Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Symbole pamięci. Powstanie Styczniowe 1863


Wystawa zorganizowana została w 150. rocznicę wybuchu największego polskiego powstania narodowego, będącego symbolem walki Polaków z zaborcą rosyjskim.

Na ekspozycję składały się pamiątki pochodzące z okresu Powstania Styczniowego, a także popowstaniowych represji wobec jego uczestników. Wystawa prezentowała między innymi fotografie przedstawiające powstańców oraz odziane w stroje żałoby narodowej kobiety w czasie powstania i w latach kolejnych. Wśród eksponatów znajdowały się również biżuteria, która - podobnie jak pieśni i stroje - stanowiła często formę przekazywania głębokich uczuć patriotycznych. Historię tego niezwykle istotnego w dziejach Polski wydarzenia przybliżyły także litografie Artura Grottgera składające się na cykle Polonia, Lithuania i Wojna, militaria, przedmioty oraz dokumenty.

Prezentowane zabytki pochodziły ze zbiorów Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie - Oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Pile, Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie oraz z prywatnych kolekcji.