Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Menu

Newsletter

Najnowsze wydarzenia bezpośrednio na e-mail?
Zapisz swój adres na listę naszego Newslettera.

zapisz adresusuń adres

Komnaty - z ekspozycją "Na dworze książąt pomorskich"

Z przyczyn technicznych Komnaty nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.

Ekspozycja została urządzona w tzw. komnatach księcia Jerzego I dzięki dotacji celowej z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. Spuścizna artystyczna książąt pomorskich zachowała się w drobnych fragmentach, rozproszonych po Europie, dając obecnie cząstkowe świadectwo swego poziomu i zasięgu. Dziś ocalałe z wojen dzieła sztuki związane z dynastią Gryfitów, pieczołowicie przechowywane są w polskich i zagranicznych kolekcjach muzealnych. W zamku szczecińskim zachował się niewielki zespół zabytków związanych z książętami pomorskimi: sarkofagi, malowidła renesansowe w wieży więziennej, epitafium Barnima III, dekoracje kamieniarskie. Ponieważ nie zachowało się wyposażenie zamkowe, przy urządzaniu wystawy Na dworze książąt pomorskich posiłkowano się wypożyczeniami zabytków z zasobów Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz Archiwum Państwowego w Szczecinie, a także w drodze zakupów własnych. Komnaty księcia Jerzego I wyposażone są w XIX-wieczne meble neogotyckie i neorenesansowe, nawiązujące stylowo do czasów książęcych.

 

Uzupełnienie ekspozycji stanowią:

  • Dukat księcia Bogusława XIV z 1636 roku.
  • Talar Filipa II, księcia szczecińskiego w latach 1606 - 1618, wybity w mennicy w Szczecinie, zakupiony ze środków finansowych budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

    img_1139_a_600

    img_1142_a_600
  • Postacie pary książęcej Jerzego I i Amelii wykonane na podstawie badań antropologicznych przeprowadzonych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie oraz wizerunków pary książęcej z tzw. opony Croya.
  • Projekcja filmu dokumentalnego "Świat w kabinecie" z 1936 roku, poświęconego arcydziełu wykonanemu w latach 1610 - 1617 na zlecenie księcia Filipa II. Film ten został udostępniony do wyłącznego użytku Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie z zasobów Republiki Federalnej Niemiec i jest wyświetlany na ekranie w jednej z komnat.


 

zachod

Zadanie zrealizowano
ze środków finansowych budżetu
Województwa Zachodniopomorskiego

 

kurator: Renata Zdero
konsultacja naukowa: dr Janina Kochanowska
nadzór konserwatorski: Mirosława Koutny-Giedrys, Barbara Górczewska

 

Do odsłuchania zapowiedź wystawy: