Chińskie instrumenty muzyczne
04-08-06 - 21-09-06 Galeria Północna
Na ekspozycji zgromadzono ponad sto bardzo różnorodnych, zarówno historycznych, jak i współczesnych instrumentów chińskich. Wiele stanowi dokładne repliki, odwzorowane z archeologiczną precyzją, instrumentów używanych przed tysiącami lat. Przygrywano na nich podczas uroczystości i ceremonii na dworach cesarza, markizów i mandarynów.
Eksponaty najogólniej podzielić można na dwie grupy. Do pierwszej należą zabytki chińskiej kultury muzycznej pozyskane podczas badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie Chin. Drugą grupę stanowią instrumenty używane dawniej na dworze cesarskim oraz instrumenty ludowe (pośród nich znaczna część to instrumenty różnych mniejszości narodowych).
Większość z prezentowanych starożytnych instrumentów została odkryta przez archeologów w 1978 roku, w grobowcu markiza Yi z rodu Zeng datowanym na 433 r. p.n.e. Są to m.in. brązowe dzwony, fletnie Pana, flety, cytry i gongi. Mnogość chińskich instrumentów muzycznych jest imponująca. Fakt ten dowodzi bogactwa odległej i słabo przez nas poznanej kultury. Jednak, dzięki ekspozycjom takim jak ta, znajomość kultury Dalekiego Wschodu stanie się udziałem szerszego grona odbiorców. Chińska kultura muzyczna ma bardzo długą historię, zaś zgromadzone na wystawie eksponaty przybliżają nam nie tylko olśniewającą i barwną kulturę Chin, lecz również romantyczny urok Wschodu.
W dawnych czasach (współcześnie również, ale rzadziej) instrumenty te towarzyszyły ludowym obrzędom religijnym, recytacjom i pieśniom, czy zabawom na dworze cesarskim. Współcześnie większość z nich związana jest z operą pekińską i tradycyjnymi dramatycznymi teatrami muzycznymi, a także stosowane są w dużych zespołach orkiestrowych.
Wystawa zorganizowana przy współpracy z Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej i Muzeum Miedzi w Legnicy.
|