Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

My i Oni. Zawiła historia odmienności

My i oni. Zawiła historia odmienności

Odmieniec. Jak wygląda obcy? Kim jest? Kiedy pociąga, a kiedy budzi obawę? Definicja fenomenu odmienności ulegała ciągłemu przewartościowaniu, a postrzeganie „innego" było zawsze złożone. Poprzez wizerunki obcych wystawa obnaża często tabuizowane w naszej kulturze okrucieństwo, ludzką słabość i estetyczne fascynacje - dr Anna Olszewska.

Wystawę budują obrazy mitycznych stworzeń i demonów, utrwalanych w grafice nowożytnych mistrzów takich jak Martin Schongauer, Albrecht Dürer czy Lucas van Leyden, księgi z przełomu XV i XVII wieku z ilustracjami przedstawiającymi potwory, masowo produkowane ryciny prezentujące egzotyczne ludy Nowego Świata, XIX-wieczne ilustracje do albumów medycznych i przyrodniczych, portrety - karykatury obyczajowe i polityczne, a także wybrane przykłady XX-wiecznych plakatów cyrkowych,  komiksy o Batmanie i  filmy Toda Browninga oraz F.W. Murnaua. Wystawa została podzielona na cztery części odpowiadające spojrzeniu na Innego: Dziwo, Persona, Wróg i Bohater.

Obiekty użyczone na ekspozycję pochodzą z zasobów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie, Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Książnicy Pomorskiej w Szczecinie oraz Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie.

Wystawę zorganizowano we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

mcklogo2jh