Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Alfons Mucha - mistrz plakatu

Czeski artysta, Alfons Mucha (1860-1939), którego twórczość stanowi jeden z symboli secesji, znany jest głównie dzięki swym pracom o charakterze dekoracyjnym i użytkowym. Na wystawę w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, składa się 39 plakatów reklamowych z kolekcji Regionalnego Muzeum w Chrudimiu (Czechy) zachęcających do kupna szampana, bibułek do tytoniu, produktów spożywczych firmy Nestle a także promujących Monte Carlo, Austrię podczas światowej wystawy w Paryżu w 1900 roku, gospodarkę i sztukę Czech na wystawach w Vyškovie w 1902 i Hořicach 1903. Na ekspozycji znajdują się również dekoracyjne panneau, niezwykle popularne w owym czasie i chętnie wykonywane przez artystę w latach 1896 - 1902. Zawierają prace ze znanych cykli: „Kamienie szlachetne" - gdzie ponętne modelki czarują widza w otoczeniu kwiatów nawiązujących barwą do rubinów, ametystów i szmaragdów, „Pory dnia" i „Pory roku", na których zmysłowe piękności uosabiają kolejno zimę, wiosnę, lato i jesień, ilustracje do kalendarzy z lat 1894 - 1930. Niezwykłą ozdobą ekspozycji są plakaty teatralne, w tym najsłynniejszy - do sztuki „Gismonda" V. Sardou - z Sarą Bernhardt w roli głównej z 1894, który zainicjował ich wieloletnią współpracę i wyniósł Muchę na salony sztuki. Prace olśniewają i zachwycają. Są przede wszystkim hołdem złożonym kobiecemu pięknu.

Postać Alfonsa Muchy jest wpisana w historię Chrudimia. W 1903 roku ówczesny dyrektor Muzeum Artystyczno-Przemysłowego w Pradze, dr Karel Chytil, napisał do przebywającego w Paryżu Muchy list z prośbą o przyjęcie pod swoje skrzydła jego siostrzenicy - Marii Chytilovej, która mieszkała z matką i braćmi u swojej babci w Chrudimiu i marzyła o doskonaleniu swojego warsztatu malarskiego i umiejętności graficznych u sławnego mistrza w Paryżu. Spotkanie Marii z o 22 lata starszym Muchą stało się dla obojga punktem zwrotnym w ich życiu i zostało uwieńczone ślubem w 1906 roku. W dokumentach nie zachowały się informacje, ile razy Mucha odwiedził z małżonką Chrudim. Wiadomo jednakże, że był w budynku muzeum w 1933 roku z okazji wernisażu wystawy własnych prac, czego dowodem jest fotografia z tego wydarzenia znajdująca się w archiwach muzeum. Maria po śmierci męża w 1939 roku jeszcze kilka razy odwiedziła miasto. Przeżyła go o dwadzieścia lat. Razem ze swoją córką Jaroslavą spoczywa w grobowcu rodzinnym Chytilów na cmentarzu Pod Krzyżem.


Kuratorzy wystawy: Milena Burdychová, Renata Zdero


Wystawa zorganizowana we współpracy w Regionalnym Muzeum w Chrudimiu

Na fotografii plakat autorstwa Alfonsa Muchy, F.Champenois, 1898, litografia barwna, nr inw. U 2381, własność Regionalnego Muzeum w Chrudimiu