Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

OSKAR MANIGK. W PARYŻU NIE MOGĘ MALOWAĆ

11 marca - 22 kwietnia

Otwarcie wystawy 10 marca o godz. 17.00

 

3 kwietnia (piątek), tj. w 772. rocznicę nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia Barnima I w 1243 roku wstęp na wystawę jest bezpłatny


Wystawa retrospektywa z okazji 80 urodzin artysty, zorganizowana we współpracy z Pommersches Landesmuseum w Greifswaldzie i Deutsches Kulturforum östliches Europa e.V. in Potsdam

Niemiecko-polski projekt wystawienniczy stanowi kontynuację, zapoczątkowanej przez Landesmuseum w Greifswaldzie, serii projektów prezentujących w województwie zachodniopomorskim niemieckich artystów powiązanych z Pomorzem bądź posiadających pomorskie korzenie. Po wystawach takich artystów jak Julo Levin (2001), Gustav Wimmer (2002), Heinz Theuerjahr (2003), Hans Hartig (2005), Ludwig Most (2007) i Mac Zimmermann (2012), na aktualnie organizowanej wystawie zostaną zaprezentowane prace Oskara Manigka nagrodzonego w 2005 r. nagrodą kultury przyznawaną przez kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie. Dzieła Manigka będą po raz pierwszy prezentowane polskiej publiczności w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Oskar Manigk jest uważany za twórcę, który w swojej pracy zawsze zachowywał artystyczną niezależność. Właśnie dlatego jego przyjaciel, piosenkarz Wolf Biermann, jeszcze w czasach NRD zaliczył go do „uczciwych w okresie wielkiego kłamstwa". Podczas II wojny światowej artysta dorastał w miejscowości Ückeritz na Pomorzu Przednim w otoczeniu pierwszego pokolenia malarzy z Usedom takich jak Herbert Wegehaupt (1905-1959) i Otto Niemeyer-Holstein (1896-1984). Poprzez świadome porzucenie neoimpresjonizmu tych artystów Manigk stworzył własny i niepowtarzalny, poruszający się pomiędzy abstrakcją i figuracją styl malarski.

Ekspozycję otwiera malarstwo figuratywne z lat 70. XX w., które od samego początku odbiegało od pożądanego ówcześnie obrazu człowieka „socrealistycznego". Ponadto na wystawie prezentowane są wczesne kolaże, zamalowania i asamblaże artysty. Oprócz dzieł malarskich zostały ukazane prace z obszaru rysunku, grafiki warsztatowej oraz autorskie kartki pocztowe będące przykładami dzieł z obszaru mail artu. Na wystawie znajdują się także wielkoformatowe dzieła artysty z ostatnich kilku lat, które obrazują jego najnowszy dorobek.

Konsumentka, 2003

Paloma, 2012

Bałtyk, 2005

W Paryżu nie mogę malować, 1985