Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Medium rzeczy pospolitych

Na scenie Piwnicy przy Krypcie obejrzeć można koprodukowany przez Zamek Książąt Pomorskich oraz Nieformalną Grupę Avis monodram pt. Medium rzeczy pospolitych.

Na scenariusz składają się teksty Adama Mickiewicza z II cz. Dziadów, wzbogacone o utwory autorstwa Bolesława Leśmiana, Czesława Miłosza, Leopolda Staffa, Waldemara Łysiaka.

Reżyseria: Agata Biziuk
Występuje: Agnieszka Makowska
Scenografia: Katarzyna Proniewska-Mazurek
Muzyka: Mateusz Czarnowski (Bubliczki)
Konsultacja: Kamil Kopania, Przemek Głowa
Koprodukcja: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Monodram w wykonaniu Agnieszki Makowskiej to kompilacja wybranych dzieł wybitnych twórców literatury polskiej XIX i XX wieku, skupiających się wokół martyrologii narodowej, z autorskim scenariuszem Agaty Biziuk. Cytaty prowokują do wgłębienia się w ich sens, coraz odważniej postawione zostają pytania dotyczące tożsamości. Aktorka wciela się w niespokojne zabłąkane dusze, które łączy motyw wygnańca. Frazes zostaje przeciwstawiony autentycznym doświadczeniom, a fakty mitom. Widz jest świadkiem obnażenia systemu manipulacji historią za pośrednictwem legend i narodowych mitów. Słodko-gorzka realizacja ma być swoistą odpowiedzią młodych twórców na otaczającą ich rzeczywistość, kakofonicznie traktującą pojęcie patriotyzmu, sztucznie mitologizowanego, pełnego bełkotu i agresji.
„Jesteśmy jak organizm z upośledzonym systemem immunologicznym - gdy brakuje nam zewnętrznych czynników, z którymi moglibyśmy walczyć... atakujemy sami siebie".