Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Szczeciński Salon Poezji

Szczeciński Salon Poezji to spotkania, które co miesiąc skupiają w Zamku Książąt Pomorskich sympatyków poezji i muzyki. Profesjonalni aktorzy lub ludzie pióra prezentują twórczość wybranych artystów, a instrumentaliści tworzą ilustrację do wyrażanych w wierszach emocji za pomocą wykonywanej muzyki. Dodatkowym atutem spotkań jest zmieniający się co miesiąc repertuar i zapraszani do współpracy artyści, bowiem każde spotkanie ma inny charakter, inny rodzaj napięcia emocjonalnego, odmienną dramaturgię.

Szczeciński Salon Poezji powstał z inicjatywy Michała Józefa Kaweckiego, który zaprosił Annę Dymną na pierwsze inauguracyjne spotkanie Salonu - 8 listopada 2006 roku. Od tej pory Salon gościł m.in. Annę Polony, Zofię Kucównę, Dorotę Segdę, Teresę Budzisz-Krzyżanowską, Annę Nehrebecką, Maję Komorowską, Beatę Ścibakównę, Wiesława Komasę, Jerzego Zelnika, Ryszarda Krynickiego, Olgierda Łukaszewicza, Edwarda Linde-Lubaszenko, Jerzego Kamasa, Wojciecha Pszoniaka, Kazimierza Kaczora, Andrzeja Kopiczyńskiego, Jerzego Radziwiłowicza, Krzysztofa Globisza, Antoniego Liberę, Krzysztofa Janczara, Andrzeja Seweryna, Artura Barcisia, Jana Nowickiego, Wojciecha Bonowicza, Jacka Bursztynowicza, Michała Rusinka, a także znakomitych aktorów teatrów szczecińskich.

g-k-d_jasny_600 Na zdj. M.J. Kawecki, A. Dymna i K. Globisz

Historyczną zasługą Michała Józefa Kaweckiego - twórcy i gospodarza Salonu - jest inicjatywa sprowadzenia z Francji na Wawel prochów Cypriana Kamila Norwida. Przy dźwiękach Dzwonu Zygmunta, Urna z prochami Poety, poświęcona wcześniej w Watykanie przez Jana Pawła II, spoczęła 24 września 2001 roku w Krypcie Trzech Wieszczów Królewskiej Katedry na Wawelu.


W poezji objawia się najlepsza, najszlachetniejsza cząstka człowieka, a z nią - jej ekstrakt: dobroć. Tu, na krańcu Rzeczpospolitej, na pograniczu kultur, dobroć i poezja są wyrazem siły ducha i polskiej tożsamości Szczecina - mówi Michał Józef Kawecki.


Dzięki profesjonalizmowi wszystkich osób, zaangażowanych w powstanie Salonu, spotkania niezmiennie pozostają rodzajem kontaktu z kulturą elitarną na bardzo wysokim poziomie. Dla wielu osób jest to możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta oraz szczególną okazją do obcowania z wysoką kulturą.