Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Czas

Wystawa przygotowana przez Muzeum Narodowe w Kielcach.

czas_600


Zamierzeniem wystawy jest ukazanie zagadnienia czasu w dwóch aspektach: czasu w ujęciu filozoficznym i czasu mierzalnego. Tematem prezentowanych dzieł sztuki z dziedziny malarstwa, grafiki, rzeźby i rzemiosła artystycznego są personifikacje, alegorie i sceny - odnoszące się do pojęcia czasu, trwania, przemijania i wieczności, końca świata - a także alegoryczne przedstawienia pór roku i miesięcy, czasu ludzkiego i czasu w wymiarze boskim. Obok nich pojawiają się również przyrządy do mierzenia czasu, jakie funkcjonowały w różnych epokach: urządzenia astronomiczne, kalendarze, zegary i czasomierze.

Prezentowane zabytki pochodziły ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum - Zamku w Łańcucie, Muzeum Pałac w Wilanowie, Biblioteki Gdańskiej PAN, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Ziemi Wałeckiej w Wałczu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.

Kuratorzy wystawy: Joanna Mielcarska-Kaczmarczyk (Muzeum Narodowe w Kielcach) i Jolanta Rybkiewicz (Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie)

 

zegar_powozowy_600