Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

XXXV Pomorskie Spotkania Z Diaporamą

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to święto obrazu zaklętego pomiędzy pojedynczą fotografią a filmem. W tym roku odbyła się 35. jubileuszowa odsłona imprezy. Historia diaporamy polskiej związana jest z działalnością Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, czyniąc z tej instytucji i Szczecina stolicę polskiej diaporamy. Ze względu na osiągnięcia polskich, w tym także szczecińskich diaporamistów, zajmujemy ważne miejsce w czołówce diaporamy światowej. Szczecińska impreza została wliczona do najważniejszych imprez tego typu na świecie, otrzymując, począwszy od 2005 roku, honorowy patronat Fédération Internationale de l'Art Photographique. (W 2014 r. patronat FIAP otrzymały jedynie trzy festiwale diaporamy na świecie).
Osobą nierozerwalnie związaną i utożsamianą z Pomorskimi Spotkaniami z Diaporamą był dotychczasowy komisarz imprezy Leszek Kurpiewski. Dyrekcja Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz fotografowie i diaporamiści postanowili uczcić jego pamięć oddając mu hołd jako animatorowi kultury, kierownikowi Fotoklubu Zamek, nauczycielowi, diaporamiście i fotografowi.

Zebrane zostały zdjęcia upamiętniające historię Pomorskich Spotkań z Diaporamą i działalność Fotoklubu Zamek. Tegoroczna edycja rozpocznie się od uroczystego otwarcia wystawy poświęconej jego pamięci. Portret artysty dopełni pokaz diaporam autorstwa Leszka Kurpiewskiego.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 50 prac, trzydziestu artystów z takich państw jak: Polska, Holandia, Francja, Austria, Belgia, Włochy, Węgry, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Australia czy Republika Południowej Afryki.

Projekcjom konkursowym towarzyszyły spotkanie z diaporamą analogową, które przeniosły widzów w świat minionej technologii rzutników, przezroczy i taśm.