Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

XVIII Wiosenne Koncerty Gitarowe

XVIII Wiosenne Koncerty Gitarowe
21 - 29 marca 2015

W dniach od 21 do 29 marca 2015 roku Zamek Książąt Pomorskich zaprasza wszystkich melomanów na osiemnastą już edycję Wiosennych Koncertów Gitarowych. Podobnie jak w zeszłym roku, ze względu na trwającą modernizację części zamkowych wnętrz, koncerty odbywać się będą w sali królowej Katarzyny Leszczyńskiej, która znakomicie sprawdziła się pod względem akustycznym podczas zeszłorocznego gitarowego święta. W tym sezonie zaplanowanych zostało pięć koncertów. Będą one okazją do wysłuchania zarówno cenionych w świecie artystów, jak i młodych, rozpoczynających dopiero karierę muzyków.

Festiwal zainauguruje koncert dawno nie goszczącego w naszym mieście znakomitego wrocławskiego gitarzysty Waldemara Gromolaka (21.03), który promuje nową płytę. Wieczór ten niewątpliwie przyniesie odbiorcom wielką satysfakcję, gdyż stosunkowo rzadko mamy okazję słuchać brzmienia gitary z towarzyszeniem orkiestry, a kulminacyjną częścią koncertu Waldemara Gromolaka będzie właśnie wykonanie przepięknego Concierto del Sur meksykańskiego twórcy Manuela Marii Ponce. Z solistą wystąpi Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna.

Dzień później (22.03) na estradę wyjdą artyści tworzący kwartet gitarowy - Erlendis Quartet. W jego skład wchodzą Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk, laureaci konkursów gitarowych w całej Europie, uznani soliści i kameraliści. O niepowtarzalnym, świeżym brzmieniu zespołu decyduje m.in. fakt, iż wpływ na jego artystyczny rozwój mają nie tylko pracujący z kwartetem wybitni gitarzyści ale również autorytety innych muzycznych dziedzin.

Środowy wieczór (25.03) to szansa na spotkanie z niezwykle utalentowaną gitarzystką młodego pokolenia, Bianką Szalaty, studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie gitary Łukasza Kuropaczewskiego. Jej bardzo wyrazistą osobowość docenili jurorzy ponad 30 konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. W drugiej części wieczoru wystąpi Pajestka-Kostecki Duo. Młodzi artyści zostali wyróżnieni na IX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Gitarowej w Olsztynie. Z wielką satysfakcją zaprosiliśmy ich do zagrania koncertu w ramach festiwalu jako, że reprezentują szczecińskie środowisko gitarowe.

Drugi weekend tegorocznej imprezy otworzy recital jednego z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, Marcina Dylli (28.03). Renomę gitarzysty w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, m.in. w Nowym Jorku, Madrycie, Moskwie, Wiedniu. Artysta przyjeżdża do Szczecina z nowym repertuarem, a ponieważ znany jest z wyrafinowanego muzycznego gustu, jego koncert niewątpliwie usatysfakcjonuje najbardziej wymagających słuchaczy.

Jest pewną tradycją festiwalu złamanie przynajmniej jednym koncertem „klasycznego" założenia w kształtowaniu programu imprezy. W tym roku Wiosenne Koncerty Gitarowe zakończy koncert piosenkarki Anny Stankiewicz i gitarzysty jazzowego „posługującego się" gitarą klasyczną - Janusza Strobla (29.03). Gościnnie wystąpi również wspaniały pianista jazzowy Andrzej Jagodziński oraz tak lubiany przez szczecińską publiczność Robert Horna. Wieczór wypełniony będzie przepięknymi utworami z płyty „Strobel-Kofta-Wołek". Niech za rekomendację posłużą fragmenty recenzji: „To absolutnie genialna płyta. Poezja płynie z głośników za sprawą Janusza Strobla i Anny Stankiewicz, której ciepły głos jest jak eliksir. Jej interpretacje wspaniałej muzyki Janusza Strobla i pięknych poetyckich strof Kofty i Wołka przynoszą chwile zapomnienia od codziennej, zwariowanej rzeczywistości..."

I właśnie w nadziei, że przy subtelnych dźwiękach gitary klasycznej zapomnimy o owej codziennej gonitwie, Zamek Książąt Pomorskich zaprasza Państwa na osiemnaste Wiosenne Koncerty Gitarowe.

Piotr Pałac

 

 

PROGRAM XVIII Wiosennych Koncertów Gitarowych:


21.03.2015 (sobota) godz. 18.00 »
Sala królowej Katarzyny Leszczyńskiej

Waldemar Gromolak - gitara klasyczna
Edyta Karpińska -
skrzypce
Dorota Piotrowicz -
skrzypce
Edyta Hedzielska -
altówka
Natalia Karpińska -
wiolonczela
Antoni Dubajko -
kontrabas
Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna

W programie m.in. Antonio Vivaldi i Manuel María Ponce


22.03.2015 (niedziela) godz. 18.00 »
Sala królowej Katarzyny Leszczyńskiej

Erlendis Quartet w składzie:
Anna Chorążyczewska
Adrian Furmankiewicz
Wojciech Jurkiewicz
Karol Mruk

W programie m.in. Georges Bizet i Leo Brouwer


25.03.2015 (środa) godz. 18.00 »
Sala królowej Katarzyny Leszczyńskiej

Bianka Szalaty - gitara klasyczna
Pajestka-Kostecki Duo

W programie m.in. Domenico Scarlatti, Astor Piazzolla i Radamés Gnattali


28.03.2015 (sobota) godz. 18.00 »
Sala królowej Katarzyny Leszczyńskiej

Marcin Dylla - gitara klasyczna

W programie m.in. Pēteris Vasks, Anton Diabelli i Aleksander Tansman


29.03.2015 (niedziela) godz. 18.00 »
Sala królowej Katarzyny Leszczyńskiej

Anna Stankiewicz - śpiew
Janusz Strobel - gitara klasyczna
Andrzej Jagodziński - fortepian
Robert Horna - gitara klasyczna

W programie koncertu m.in. kompozycje Janusza Strobla z płyty „Strobel - Kofta - Wołek"

 

 

Bilety w cenie 30 zł / 20 zł ulgowe do nabycia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej CIKiT (skrzydło mennicze Zamku, wejście I) tel. 91 489 16 30

Promocja! Przy zakupie biletów na wszystkie 5 koncertów RABAT:
normalne - 100 zł / ulgowe - 75 zł