Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

XIX Wiosenne Koncerty Gitarowe


12 - 20 marca 2016


Już niebawem, 12. marca, rozpocznie się kolejne szczecińskie święto gitary klasycznej. Tego dnia, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, zaprasza wszystkich miłośników instrumentu do pięknie odnowionej Sali ks. Bogusława X na wieczór inaugurujący coroczne Wiosenne Koncerty Gitarowe. Na 19. edycję festiwalu złoży się 6 koncertów, a każdy z nich będzie miał jedyną w swoim rodzaju atmosferę, tak jak niepowtarzalne są osobowości zaproszonych artystów i ich muzyczne upodobania.

Festiwal otworzy koncert zespołu Lime Tree Quartet, którego liderem jest gitarzysta klasyczny Wojtek Lipiński. Formacja reprezentuje kameralny, akustyczny jazz, a muzycy ją tworzący ze szczególnym upodobaniem czerpią inspirację z samby i ze stylu bossa nova. Równie chętnie korzystają z tematów pochodzących z muzyki filmowej czy własnych pomysłów kompozytorskich. To będzie wieczór pełen pozytywnej energii doprawiony szczyptą nostalgii, melancholii, którą w języku portugalskim określa się poetycko brzmiącym słowem „saudade".

Niedziela, 13. marca stanie się okazją do dwukrotnego odwiedzenia Zamku. O godzinie dwunastej, w ramach tradycyjnego Niedzielnego Koncertu Południowego, wystąpią laureaci Wiosennego Konkursu Gitarowego, reaktywowanego po trzech latach przerwy. Pomysłodawcą imprezy skierowanej do uczniów szkół muzycznych I stopnia, którą organizuje w tym roku Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. prof. M. Jasińskiego, jest szczecińska gitarzystka i pedagog - Beata Vykysala. Dla laureatów konkursu wielkim wyróżnieniem będzie możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed wytrawną publicznością, a interpretacje utworów w wykonaniu niewiele większych od gitary małych wirtuozów z pewnością wywołają wzruszenie i ciepły uśmiech słuchaczy.

Niedzielny wieczór należeć będzie do szkockiego gitarzysty Matthew McAllistera, artysty koncertującego w Europie, Azji i obu Amerykach. McAllister ma w swoim życiorysie występy na najbardziej prestiżowych scenach, m.in. Concertgebouw w Amsterdamie. Grę gitarzysty cechuje ogromna muzyczna wrażliwość, dbałość o detale i barwę dźwięku, a jego interpretacje podkreślają przede wszystkim poetyckość wykonywanych kompozycji. Te cechy idealnie wpisują się w walory akustyczne Sali ks. Anny Jagiellonki, tak więc czas spędzony na słuchaniu Matthew McAllistera, który z upodobaniem włącza do swojego repertuaru muzykę szkocką, powinien wywołać u publiczności nastrój refleksji i wyciszenia, tak pożądany w dzisiejszym zabieganym świecie.

Po kilku dniach przerwy muzyka gitarowa powróci do zamkowych sal. W sobotę, 19. marca, o godz. 17.00 w Sali ks. Bogusława X wystąpi Bokun/Kościuszko Duo, znakomity duet klarnetowo - gitarowy, który tworzą Jan Jakub Bokun i Jakub Kościuszko. Towarzyszyć im będzie Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna. O atrakcyjności tego koncertu świadczy nie tylko wysoki poziom wykonawczy, jaki reprezentują zaproszeni artyści i ciekawe zestawienie instrumentów solowych wsparte brzmieniem orkiestry smyczkowej, ale przede wszystkim repertuar. To będzie wieczór poświęcony muzyce Astora Piazzolli, argentyńskiego kompozytora, twórcy stylu „tango nuevo", dzięki któremu tango przestało kojarzyć się tylko i wyłącznie z salami dancingowymi czy portowymi tawernami, ale zaczęto je w stylizowanej formie wykonywać na estradach zarezerwowanych dotąd dla tzw. muzyki poważnej.

Ostatnia niedziela festiwalu (20.03) to znów dwa koncerty. O dwunastej w Sali ks. Bogusława pojawi się szczecinianka Justyna Sobczak, laureatka wielu międzynarodowych konkursów. Gitarzystka zdobywała laury w Meksyku, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, na Słowacji, zarówno jako solistka jak i kameralistka w duecie z gitarzystą Błażejem Sudnikowiczem, z którym tworzy odnoszące sukcesy Sedina Duo. W ramach jej solowego półrecitalu usłyszymy m.in. utwory romantyka gitary J. K. Mertza, meksykańskiego kompozytora M. M. Ponce, a także współczesną muzyka gitarową. Druga część koncertu należeć będzie do Duo Corilon, które tworzą skrzypaczka Agnieszka Izdebska-Goraj i gitarzysta Mateusz Goraj. Artyści będący stypendystami fundacji Yehudi Menuhina zaprezentują się w repertuarze hiszpańskim. Ich występ zwieńczy opracowany na duet skrzypcowo - gitarowy cykl przepięknych pieśni Manuela de Falli.

Ostatni wieczór XIX Wiosennych Koncertów Gitarowych będzie należał do istniejącego od kilkunastu lat kwartetu gitarowego o międzynarodowym składzie: Martin Schwarz, Martin Wesely (Austria), Petr Saidl (Czechy), Michał Nagy (Polska). Świetne zgranie Guitar4mation, atrakcyjny, efektowny program, w którym znajdą się m.in. opracowane na 4 gitary utwory Fryderyka Chopina i porcja kompozycji południowoamerykańskich, gwarantują godne zakończenie festiwalu.

Wiosenne Koncerty Gitarowe na stałe wpisały się w kalendarz ważnych szczecińskich wydarzeń kulturalnych. Zamkowy festiwal jest jedną z najstarszych cyklicznych imprez muzycznych naszego miasta. Dzięki zróżnicowanym stylistycznie koncertom, których wspólnym mianownikiem jest wyjątkowe brzmienie gitary klasycznej, gromadzi co roku liczne grono wiernych miłośników dobrej muzyki i przysparza instrumentowi nowych wielbicieli.

Zapraszamy! U nas wiosna zaczyna się w tym roku już 12. marca!!!


Piotr Pałac

 


Koncert inauguracyjny - Jazzowy kwartet
12 marca 2016 sobota godz. 18:00
Sala ks. Bogusława X
bilety: 30 zł, 20 zł ulgowy

Lime Tree Quartet

Wojtek Lipiński - gitara klasyczna
Marcin Janiszewski - akordeon
Marcin Fidos - kontrabas
Radek Bolewski - perkusja

Gościnnie: Ola Lipińska - śpiew

W programie m.in. kompozycje autorskie zespołu utrzymane w klimacie bossa novy, samby i swingu oraz standardy jazzoweNiedzielny Koncert Południowy
13 marca 2016 niedziela godz. 12:00
Sala ks. Bogusława X
bilety: 5 zł, 3 zł ulgowy

Koncert laureatów Wiosennego Konkursu Gitarowego

 


Mistrzowski recital gitarowy
13 marca 2016 niedziela godz. 18:00
Sala ks. Anny Jagiellonki
bilety: 30 zł, 20 zł ulgowy

Matthew McAllister - gitara klasyczna

W programie m.in. utwory L. Brouwera, E. Satie oraz muzyka celtyckaWieczór z Astorem Piazzollą
19 marca 2016 sobota godz. 17:00
Sala ks. Bogusława X
bilety: 30 zł, 20 zł ulgowy

Bokun/Kościuszko Duo

Jan Jakub Bokun - klarnet
Jakub Kościuszko - gitara

Szczecińska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna

W programie m.in. utwory Astora Piazzolli oraz muzyka nurtu klezmer-fusionNiedzielny Koncert Południowy
20 marca 2016 niedziela godz. 12:00
Sala ks. Bogusława X
bilety: 5 zł, 3 zł ulgowy

Justyna Sobczak - gitara

Duo Corilon

Agnieszka Izdebska-Goraj - skrzypce
Mateusz Goraj - gitara

W programie m.in. utwory J. K. Mertza, H. Hauga oraz muzyka hiszpańskaKoncert finałowy
20 marca 2016 niedziela godz. 18:00
Sala ks. Bogusława X
bilety: 30 zł, 20 zł ulgowy

Guitar4mation

Martin Schwarz (Austria)
Martin Wesely (Austria)
Petr Saidl (Czechy)
Michał Nagy (Polska)

W programie koncertu m.in. preludia F. Chopina w opracowaniu na kwartet gitarowy oraz utwory kompozytorów hiszpańskich i latynoamerykańskich.

 

 

Bilety i karnety do nabycia w kasie Zamku (wejście B) tel. 91 434 83 65
oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) tel. 91 489 16 30.

 

KARNET na wszystkie koncerty
- cena przy zakupie biletów na wszystkie koncerty: 105 zł / 71 zł (ulgowe)