Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

MyDAN - Wystawa plakatówOtwarcie wystawy odbyło się 23-08-2014.

Wystawa idealnie konweniowała i wpisywała się w ideę VI Festiwalu Spotkanie Kultur, którego organizatorami są: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz Związek Ukraińców w Polsce - Oddział w Szczecinie. Imprezy w ramach festiwalu odbyły się na dziedzińcach Zamku w dniach 23-24 sierpnia br. Dodatkowo w dniu 24 sierpnia obchodzone jest Święto Niepodległości Ukrainy.

Prace prezentowane w ramach wystawy powstały pod opieką i kierownictwem artystycznym prof. Lexa Drewinskiego (Fachhochschule Potsdam w Poczdamie i Akademia Sztuki w Szczecinie). Autorami prac są studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, którzy wzięli udział w warsztatach plakatu w Skokach. Tematem przewodnim warsztatów był kijowski Majdan. Wystawa prezentowana była w 2014 roku na Politechnice Poznańskiej w ramach VII Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna".

Prof. Lex Drewinski o wystawie:

„Majdan stał się symbolem walki o demokrację. Uaktywnił w człowieku to, co najcenniejsze - dążenie do wolności i to, co w nim najgorsze - rządzę władzy za wszelką cenę. Wzbudził potrzebę do wyrażenia lub zaprotestowania w bardziej dobitny niż dotychczas sposób swoich praw, nie tylko w kontekście toczących się na Ukrainie wydarzeń, ale również w kontekście geograficznym i politycznym, w którym obecnie znaleźli się autorzy prac. Plakat jest doskonałym medium do wyrażenia t akiego przes łania".

 

Iga Kucharska

Laura Kolasińska

Kamila Mankiewicz

Luiza Kempińska

Weronika Wera