Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Z Sowieckich Łagrów Do Meksyku. Odyseja Polskich Uchodźców Z Santa Rosa

22-10-2014 - 19-11-2014

Santa Rosa, hacjenda koło miasta Leon w stanie Guanajuato, w latach 1943-1947 stała się domem dla półtora tysiąca polskich uchodźców wojennych, głównie dzieci. Wyrwani przez okupanta ze swych domostw, siłą deportowani na wschód, w centralnym Meksyku znaleźli spokój, możliwość dalszego życia i kształcenia się. Mieli wrócić do wolnego kraju, a gdy okazało się, że nie mogą, rozjechali się po świecie. Większość udała się do Stanów Zjednoczonych, ale też wielu znalazło swe miejsce do życia w Meksyku.

Wystawa autorstwa dr. Krzysztofa Smolany przygotowana została z okazji 70-tej rocznicy przybycia polskich uchodźców do Santa Rosa. Po raz pierwszy prezentowana była w 2013 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Ambasadą Meksyku w Warszawie.

Krzysztof Henryk Smolana - absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracownik Archiwum Akt Nowych i Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Latynoamerykanista, meksykanista, historyk dokumentalista i archiwista, biografista polskiej dyplomacji. Specjalizuje się w dziejach polskiej obecności w Meksyku, stosunkach polsko-meksykańskich i opiece nad spuścizną archiwalną Polonii Ameryki Łacińskiej.