Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Kobieta na wojnie / Francuscy fotografowie humaniści

krystyna_01Wystawy prezentowane w ramach Dni Kultury Francuskiej.
Kobieta na wojnie. Wystawa fotografii Christine Spengler

Wystawa prac Christine Spengler, urodzonej w 1945 roku francuskiej fotoreporterki wojennej, działającej od 1970 r. jako korespondentka takich agencji jak Associated Press, Sipa i Corbis Sygma. Czarno-białe, z czasem również barwne zdjęcia oraz fotomontaże, ukazują okropności wojny widziane oczami kobiet i dzieci, dokumentując tragedie cywilnej ludności. Wśród odwiedzonych przez nią miejsc znalazły się m. in. Czad, Irlandia Północna, Wietnam, Kambodża, Liban, Iran, Salwador, Afganistan, Irak. Zdjęcia Spengler były publikowane w takich pismach, jak Paris Match, Life, Time, Newsweek, El Pais. Była wyróżniona tytułem Kobiety roku (2002, Bruksela), otrzymała też wiele innych nagród i odznaczeń.

Wystawa zawiera czarno-białe fotografie z lat 1970-2005, ilustrujące ponad trzydzieści lat konfliktów w wielu punktach zapalnych na świecie.

Francuscy fotografowie humaniści. Wystawa fotografii Krystyny Łyczywek

Krystyna Łyczywek jest cenioną artystką fotografem, romanistką, tłumaczką literatury francuskiej, dziennikarką, członkiem ZPAF i innych wiodących organizacji zrzeszających fotografów na świecie. Ma na koncie udział w wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą. Główny temat przewijający się w jej pracach to człowiek i krajobraz.

Wystawa poświęcona jest czołowym postaciom związanym z nurtem francuskiej fotografii humanistycznej. przedstwionym na wykonanych porzez artystkę fotografiach. Na ekspozycję składają się również oryginalne fotografie przekazane autorce przez ich twórców oraz albumy i fragmenty wywiadów przeprowadzonych przez Krystynę Łyczywek.