Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Obecność. Sto lat Związku Polskich Artystów Plastyków

obecnoscWystawa Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, organizowana w związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą powstania tego najstarszego i najliczniejszego stowarzyszenia w Europie zrzeszającego profesjonalnych twórców sztuk wizualnych, jest przeglądem dokonań jego członków, wywodzących się z różnych pokoleń i reprezentujących wszystkie dyscypliny artystyczne.

 

Założony w 1911 roku Związek Polskich Artystów Plastyków liczy obecnie ponad siedem tysięcy członków zrzeszonych w dwudziestu dwu okręgach, w tym od 1945 roku w Okręgu Szczecińskim. Zadaniem Związku jest upowszechnianie szeroko pojętej twórczości plastycznej oraz reprezentowanie twórców.

Wystawa ma na celu ukazanie twórczości artystów, którzy od kilkudziesięciu lat uczestniczą w kształtowaniu i rozwijaniu kulturalnego wizerunku Szczecina, reprezentując miasto i region na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Każdy z artystów w wyjątkowy sposób przedstawia inspirujące go tematy, co podkreśla indywidualny charakter prezentowanych dzieł. Uwagę zwraca różnorodność stosowanych technik - podziwiać można akryle, tempery, pastele, oleje, gwasze, rysunki piórkiem, a także rzeźbę ceramiczną, w drewnie, brązie, kamieniu, marmurze czy metalu, linoryty, grafikę komputerową i batik. Prace stanowią razem barwną i dynamiczną mozaikę współczesnej twórczości artystów szczecińskich.