Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Noc Kupały 2014

NOC KUPAŁY - WSPÓLNE POMORSKIE DZIEJE

Wspólne  polsko-niemieckie przedsięwzięcie związane ze średniowiecznymi obrzędami przesilenia letniego, starym rzemiosłem, kulturą słowiańską i wikingami odbędzie się 21 i 22 czerwca 2014 roku pod hasłem przewodnim „NOC KUPAŁY - WSPÓLNE POMORSKIE DZIEJE".

Organizowana od jedenastu lat impreza cieszy się nieustanną popularnością wśród mieszkańców i gości odwiedzających Zamek. Charakterem nawiązuje do czasów gdy Pomorze było jednym organizmem i wspólną krainą Pomorzan.

W ramach imprezy odbędą się następujące wydarzenia:

1. Otwarcie osady wczesnośredniowiecznej na dziedzińcach Zamku Książąt Pomorskich

Tłem dla wydarzeń w dniach 21 i 22 czerwca 2014 r. będzie replika osady z X wieku, w której polscy i niemieccy rzemieślnicy w strojach z tamtego okresu postarają się przybliżyć sposób życia, wykonywaną pracę, oraz zaprezentować rzemiosło. Poza stanowiskami rzemieślników w wiosce obejrzeć będzie można namioty wojów, ich broń i wyposażenie, a także pokazy walk.

2. Warsztaty rzemieślnicze

Warsztaty rzemieślnicze skierowane do różnych grup odbiorców (w tym dzieci) umożliwią poznanie tajników pracy ówczesnych ludzi. Zaprezentowane zostaną  m.in.: kowalstwo, tkactwo, kuchnia wczesnośredniowieczna, obróbka drewna, ziołolecznictwo, wikliniarstwo. Będzie można uczestniczyć w wyrobie słynnych średniowiecznych podpłomyków połączonym z degustacją.

3. Pokazy walk Słowian i wikingów, w których udział wezmą drużyny z Polski i Niemiec m.in. Drużyna Grodu Trzygłowa (Szczecin, Warszawa, Poznań), Nordelag (Trójmiasto), Walhalla (Poznań), Jastrząb (Bytów), Ulvborg Hird (Białystok), Ukranie (Torgelow), Chąśba (Trzebiatów).

Wojowie i wikingowie ubrani we własnoręcznie wykonane stroje, odegrają w scenerii średniowiecznego grodu widowisko historyczne obejmujące m. in.:

- napad wikingów na wioskę słowiańską

- bitwa dwóch szyków

- zasadzki i bitwy nierównych sił (zastosowanie odpowiedniej taktyki), walki małych formacji

- szyki bojowe („ściana tarcz", „pancerz", szyki bizantyjskiej piechoty temowej, walka w otoczeniu, osaczanie pojedynczego wroga, atak klinem etc.)

- pokazy pojedynków - miecze, topory, miecz-topór (bez użycia tarcz), broń drzewcowa (włócznie, długie topory), noże bojowe (bez tarcz), fechtunek mieczem

- treningi bojowe - „droga wojownika", „koło śmierci", trening techniczny

Ponadto przewidziano także inne atrakcje dla odwiedzających, takie jak: strzelanie z łuku, rzuty oszczepami, konkursy siłowe, zręcznościowe  - indywidualne i zespołowe, m.in.: „Droga wojownika", znoszenie rannego z pola walki, picie z rogów na czas, siłowanie się za pomocą włóczni na kobiercu z futer dzikich zwierząt, mierzenie strojów, pokazowa kuchnia średniowieczna (potrawy z kotła, podpłomyki itp.), warsztaty sztuki walki (walka z wojami).

4. Pokazy słowiańskich obrzędów przesilenia letniego.

Prezentacja jednego z najważniejszych świąt, obchodzonych w średniowieczu przez plemiona germańskie, słowiańskie i celtyckie, związanego z przesileniem letnim, m. in.: wygaszanie ognisk i krzesanie ognia, puszczanie wianków na Odrze, obrzęd na dobry następny rok i wiele innych. Obrzędy wykonają wojowie, wikingowie i Słowianie z polskich i niemieckich bractw i ugrupowań.

5. Wykłady tematyczne.

Prelekcje poświęcone tematyce imprezy wygłoszone przez historyków.

6. Warsztaty związane z muzyką wczesnośredniowieczną.

Podczas warsztatów można będzie poznać tajniki budowy instrumentów dawnych, spróbować swoich sił w dawnych formach wokalnych oraz nauczyć się tańców wczesnośredniowiecznych. Zajęcia warsztatowe poprowadzą muzycy z Polski i Niemiec.

7. Konkurs na najpiękniejszy wianek.

Konkurs otwarty dla wszystkich kobiet niezależnie od wieku. Wianki można przygotować w domu lub upleść w trakcie imprezy ze specjalnie przygotowanych kwiatów i ziół przy pomocy „białogłów z historycznych domostw".

8. Przemarsz nad Odrę w celu spławiania wianków

9. Interaktywny program dla dzieci obejmujący spotkania edukacyjno-historyczne o charakterze artystycznym

Partnerem do realizacji wydarzenia jest skansen średniowieczny Ukranenland w Torgelow, który swoją działalnością doskonale współgra z tym tematem.

Skansen „Ukranenland" nazewnictwem nawiązuje do wspólnych historycznych dziejów. Nazwa sięgającej aż do Szczecina, a położonej po obydwu stronach granicy Puszczy Wkrzańskiej pochodzi od tego samego starosłowiańskiego słowa Ukra, czyli Wkra. Również od tego samego słowa wzięła nazwę  rzeka Uecker. Dawni mieszkańcy tej części Pomorza to Ukranie, czyli Wkrzanie.

 

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania)".

51__euroregion_pomerania100 52__flaga_ue100 142__interregivaz_haslem_03