitarzystami - Beatą Vykysalą oraz Piotrem Pałacem.

trio_michalska_vykysala_paac_600

Beata Vykysala ukończyła Akademię Muzyczną w Poznaniu, filia w szczecinie w klasie gitary Kornelii Arwicz-Sienickiej. od 20 lat jest nauczycielem gitary w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Szczecinie. Swój warsztat pedagogiczny doskonaliła na wielu kursach gitarowych w ramach najważniejszych festiwali w kraju. Jej zaangażowanie pedagogiczne zostało kilkukrotnie nagrodzone przez dyrektora szkoły, prezydenta szczecina oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczniowie Beaty Vykysaly zdobywają nagrody na wielu konkursach w kraju oraz kontynuują naukę gry na gitarze w szkołach średnich oraz wyższych uczelniach. Z jej inicjatywy od 8 lat odbywa się konkurs gitarowy, towarzyszący Wiosennym Koncertom Gitarowym organizowanym w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od trzech lat konkurs organizowany jest z partnerem z Niemiec pod nazwą Polsko-Niemiecki Wiosenny Konkurs Gitarowy. Obok działalności pedagogicznej, Beata Vykysala wspólnie z Karoliną Michalską i Piotrem Pałacem od dwóch lat współtworzy trio gitarowe.

paac_600_01

Piotr Pałac urodził się w Szczecinie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 12 lat w Społecznym Ognisku Muzycznym, a kontynuował w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Szczecinie. W 1986 rozpoczął studia w klasie gitary adiunkta M. Zalewskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Będąc studentem pierwszego roku wziął udział w II Ogólnopolskim Konkursie Gitary Klasycznej w Krakowie i zdobył wyróżnienie. Po ukończeniu studiów wyjechał do Madrytu na stypendium ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki. Tam doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem D. Ballesterosa. W roku 1993 zajął III miejsce na Międzynarodowym Konkursie Gitary Klasycznej w Krakowie. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez D. Russella, A. Diaza, S. Raka, J. Cardoso. Koncertował wielu miastach polskich w ramach projektu "Mistrzowie Gitary". Oprócz recitali solowych wykonuje również muzykę kameralną i współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej. Jest autorem programu Barwy Gitary nadawanego cyklicznie przez Polskie Radio Szczecin w latach 1994-2011. W latach 1996-1997 audycja emitowana była przez drugi program Polskiego Radia. Piotr Pałac prowadzi klasę gitary w Zespole Szkół Muzycznych II st. w Szczecinie.

 

 

dawid_pajestka_i_krzysztof_krzyewski_600
Krzysztof Krzyżewski ukończył Akademię Muzyczną im. F. Nowowiejskiego w Bygdoszczy. Studiował również w Istituto Musicale Pareggiato „A.Peri" w Reggio Emilia (Włochy) w klasie klarnetu prof. G. Picciati i G. Tirincanti. Jest laureatem wielu konkursów o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, zajął m.in. I miejsce na Concorso Internazionale Exccellenza per il Clarinetto „P.Gianetti" (Grosseto; Włochy, 2007); jest finalista Concorso Internazionale di Clarinetto „Giuseppe Tassis" (Bergamo; Włochy, 2006); zdobył I miejsce na Concorso Internazionale „Citta di Padova" (Padwa; Włochy, 2005); wyróżnienie na XII Konkursie Akademickim we Włoszakowicach (2003). Koncertował jako solista z: Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Białostockiej w 2000 roku („Koncert na klarnet i orkiestrę" A. Show); Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w 2005 roku pod dyr. Z.Rycherta („Koncert na klarnet i orkiestrę smyczkową" A. Copland), Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie w 2008 roku pod dyr. J.J. Bokuna („Koncert na klarnet i orkiestrę" A. Show) .W roku 2007 był pierwszym klarnecistą Orchestra Internazionale di Pescara we Włoszech a w roku 2003 koncertował jako pierwszy klarnecista „Nordiska Ungdomsorkestern" w Lund (Szwecja). Jako solista lub kameralista koncertował w wielu miastach w Polsce oraz we Włoszech, Szwecji, Niemczech, Holandii, Belgii, Francji, Danii, na Litwie, Monako, Hiszpanii, Chinach. Pracuje jako pierwszy klarnecista Orkiestry Opery na Zamku w Szczecinie oraz klarnecista Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

dawid_pajestka_600

Dawid Pajestka

Dawid Pajestka urodził się 6 marca 1981 roku w Paczkowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 11 lat w Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Żaganiu w klasie A. Mikulskiego. W 2005 roku ukończył Wydział Edukacji Artystycznej, specjalność Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim. W tym samym roku rozpoczął studia w zakresie gitary klasycznej na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, filia w Szczecinie w klasie ad. K. Arwicz-Sienickiej. Dyplom magisterski uzyskał na macierzystej uczelni w Poznaniu w klasie prof. Piotra Zaleskiego. Obecnie kontynuuje współpracę z prof. Zaleskim w ramach Mistrzowskich Studiów Podyplomowych. Dawid Pajestka jest laureatem konkursów międzynarodowych jako solista i kameralista. Brał udział w licznych kursach i festiwalach. Lekcje mistrzowskie pobierał u takich wirtuozów gitary jak m.in.: Sharon Isbin (USA), Susana Prieto (Hiszpania), Zoran Dukic (Chorwacja), Marcin Dylla (Polska), Tomasz Zawierucha (Polska), Paul Galbraith (Szkocja), Paolo Pegoraro (Włochy).
Ze Szczecińską sceną muzyczną związany jest od 2005 roku. W 2007 i 2008 otrzymał Stypendium Prezydenta Miasta Szczecina za osiągnięcia artystyczne. Koncertował w Polsce, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech.

Jakub Kościuszko

Brawurowo, perfekcyjnie, wyśmienicie, znakomity, wrażliwy wirtuoz - te wszystkie określenia pochodzą z tekstów krytyków muzycznych dotyczących gitarzysty Jakuba Kościuszki.

W wieku 6 lat rozpoczął swoją edukację muzyczną od fortepianu, jednak już 2 lata później zaczął naukę gry na gitarze klasycznej. Jego biografia została umieszczona w „Leksykonie Polskiej Gitary" gdy miał 16 lat. W roku 2009 ukończył z wynikiem celującym Akademię Muzyczną we Wrocławiu, gdzie pracował pod kierunkiem prof. Piotra Zaleskiego, oraz Królewskie Konserwatorium w Hadze w klasie maestro Zorana Dukiča. W roku 2010 otrzymał dyplom z wyróżnieniem oraz stypendium od maestro Oscara Ghiglii podczas kursu Accademii Chigiana w Sienie. Swoją wiedzą dzieli się ze studentami Akademii Sztuki w Szczecinie oraz uczniami Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie.jakub_kociuszko_600

Jakub Kościuszko zdobywał laury na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach gitarowych. Udoskonalał swoje umiejętności biorąc udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez takich gitarzystów jak: Abel Carlevaro (Urugwaj), Oscar Ghiglia (Włochy), Marco Socias (Hiszpania), Scott Tennant (USA), Roberto Aussel (Argentyna), Carlo Marchione (Włochy), Pavel Steidl (Czechy), Krzysztof Pełech (Polska), Fabio Zanon (Brazylia), Marcin Dylla (Polska), Aniello Desiderio (Włochy).

Występował z recitalami w całej Polsce, Niemczech i Holandii, m.in. podczas festiwali w Szczecinie, Warszawie, Kielcach, Wrocławiu, Zielonej Górze, Łodzi. Wykonywał koncerty z orkiestrami Filharmonii Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Zielonogórskiej oraz orkiestrą Camerata Nova. Jako kameralista współpracował z Jackiem Ropskim (skrzypce) oraz muzykami z The Hague Guitar Quartet. W 2010 roku ukazała się pierwsza płyta gitarzysty, „Here Comes The Silent Dusk. Music of Marek Pasieczny", bardzo ciepło przyjęta przez słuchaczy i krytyków muzycznych w całej Europie. Obecnie muzyk pracuje nad nagraniem drugiej płyty solowej.


Justyna Sobczak

Justyna Sobczak jest studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie gitary Łukasza Kuropaczewskiego. Swoją edukacje muzyczną rozpoczęła w Szczecinie w klasie Beaty Vykysali, w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia, kontynuując naukę w II stopniu u Piotra Pałaca.

Justyna Sobczak oprócz działalności solistycznej poświęca się intensywnie kameralistyce, tworząc zespoły z gitarą lub harfą. Zarówno jako solistka jak i kameralistka była wielokrotnie nagradza na konkursach muzycznych.

Konkursy solo:
- 2005: wyróżnienie w konkursie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu
- 2006: III miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie; II miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym im. Marka Sokołowskiego w Lublinie; Konkursy w duecie (z Tomaszem Radysem)
- 2005: II miejsce w Wiosennym Konkursie Gitarowym; III miejsce w konkursie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu
- 2006: I miejsce w konkursie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu; III miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym im. Marka Sokołowskiego w Lublinie
- 2007: I miejsce w VIII Konkursie Zespołów Kameralnych w Szczecinie; I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Olsztynie; III miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym w Lublinie; II miejsce w Konkursie w ramach Międzynarodowych Spotkań Gitarowych w Szczecinie.

Jest również wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta Szczecina i Towarzystwa Przyjaciół Szczecina.

 

agata_rycka_i_justyna_sobczak_600

 


Program koncertu:

John Dowland (1563-1626)
Semper Dowland Semper Dolens
My Lord Willoughby's Welcome Home

Sergio Assad (1952)
Butterflies

Leo Brouwer (1939)
Micro Piezas Hommage a Darius Milhaud

Wyk. Justyna Sobczak, Agata Różycka

***

César Franck (1822-1890)
Preludium, Fuga i Wariacja op.18

Wyk. Piotr Pałac, Jakub Kościuszko

***

Paul Hindemith (1895-1963)
Rondo

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Sinfonia nr 11 g-moll BWV 797
Sinfonia nr 12 A-dur BWV 798
Sinfonia nr 13 a-moll BWV 799

Wyk. Karolina Michalska, Beata Vykysala, Piotr Pałac

***

Leo Brouwer (1939)
Hika In Memoriam Toru Takemitsu

Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791)
Duo G-dur KV 423 ar. Eliot Fisk, cz. II Adagio, cz. III Allegro

Wyk. Krzysztof Krzyżewski - klarnet, Dawid Pajestka - gitara

 

Powrót do XV Wiosennych Koncertów Gitarowych ...