Diaporama Diaporama to dziedziną sztuki, którą należy umiejscowić pomiędzy fotografią a filmem. Sam termin powstał we Francji z połączenia 2 słów, tj. Diapozytyw (błona odwracalna) i Panorama (tu w znaczeniu film, obraz kinowy kinowy).
Diaporama jest swoistym spektaklem audiowizualnym, w którym autor poddaje widza w sposób świadomy i zaplanowany równoczesnemu oddziaływaniu obrazów, dźwięków, barw i treści. Z fotografii "wzięła" obraz nieruchomy. Cechą charakterystyczną diaporamy jest tzw. "trzeci obraz", czyli nie istniejący faktycznie, a będący tylko wynikiem świadomego nałożenia na siebie dwóch (kilku) obrazów rzeczywistych emitowanych z kilku źródeł podczas projekcji. Ponieważ diaporamę powinniśmy traktować jako udźwiękowiony zbiór wielozdjęciowy, środkami łączącymi kolejne obrazy lub sekwencje obrazów są: przenikania, cięcia, rozjaśnienia, ściemnienia, migotania, czy chwilowy brak obrazu. Z filmem łączy diaporamę: narracja, montaż, scenariusz, dźwięk.
Od strony technicznej diaporama klasyczna jest sposobem prezentacji (projekcji) przezroczy z zespołu rzutników ( min.dwóch), z towarzyszącym synchronicznym dźwiękiem, na jedno pole obrazowe. W diaporamie cyfrowej, efekty wynikające z jednoczesnej emisji obrazu z kilku tradycyjnych rzutników, uzyskujemy podczas montażu zdjęć w programach do edycji diaporam, natomiast źródłem projekcji jest projektor multimedialny i komputer.
|