Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Wigilia pewnego dysydenta. Wystawa prac Reinharda Zabki

Wszystko sam sobie wymyśliłem - dzieciństwo, osobowość, pragnienia, marzenia, wspomnienia - by móc o tym opowiedzieć. Tymi słowami Federico Felliniego można w skrócie określić twórczość Reinharda Zabki, urodzonego w Erfurcie w 1950 roku artysty, założyciela Lügenmuseum - Muzeum Kłamstw, które służy za schronienie dla jego oryginalnej i wymykającej się zaszufladkowaniu twórczości. W Lügenmuseum, od niedawna z siedzibą w Radebeul w Saksonii, Zabka prezentuje około dwóch tysięcy obiektów powstałych w okresie całej jego aktywności artystycznej.

zabka-wundertagessttte_600

Organizowana w Zamku Książąt Pomorskich wystawa ukazała zwiedzającym wybrane prace, które opowiadają o codzienności w NRD, o życiu w podziemiu i o subkulturze wschodnich Niemiec.

Reinhard Zabka - twórca obiektów, instalacji i kolaży, organizator licznych sympozjów i festiwali, laureat wielu nagród i stypendiów artystycznych. Twórca „Płonących labiryntów", które od 13 lat powstają corocznie podczas Festiwalu Wina i Teatru nad brzegiem Łaby w Radebeul. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Europie i Azji.