Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Karaj jołłary - karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii

karaimiWystawa fotografii z lat 1864 - 1950, przybliżająca dzieje najmniej licznej mniejszości etnicznej w Polsce - Karaimów. Zdjęcia ilustrują życie tej społeczności w dawnych osiedlach na Litwie oraz powojenne losy na Dolnym Śląsku, w Warszawie i Trójmieście.

Wystawa przygotowana została przez Związek Karaimów Polskich w RP.

Prezentowane fotografie pochodzą z domowych archiwów karaimskich rodzin w Polsce, uzupełnione zdjęciami z archiwum rodziny Łopatto we Francji oraz kilkoma użyczonymi przez rodziny Zajączkowskich i Szpakowskich z Litwy. Oprócz portretów członków rodzin znalazło się w nich wiele zdjęć ilustrujących życie poszczególnych karaimskich społeczności, pokazujących zarówno ważne wydarzenia, jak i codzienne sprawy, spotkania towarzyskie, uroczystości rodzinne, pracę, wypoczynek. Złożyły się one na część wystawy poświeconą dawnym karaimskim osiedlom: Haliczowi, Łuckowi, Trokom i Wilnu. Możemy poznać losy m.in. wywodzących się z Krymu kupców tytoniowych Szyszmanów; Łopatów, których kupiecka żyłka zaprowadziła aż na Daleki Wschód, czy hazzana Rafała Abkowicza, który po I wojnie światowej odbudowywał życie religijne w Trokach, a po II wojnie światowej organizował je na Dolnym Śląsku. Część wystawy poświęcona jest wojennym losom przedstawicieli karaimskiej społeczności, ilustrują je zdjęcia wykonane przez żołnierza armii Andersa, Jerzego Łopatto oraz młodziutkiego Szymona Pileckiego, fotografującego okupacyjną rzeczywistość. Poznać można również powojenne losy Karaimów w ich nowych siedzibach na Dolnym Śląsku, w Warszawie i Trójmieście, a także tych, którzy już wcześniej znaleźli się  w Warszawie m.in. wybitnego orientalisty prof. Ananiasza Zajączkowskiego oraz rodziny Jutkiewiczów z podwarszawskiego Pruszkowa, których dom stał się przystanią dla przybywających do nowej Polski rodaków.

 

Imprezy towarzyszące wystawie:

Dzień Karaimski

sobota 14 kwietnia 2012 roku, sala księcia Bogusława X, wstęp wolny

Program:

godz. 13:00  Przywitanie

godz. 13:10  Karaimi wczoraj i dziś

Pokaz filmu Karaimskie drogi. Spis podróżny 2011 oraz rozmowa z udziałem przedstawicieli Związku Karaimów Polskich: Marioli Abkowicz i Adama Dubińskiego.

godz. 14:10  Karaimski Zespół Taneczny „Birlik" (Troki)

Kulturę karaimską zaprezentuje zespół dziecięcy z Litwy.

godz. 14:30  Karaimskie drogi. Z Dalekiego Wschodu do Szczecina

Opowiadają: Ludmiła Kopycińska oraz Włodzimierz Abkowicz i Michał Abkowicz.

godz. 15:00  Karaimski Zespół Folklorystyczny „Dostłar" (Warszawa)

Prezentacja tańców wzorowanych na dawnym karaimskim folklorze.

godz. 15:30  Kybyn da tutmacz

O kuchni karaimskiej opowie Mariola Abkowicz, pokaz przygotuje kawiarnia „Kiubete" z Trok.

godz. 15:45  Zakończenie i poczęstunek