Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

XX Wiosenne Koncerty Gitarowe

25 marca - 9 kwietnia 2017

ban_600_01

Jak co roku na przełomie marca i kwietnia Zamek Książąt Pomorskich zaprasza szczecińskich melomanów na Wiosenne Koncerty Gitarowe. Jubileuszowe, dwudzieste już święto gitary klasycznej będzie okazją do wysłuchania siedmiu zróżnicowanych stylistycznie, bardzo ciekawych koncertów.

Festiwal zainauguruje 25 marca duet gitarowo - obojowy, który tworzą dwaj znakomici muzycy: gitarzysta Michał Nagy i oboista Arkadiusz Krupa. Impulsem do zaproszenia duetu była ich wyjątkowo piękna płyta z transkrypcjami sonat Domenico Scarlattiego, które wypełnią program recitalu.

Dzień później, również w Sali Anny Jagiellonki, odbędzie się koncert idealnie wpisujący się w renesansową akustykę i architekturę pomieszczenia. Dysponująca przepięknym, naturalnie brzmiącym głosem sopranistka Aldona Bartnik oraz lutnistka Anna Kowalska wykonają program zatytułowany „Angielska opowieść o miłości, marzeniach i życiu...", opowieść spisaną pieśniami Johna Dowlanda i Henrego Purcella nierozerwalnie związanymi z życiowymi perypetiami kompozytorów.

 

Drugi weekend XX Wiosennych Koncertów Gitarowych rozpocznie się koncertem zatytułowanym „Roland Dyens in Memoriam". Pierwszego kwietnia pięciu szczecińskich gitarzystów: Maciej Kostecki, Jakub Kościuszko, Dawid Pajestka, Piotr Pałac i Tomasz Radys, zaprezentuje utwory z dorobku niedawno zmarłego francuskiego kompozytora Rolanda Dyensa. Jego twórczość wysoko cenioną zarówno przez gitarzystów jak i publiczność charakteryzuje ciekawa harmonia, rytmika i melodyka oscylująca pomiędzy klasyką, jazzem a muzyką etniczną.

Natomiast niedzielny wieczór drugiego kwietnia będzie okazją do spotkania z niewymagającym rekomendacji, jednym z najlepszych gitarzystów klasycznych na świecie, Łukaszem Kuropaczewskim. Kuropaczewski to niespokojny duch podejmujący ciekawe artystyczne wyzwania, współpracujący z wieloma wybitnymi artystami. Jego umiejętności inspirują takich twórców jak choćby Krzysztof Penderecki czy Krzysztof Meyer. Tym razem usłyszymy go solo oraz w niecodziennym duecie z pianistą Markiem Brachą.

 

Sobotni wieczór 8 kwietnia stanie się okazją do spotkania z fenomenalnym duetem gitarowym jaki tworzą Anabel Montesinos (Hiszpania) i Marco Tamayo (Kuba). „Perfekcjonizm, wirtuozeria, pasja, temperament, świetny dobór repertuaru" - takie sformułowania padają w recenzjach i komentarzach po recitalach tego duetu w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata.

Ostatnia niedziela Festiwalu (9.04) będzie okazją do dwukrotnych odwiedzin Zamku. W południe w Sali ks. Bogusława wystąpią laureaci Wiosennego Konkursu Gitarowego, imprezy skierowanej do uczniów szkół muzycznych, której organizatorem jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia im. prof. M. Jasińskiego w Szczecinie.

Wieczorem Festiwal zakończy koncert INDIALUCIA, będący projektem łączącym dwa artystyczne nurty: flamenco i muzykę indyjską. Jego autorem jest wybitny gitarzysta flamenco Michał Czachowski, który zaprosił do współpracy międzynarodowych artystów reprezentujących oba muzyczne światy. Płyta, która jest owocem tego spotkania wyróżniana była prestiżowymi nagrodami, utrzymywała się w czołówce amerykańskiej listy nagrań World Music i wykorzystana została jako ścieżka dźwiękowa w hollywoodzkiej produkcji „Święci z Bostonu II". To będzie niewątpliwie godne zakończenie jubileuszowych Wiosennych Koncertów Gitarowych.

 

Do zobaczenia w Zamku!

 

PROGRAM KONCERTOW:


KONCERT INAUGURACYJNY
25.03.2017 sobota, godz. 18
Sala Anny Jagiellonki
bilety: 30 zł, 20 zł ulgowy

Arkadiusz Krupa - obój
Michał Nagy - gitara

W programie sonaty klawesynowe Domenico Scarlattiego oraz arie z oper W. A. Mozarta w opracowaniu na obój i gitarę

 

ANGIELSKA OPOWIEŚĆ O MIŁOŚCI, MARZENIACH I ŻYCIU...
26.03.2017 niedziela, godz. 18
Sala Anny Jagiellonki
bilety: 30 zł, 20 zł ulgowy

Aldona Bartnik - sopran
Anna Kowalska - lutnia

W programie m.in. pieśni Johna Dowlanda oraz arie z opery „The Fairy Queen" Henrego Purcella

 

ROLAND DYENS IN MEMORIAM
1.04.2017 sobota, godz. 18
Sala Anny Jagiellonki
bilety: 30 zł, 20 zł ulgowy

Wystąpią: Piotr Pałac, Tomasz Radys, Jakub Kościuszko, Pajestka-Kostecki Duo

W hołdzie zmarłemu kompozytorowi szczecińscy gitarzyści zaprezentują jego utwory


SOLO I W DUECIE
2.04.2017 niedziela, godz. 18
Sala Bogusława X
bilety: 40 zł, 30 zł ulgowy

Łukasz Kuropaczewski - gitara
Marek Bracha - fortepian

W programie m.in. utwory M. Llobeta, M. Neikruga, A. Diabellego i K. Meyera


MISTRZOWSKI DUET GITAROWY
8.04.2017 sobota, godz. 18
Sala Bogusława X
bilety: 50 zł, 30 zł ulgowy

Anabel Montesinos (Hiszpania) - Marco Tamayo (Kuba)

W programie m.in. utwory J. S. Bacha, L. Boccheriniego, M. Giulianiego, E. Granadosa i N. Paganiniego


NIEDZIELNY KONCERT POŁUDNIOWY - koncert towarzyszący

9.04.2017 niedziela, godz. 12
Sala Bogusława X
bilety: 10 zł, 5 zł ulgowy

Koncert laureatów Wiosennego Konkursu Gitarowego


KONCERT FINAŁOWY
9.04.2017 niedziela, godz. 18
Sala Bogusława X
bilety: 70 zł, 50 zł ulgowy

INDIALUCIA

Fuzja mistycznej muzyki indyjskiej oraz pełnego pasji flamenco

 

Karnet na wszystkie koncerty wieczorne: 220 zł / 150 zł ulgowy

Bilety do nabycia w kasie Zamku (wejście B/D) tel. 91 434 83 65 oraz CIKiT (wejście I) tel. 91 489 16 30