Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Miasta Księstwa Pomorskiego


Otwarcie wystawy odbyło się 25 lutego 2014

Wystawa jest efektem projektu przybliżającego niezwykły zabytek znajdujący się w zbiorach Zamku Książąt Pomorskich - siedemnastowieczną Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego, autorstwa znamienitego kartografa Eilharda Lubinusa. Lubinus przygotował słynną mapę z niezwykłą jak na ówczesne czasy dokładnością, przemierzając w tym celu cały obszar Księstwa Pomorskiego. Największe włości książąt z rodu Gryfitów zostały dodatkowo wyróżnione przy pomocy niewielkich 49 wedut miejskich tworzących bordiurę mapy.

Upamiętniony na Mapie Lubinusa obszar Księstwa Pomorskiego pokrywa się w dużej mierze z obszarem dzisiejszego Euroregionu Pomerania, a najważniejsze miejscowości, które uwieczniono na mapie, leżą i po polskiej, i po niemieckiej jego stronie. Zabytkowa mapa jest więc czymś więcej, niż tylko dokumentem pewnego etapu rozwoju kartografii - stanowi bowiem świadectwo wspólnej historii regionu, który był przed wiekami zjednoczony pod władzą książąt z dynastii Gryfitów. Mapa Lubinusa to zatem ważny pomnik wspólnego dziedzictwa i wspólnych korzeni dzisiejszych mieszkańców Pomorza.

Założeniem wystawy jest przybliżenie dziejów miast Księstwa Pomorskiego w czasach panowania książąt z dynastii Gryfitów. Oprócz opisów historycznych i fotografii ukazujących we współczesnym ujęciu fragmenty miast i wybrane zabytki z czasów Lubinusa, atrakcją na wystawie są makiety Szczecina, Wolgastu, Barth, Greifswaldu, Szadzka i Marianowa, stworzone na podstawie wizerunków z mapy.

Na wystawie prezentowane są obiekty ze zbiorów:
Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie,
Archiwum Państwowego w Szczecinie,
Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego,
Muzeum Narodowego w Szczecinie,
Muzeum Ziemi Karlińskiej w Karlinie,
Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego w Wolinie,
dr. Wojciecha Lizaka.

Partnerem projektu jest Muzeum Miasta Wolgast.

logo_kaffeemuehle_73x71
Museum Wolgaststow 142__interregivaz_haslem_600 52__flaga_ue_600

Projekt Miasta Księstwa Pomorskiego jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania).


dsc_0140_600 dsc_0126_600