Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

V Festiwal Spotkanie Kultur

V Festiwal
SPOTKANIE KULTUR

SZCZECIN 2013

Ponad Granicami

24 - 25 sierpnia 2013

 

Relacje z V Festiwalu SPOTKANIE KULTUR:

Związek Ukraińców w Polsce - Oddział Szczecin

wzp24.pl

24kurier.pl

 

Program:

24 sierpnia 2013, sobota, godz. 16.00
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, dziedziniec

Wystąpili:

Danuta Morel - piosenkarka oraz aktorka teatralna i filmowa żydowskiego pochodzenia, przy akompaniamencie fortepianowym Romualda Gwizdonia
Grupa artystyczna ARFIK ze Szczecina
Cherry Band - zespół folk, pop folk, indie folk ze Lwowa (Ukraina)
Namysto - zespół ludowy z Kałusza (Ukraina)
Folkmashina
- grupa folk-rock, art-rock i blues z Mińska
Flyzza - grupa reggae, hip-hop, funk, folk-rock z Łucka

 

25 sierpnia 2013, niedziela, godz. 14.00
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, dziedziniec

Wystąpili:

Chór Seniora Magnolia ze Szczecina
Dostłar (Przyjaciele) - karaimski zespół folklorystyczny z Warszawy
Los Grecos - Dimitris Dymitriadis ze Szczecina
Duet Zoriuszka - pieśni rosyjskie, ukraińskie, białoruskie, łemkowskie i kozackie
Vanessa & Sorba - międzynarodowy folklor cygański z Zawady
Christoph Hübner i zespół kataryniarzy

 

Organizatorzy:
Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Rada Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych w Szczecinie

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Ministerstwa Cyfryzacji i Administracji oraz Urzędu Miasta Szczecin.

Wstęp wolny

 


ARTYŚCI występujący podczas V Festiwalu Spotkanie Kultur:

24.08.2013, sobota

DANUTA MOREL

Danuta Morel - piosenkarka oraz aktorka teatralna i filmowa żydowskiego pochodzenia, w latach 1977-1978 aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie; wystąpi przy akompaniamencie fortepianowym Romualda Gwizdonia.

ARFIK

Arfik - dziecięcy zespół muzyczny, powstały w Szczecinie, w roku 1987. Śpiewają w nim dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Twórcą grupy jest Ryszard Leoszewski - absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie. Jest on jednocześnie kompozytorem większości utworów Arfika. Od roku 1997 z zespołem na stałe współpracuje także autorka tekstów Barbara Stenka.
Młodzi wykonawcy wielokrotnie występowali w kraju i za granicą. Są laureatami wielu festiwali estradowych, teatralnych i chóralnych. Grupa nagrała w sumie około 100 piosenek, które zostały wydane na płytach analogowych, kasetach i płytach CD. W latach 1991-1998 Arfik tworzył własną audycję radiową w Polskim Radiu Szczecin a w latach 1996-2001 cykliczny program telewizyjny Drynda (do 2000 roku w TVP Szczecin, potem w telewizji Polonia). Wspólnie ze Szczecińską Filharmonią organizowali cykl „Poranków z Arfikiem", który cieszył się dużym powodzeniem. Przygotowują też liczne widowiska muzyczne.

http://www.arfik.art.pl/


CHERRY BAND

Cherry Band - to etno grupa ze Lwowa, która eksperymentuje z brzmieniami folk, pop folk oraz indie folk. Zespół wykorzystuje zarówno instrumenty akustyczne jak i elektryczne, dlatego wykonywane utwory są żywe i elektryzujące.
Zespół występuje na festiwalach folkowych i popowych. Można ich również usłyszeć na kameralnych klubowych koncertach. W repertuarze zespołu znajdują się utwory tradycyjne w oryginalnej aranżacji (tj. pieśni łemkowskie, haivky, kolędy, szczedrivky, a także ludowe pieśni zachodniej Ukrainy) oraz teksty ludowe z własną muzyką. Instrumentem prowadzącym jest bandura.

http://www.cherrybandura.blogspot.com/


NAMYSTO

Zespół „Namysto" pochodzi z Ukrainy z miasta Kałusz (Karpaty, województwo Iwano-frankowskie). Zespół został założony w 1986 r. przez Hałynę Martynenko - wykładowcę w Wyższej Szkole Kultury. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni religijne, świeckie, w tym romanse, oraz współczesne popularne pieśni ukraińskie. Wykonawcy śpiewają nie tylko głosem, ale duszą i sercem. Instrumentarium zespołu stanowią: bandura, sopiłka oraz drumla.


FOLKMASHINA

Projekt muzyczny Folkmashina z Mińska został stworzony przez Dimitra Lukianchika, ex-lidera zespołu Altanki, a także jedenego z założycieli i byłych uczestników zespołu Troitsa.
Do 2015 roku Dimitri Lukianchik zamierza tworzyć adaptacje autentycznych utworów ludowych w innowacyjnej formie. Przekłada się to na folkowe, dynamiczne i jasne brzmienie zespołu. Folkmashina wykonuje utwory swoich babć i dziadków w manierze rocka, art rocka i bluesa.
W przeszłości zespół brał udział w wielu festiwalach i imprez klubowych w Holandii, Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, w Hiszpanii, na Węgrzech, w Słowenii, Chorwacji, Rosji oraz Ukrainie.

https://www.facebook.com/Folkmashina

 

FLYzZza

Zespół powstał w 2000 r. w Łucku. W brzmieniu zespołu wyczuwalne są wpływy reggae, hip-hopu, funk, rocka, folku, itp. W trakcie swego istnienia zespół podbijał ukraińskie i międzynarodowe sceny, gdzie dał się poznać, od pierwszych koncertów, jako skuteczni „porywacze do tańca".
W 2011 FLYzZza wydał trzeci album „Globalne ocieplenie". W dorobku zespołu jest 10 wideoklipów.

 

25.08.2013, niedziela

CHÓR SENIORA MAGNOLIA

Chór powstał 22 stycznia 1977 r. w KLUBIE SENIORA. Od 1978 r. chór nosi nazwę ,,MAGNOLIA". Chór wielokrotnie występował na imprezach w kraju, jak i za granicą. Obecnie chór prowadzi dyrygent - pianista, p. Paweł Kluczko.

http://domkultura.szczecin.pl/chor.htm


DOSTŁAR

Karaimski Zespół Folklorystyczny Dostłar (Przyjaciele) z Warszawy działa już od ponad siedmiu lat. Kultywuje tradycje folkloru karaimskiego poprzez taniec, śpiew oraz ruch sceniczny.

Zespół prezentuje zarówno wzorowane na folklorze ludowym swoich przodków tańce i pieśni, jak również oparte na starych karaimskich legendach i obrzędach inscenizacje słowno taneczne. W swoim repertuarze ma trzy spektakle, wystawiane w języku polskim lub karaimskim - w zależności od zebranej publiczności. Młodzież i dzieci karaimskie z Warszawy i okolic ćwiczą pod czujnym okiem choreograficznym pani Małgorzaty Borowiec. Opiekę organizacyjną nad zespołem pełni pani Wioleta Firkowicz wspierana przez rodziców artystów.

http://www.dostlar.karaimi.org/


LOS GRECOS

Los Grecos to wyjątkowy jednoosobowy zespół grecki oraz ambasador kultury Hellady nad Wisłą.
Elliniki Kardia - znaczy greckie serce, ale zarazem grecką muzykę i tytuł programu-wędrówki po najciekawszych jej rejonach. W wykonaniu artysty można usłyszeć utwory należące do panteonu muzyki greckiej. Od słynnego syrtaki poprzez zebbekiko, przy którym pękają talerze w tawernach, aż po energetyczne tsifteteli. Opowiada on o grekach, ich obyczajach, kuchni, historii i współczesności. Jego występy to także wspólny taniec, którego uczył słynny Grek Zorba.

http://losgrecos.pl/

 

DUET Zoriuszka


"Zoriuszka" - fuzja doświadczeń, temperamentów, talentu i pasji. W skład Duetu "Zoriuszka" wchodzą Alina Karolewicz - polonistka z rusycystycznym zacięciem i Magdalena Urlich - rusycystka z zacięciem polonistycznym. Duet od wielu lat zajmuje się muzyką wschodu.

W ich repertuarze można odnaleźć pieśni rosyjskie, ukraińskie, białoruskie, łemkowskie i kozackie, pochodzące zarówno z niedalekich kresów, jak i odległych regionów Syberii. Charakterystyczną cechą duetu jest dbanie o zachowanie pierwotnych, często archaicznych wykonań pieśni. Duet oprócz pieśni lirycznych wykonuje również pieśni obrzędowe, śpiewane białym głosem. Od momentu powstania zespół zrealizował kilka koncertów (Czaplinek, Borne Sulinowo, Szczecin), a także współtworzy grupę "Ansambl Rossija".

https://www.facebook.com/Zoriuszka


VANESSA & SORBA

Cygański zespół „Vanessa i Sorba"

Grupa zawodowych muzyków prezentująca międzynarodowy folklor cygański, składający się ze starych pieśni, romansów, czardaszy i tańca.

Na przestrzeni kilkunastu lat grupa współpracowała z wieloma zespołami na zachodzie m.in. z Niemiec, Francji, Holandii i zespołami w Polsce.

W 1987 roku grupa nagrała wspólną płytę z najlepszym zespołem niemieckich Cyganów „Titi Winterstein Quinnet", a w 1997 roku zdobyła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu w Ciechocinku.

Zespół „Vanessa & Sorba", tworzą Eugeniusz Merstein-Kwiatkowski, znany kompozytor i aranżer, wirtuoz cygańskiej gitary, który podczas wieloletniej kariery w Niemczech grywał z najlepszymi muzykami jak: Pireli Lagren, Cyroli Winterstein, Titi Winterstein oraz jego żona Vanessa - piosenkarka i tancerka. Pozostali członkowie grupy to młodzi, utalentowani instrumentaliści (akordeon, skrzypce, gitara, flet oraz tancerki).

www.vanessaisorba.eu