Wtorek, 25 Sierpień 2009 20:44 |
Gryficki Dom Kultury w Gryficach - w dniach 18-19.08.2009 odbyły się pokazy prac konkursowych. Jury stanowiło 23 uczestników Warsztatów Fotograficznych, którzy obejrzeli 38 diaporam.
Wyniki format PDF
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie - 4 września 2009 w siedzibie szkoły
Krakowski Klub Fotograficzny przy NCK w Krakowie - 10-17.09.200909. w Nowohuckim Centrum Kultury
Galeria Fotografii FOTOPLASTYKON w Poznaniu - przegląd diaporam oraz posiedzenie jury IV Festiwalu Diaporam Cyfrowych odbędzie się w środę 16 września 2009 roku w Kinie Muza w Poznaniu przy ul. Św. Marcin 30 o godzinie 19.00.
Lubelskie Towarzystwo Fotograficzne w Lublinie – pokaz konkursowy 16 września 2009, godz. 18.o w sali Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, ul Dolna Panny Marii 3
Lubuskie |Towarzystwo Fotograficzne w Zielonej Górze organizuje przegląd prac IV Ogólnopolskiego Festiwalu Diaporam Cyfrowych’ 2009 w dniach 25 - 27 września 2009 w Broniszowie podczas powarsztatowych spotkań na Zamku Sztuk. |
Poniedziałek, 24 Sierpień 2009 20:20 |
Dnia 5 września 2009 roku Fotoklub Zamek zaprasza na pokaz prac konkursowych nadesłanych na IV Ogólnopolski Festiwal Diaporam Cyfrowych. Początek pokazu godzina: 19:30 w "Sali Kina Zamek". Wejście "A". Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszamy. |
Czwartek, 20 Sierpień 2009 11:58 |
Aktualizacja: ZATRZYMAJCIE SIĘ TU NA CHWILĘ - Jerzy Wygoda. Ekspozycja w Galerii "f", Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, wejscie "A", 1.09. - 27.09.2009 r.
W tym roku mija 95 lat od rozpoczęcia się działań wojennych I-ej wojny światowej na terenach dawnej Galicji. W 1914 r. Polski nie było na mapach. Żołnierze - Polacy walczyli w tej wojnie w trzech armiach woju-jących ze sobą na froncie wschodnim, znajdując się po obu stronach frontu. Służyli bowiem w armii austriackiej, pruskiej i rosyjskiej. Tragizm losów żołnierzy Polaków najlepiej uwidacznia się w pierwszym roku wojny, kiedy na galicyj-skim froncie stanęły do walki przeciw sobie wojska z najbliższych nadgranicznych garnizonów. Austro-węgierskim pułkom z zachodniej i środkowej Galicji przyszło walczyć z rosyjskimi pułkami z guberni radom-skiej, siedleckiej i chełmskiej. Jesienią 1914 r. dowództwo niemieckie wysłało na pomoc słabnącej armii au-striackiej oddziały mobilizowane w okolicach Poznania, Kalisza, Wrocławia, Opola i Brzegu. Na podstawie spisów poborowych poszczególnych zaborów można przyjąć, że ogółem przez armie trzech mocarstw na wszystkich frontach przewinęło się około 3 miliony Polaków. Do dzisiaj na żołnierskich mogiłach galicyjskich cmentarzy wojennych odczytać można polskie nazwi-ska. Żołnierze - Polacy są tam pochowani jako Austriacy, Prusacy i Rosjanie. Uświadomienie tego faktu nasze-mu społeczeństwu, a szczególnie społecznościom lokalnym, może mieć znaczny wpływ na dbałość o stan za-chowania miejsca wiecznego spoczynku naszych rodaków poległych na polach bitew Wielkiej Wojny. Brak wiedzy na ten temat powoduje, że cmentarze te są traktowane jako obce: „ruskie", „niemieckie" czy „austriac-kie". Rycerski etos i honor, które przyświecały budowniczym cmentarzy wojennych, na których spoczęli obok siebie zgodnie przyjaciele i niedawni wrogowie, odeszły w przeszłość. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę i pamiętać, że na Galicyjskich Cmentarzach Bohaterów spoczywa około 14 tysięcy Polaków, walczących w mundurach trzech armii, na ogólną liczbę bez mała 61 tysięcy tu pochowanych.
Jerzy Wygoda - artysta fotografik z Rzeszowa fotografowaniem cmentarzy wojennych zajmuje się od 1995 roku. Głównym nurtem jego działalności jest fotografia krajoznawcza. Na koncie posiada wiele wystaw autor-skich w kraju i USA, Australii, Niemczech, Danii, San Marino, Austrii,... |
Piątek, 07 Sierpień 2009 15:20 |
Plener odbył się w dn. 14-22.08.09 w Wilczkowie pod Gryficami. Tematem była tym razem fotograficzna odpowiedź na pytanie "Szukamy obiektów zabytkowych i ich śladów w gminie i mieście Gryfice" - różnych obiektów i pozostałości, nie tylko architektonicznych. Ponadto w programie Konkurs IV Ogólnopolskiego Festiwalu Diaporam, odbyły się warsztaty fotograficzne: fotografia otworkowa -Ryszard Poprawski (Gazeta Lubuska, Lubuskie Towarzystwo Fotograficzne), nastroje fotografii oraz światło w atelier - prowadzący Tomasz Komorowski (Muzeum Kinematografii w Łodzi) i Tomasz Edelman (absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej), tworzenie diaporam w praktyce - Leszek Kurpiewski (Fotoklub Zamek Szczecin, Fotoklub RP w Warszawie), wypady nad morze, wieczorno-nocne rozmowy, dyskusje o fotografii, itd.
W przedostatni dzień pleneru odbyło się w pałacu w Rybokartach zakończenie Artystycznych Spotkań Przyjaciół "Rybokarty-Wilczkowo'2009" podczas, którego zaprezentowane były 1-dniowa ekspozycja poplenerowa, wystawa wykonanych zdjęć otworkowych oraz 2 diaporamy warsztatowe. Plener odbył się w ramach projektu „Artystyczne Spotkania Przyjaciół". W plenerze udział wzięli: Ilona Cichoń i Paweł Rubaj (Gryfów Śl.), Anna Klinkosz (Koszalin), Katarzyna Łania (Jarosław), Ryszard Poprawski (Zielona Góra), Ryszard Węglarz (Leżajsk), Jerzy Wygoda (Rzeszów) oraz szczecinianie: Katarzyna Antoniak, Beata Bogusławska, Adam Bogusławski, Cezary Dubiel, Roman Drochomirecki, Cezary Dubiel, Marian Fidos, Wiesław Jaskulski, Krzysztof Kowalczyk, Leszek Kurpiewski, Zbigniew Pryjmak, Marek Stanisławczyk, Ryszard Sztraus, Violetta Tarnowska.
Finałowy wernisaż wystaw poplenerowych zaplanowano na 26.09.2009 w Gryfickim Domu Kultury i Muzeum-Galerii „Brama".
|
Środa, 05 Sierpień 2009 12:51 |
... jeśli jest dobrze zrobiona, potrafi wywołać wrażenie. W najbliższą niedzielę pokaz diaporam będzie można zobaczyć na Festwalu Fotografii Młodych w Jarosławiu. W ubiegłym roku trafiłam przypadkiem na jeden z pokazów Festiwalu Diaporam Cyfrowych, organizowanego przez Fotoklub Zamek w Szczecinie. Usiłowałam potem opowiedzieć znajomym o zjawisku jakim jest diaporama i moich wrażeniach. Niestety, gdy tylko używałam określenia diaporama, wzrok słuchaczy mętniał i zaczynali się do mnie uśmiechać lub po prostu zmieniali temat rozmowy. Bez obrazy dla znajomych, ale dopiero użycie hasła "niezły filmik" na powrót przywracało ich uwagę.
Tak naprawdę, to diaporama jest krainą sztuki leżącą na pograniczu fotografii i filmu. Bardzo uboga i mizerna diaporama może przypominać slideshow - sekwencję obrazków z muzyką w tle. Diaporama w pełnej krasie jest spektaklem audiowizualnym, w którym sprytny autor poddaje widza zaplanowanemu oddziaływaniu obrazów, dźwięków, barw i treści. Według znawców, cechą charakterystyczną diaporamy jest powstanie tzw. trzeciego obrazu, nieistniejącego faktycznie, a będącego tylko wynikiem świadomego nałożenia dwóch lub kilku obrazów emitowanych z kilku źródeł podczas projekcji.
Z fotografią łączą diaporamę nieruchome obrazy - fotografie właśnie - które połączone są ze sobą w sekwencje przez efekty przenikania, cięcia, rozjaśniana, ściemniania. Narracja, montaż, scenariusz, dźwięk - to cechy, które łączą diaporamę z filmem.
|
Więcej…
|
Poniedziałek, 03 Sierpień 2009 23:24 |
- 9 sierpnia 2009, godz. 18.00 - Miejski Ośrodek Kultury, Jarosław, pl. A. Mickiewicza 6 (w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Młodych) - 16 września 2009, godz. 18.o w sali Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie, ul Dolna Panny Marii 3 |
Niedziela, 02 Sierpień 2009 23:21 |
"Msza św. z udziałem bp. Mariana Kruszyłowicza, koncert chóru i "Łobuzów Pana Jezusa" oraz wystawa fotograficzna i zabawa taneczna to główne punkty programu uroczystości odpustowych w parafii p.w. św. Jana Marii Vianney'a w Żabnicy koło Gryfina. Msza św. z udziałem bp. Mariana Kruszyłowicza rozpocznie się dziś o godz. 14, a zaraz po mszy organizatorzy otworzą wystawę fotograficzną pt. "Żabnica w obiektywie", która wykonali fotograficy z Fotoklubu Zamek w Szczecinie.
Wystąpi także Chór Kameralny dawnej Politechniki Szczecińskiej, zagrają i zaśpiewają "Łobuzy Pana Jezusa" z Trzcińska Zdroju oraz odbędzie się loteria fantowa i zabawa taneczna.
Uroczystości odpustowe zakończy o godz. 22 pokaz Teatru Ognia "Scorpio" nad brzegiem Regalicy w wykonaniu artystów ze Stargardu Szczecińskiego."
Żródło: http://www.radio.szczecin.pl/
Aktualizacja:
opublikowane zostały zdjęcia z wyżej wymienionej imprezy. Zapraszamy do galerii. |
Wtorek, 28 Lipiec 2009 10:35 |
Sukcesywnie opublikowane zostają prace członków fotoklubu z pleneru > w Żabnicy, który odbył się 18 i 19 lipca 2009 roku. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami. Zespół Fotoklubu.
Aktualizacja: Przypominamy o wernisażu, który odbędzie się w Żabnicy dnia 1.08.09 o g.14.00. Gorąco zapraszamy. |
|
Czwartek, 16 Lipiec 2009 13:16 |
W programie fotografowanie miejscowości, ognisko, spotkanie z etnografem. Wernisaż w Żabnicy 1.08.09 o g.14.00.
Osoby zainteresowane plenerem, serdecznie zapraszamy! Wystarczy przesłać zgłoszenie mailem:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Do zobaczenia w Żabnicy! |
Czwartek, 16 Lipiec 2009 06:38 |
- Tytuł: „Momenty”
- Miejsce wystawy: ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH w Szczecinie, galeria „f” przy Kinie Zamek, wejście „A”
- Czas otwarcia: 22 lipca – 31 sierpnia 2009 r,
- Wernisaż: 22 lipca 2009 r. o godzinie 17. Serdecznie zapraszamy.
Tomasz Lazar to przedstawiciel młodego pokolenia twórców szczecińskiej fotografii. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików oraz szczecińskiego Fotoklubu Zamek, wielokrotnie nagradzany laureat ogólnopolskich konkursów fotograficznych. Prywatnie tancerz oraz student piątego roku informatyki. Tomasz Lazar to fotograf światłoczuły. Wrażliwy na tematy społeczne, ceniący piękno wynikające z harmonii kompozycji. Inspiruje się światem, który nas otacza. Ceni każdą sekundę, za niepowtarzalność i indywidualność. Myślą przewodnią prezentowanej wystawy pod tytułem „Momenty” niech będą słowa mistrza fotografii Jeanloup Sieff ‘a: „Są w sytuacjach fotograficznych idealne harmonie, które występują w życiu jedynie w ułamku sekundy i widziane są pod pewnym kątem. Są to harmonie marzeń, harmonie nieprawdy, które mimo to istnieją, ponieważ odnajduje się je na zdjęciu.”. Pokazuje ona zbiór prac obrazujących sytuacje z dnia codziennego - miejsca, ludzi oraz powstające miedzy nimi relacje.
Fotorelacja z wernisażu:
Fot. Violetta Tarnowska
|
więcej zdjęć...
|
Poniedziałek, 06 Lipiec 2009 19:39 |
... odbędzie się w sali audiowizualnej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie 16 lipca 2009 r. (czwartek) o godz. 10:00"
|
Poniedziałek, 06 Lipiec 2009 21:51 |
...odbędzie się w dniach 7-9.08.2009 Jarosław - więcej: http://www.ffm.fotojaroslaw.pl/index.php?id=festiwal |
Poniedziałek, 06 Lipiec 2009 21:46 |
W ubiegłym roku Paweł Janczaruk (Lubuskie TF) wymyślił, a w tym roku chce powtórzyć akcję fotograficzną związaną ze zbiegiem w kalendarzu czterech "9-tek". Poniżej info: "9 września 2009 roku o godzinie 9.00 weź aparat i zrób zdjęcie. Ale najpierw przygotuj go i sprawdź czy działa, czy baterie nie wyczerpane, czy karta lub film włożone do aparatu.
Po wykonaniu zdjęcia wyślij je na adres
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Ważne! Wybierz tylko jedno zdjęcie. Maksymalna wielkość pliku 1,5 Mb. Do zdjęcia dołącz krótką informacje: imię i nazwisko autora lub pseudonim i jeżeli chcesz krótki tekst.
Sfotografuj co chcesz, co lubisz, czego nie lubisz, od Ciebie zależy co znajdzie się na tym jednym zdjęciu zrobionym 9.09.09 o 9.00. Zdjęcie może być w dowolnej technice i technologii.
Z nadesłanych zdjęć utworzę galerię. Najciekawsze zdjęcia zostaną opublikowane w "Gazecie Lubuskiej".
Co do daty i godziny to bądź uczciwy wobec siebie i tych co wezmą udział w akcji."
Autor ma bloga http://besa.redblog.gazetalubuska.pl/ i prosi o komentarze dzieki nim będzie on istnial, oraz wstawienie linka na swojej stronie. |
Poniedziałek, 11 Maj 2009 00:30 |
Festiwal jest organizowany przez Fotoklub "Zamek" w Szczecinie. Projekt polega na realizacji ok. 19 przeglądów regionalnych na terenie kraju w okresie 10.06 - 30.09.2009 r. Diaporama jest swoistym spektaklem audiowizualnym, w którym autor poddaje widza w sposób świadomy i zaplanowany równoczesnemu oddziaływaniu obrazów, dźwięków, barw i treści. Z fotografii "wzięła" obraz nieruchomy. Cechą charakterystyczną diaporamy jest tzw. "trzeci obraz", czyli nie istniejący faktycznie, a będący tylko wynikiem świadomego nałożenia na siebie dwóch (kilku) obrazów rzeczywistych emitowanych z kilku źródeł podczas projekcji. Ponieważ diaporamę powinniśmy traktować jako udźwiękowiony zbiór wielozdjęciowy, środkami łączącymi kolejne obrazy lub sekwencje obrazów są: przenikania, cięcia, rozjaśnienia, ściemnienia, migotania, czy chwilowy brak obrazu. Z filmem łączy diaporamę: narracja, montaż, scenariusz, dźwięk.
Skocz do: Miejsca pokazów konkursowych
Skocz do: Wykaz diaporam konkursowych
|
Wtorek, 09 Czerwiec 2009 08:51 |
Zapraszamy w dniach 8 czerwca - 20 lipca 2009, Książnica Pomorska, Hol przy Czytelni Głównej, wstęp wolny.
Autorzy: Anna Klinkosz, Iwona Malenta, Regina Wypych, Maria Zgolak-Węzka, Agnieszka Żychska, Cezary Dubiel (AFRP), Marian Fidos, Leszek Kurpiewski (zdfp, AFRP), Dawid Michalski, Ryszard Sztraus i Witold Król
Więcej na http://www.ksiaznica.szczecin.pl/kp/index.php?ai=629&ak=2&s=4
Dodatkowo, link do albumu: http://www.fotoklub.zamek.szczecin.pl/index.php/galeria.html?func=viewcategory&catid=33
|
Więcej…
|
Czwartek, 21 Maj 2009 09:04 |
W dniu 20 maja 2009 nasz kolega Tomasz Lazar przeszedł pomyślnie procedurę kwalifikacyjną i uzyskując akceptację Rady Artystycznej został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Gratulujemy! |
Poniedziałek, 18 Maj 2009 22:05 |
Organizowany pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej FIAP nr 2009/084, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacji „Fotografia dla Przyszłości"
1. Temat konkursu jest dowolny, preferujący jednak nowatorstwo, pomysłowość, oderwanie od utartych schematów, norm i wzorców. 2. Na konkurs - dostępny dla wszystkich fotografujących - należy przesyłać do czterech prac wykonanych w dowolnej technice. 3. W zgłoszonych pracach mogą znajdować się dwa zestawy (do trzech zdjęć w każdym), które będą traktowane jako odrębne prace. 4. Prace należy przesyłać na adres Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie do 10 sierpnia 2009 r. 5. Wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 3 października 2009 r. 6. Udział w Konkursie jest płatny i wynosi 25 zł - (m.in. koszty związane z korespondencją i zwrotem przesyłek) Konto: WDK Rzeszów - Kredyt Bank S.A., Filia nr 3 w Rzeszowie, Nr: 42150011001216500096130000 7. Wszystkie nadesłane prace zwrócone zostaną ich autorom najpóźniej do 10 lutego 2010 r. - przewidujemy dodatkowe ekspozycje wystawy. 8. Każdy uczestnik konkursu otrzyma pamiątkowy katalog. 9. Na laureatów czekają cenne nagrody wymienione w regulaminie Konkursu.
Szczegółowych informacji nt. Konkursu udziela Adam Kus, tel. 0 17 853 52 57 w. 29 - e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
regulamin do pobrania PL
rules in English version |
Na konkurs można nadesłać jedno zdjęcie o dowolnej tematyce, w formacie od 30x40 cm do max. 50x70 cm, technika dowolna z wglądówką na CD/DVD oraz kartą zgłoszenia. Termin dostarczenia zdjęcia do 15.09.09., jury do 26.09.09, ekspozycja pokonkursowa 25.10.-20.11.2009. Adres organizatora: Miejski Ośrodek Kultury, Plac. A. Mickiewicza 6, 37-500 Jarosław. Regulamin i karta zgłoszenia na : www.mok-jar.pl oraz www.jaroslaw.pl |
XXX POMERANIAN MEETINGS with DIAPORAMA XXX Pomorskie Spotkania z Diaporamą Szczecin (Poland) - 6-8.11.2009 Pomorskie Spotkania z Diaporamą w Szczecinie - są jedynym w Polsce konkursem, w tej dziedzinie twórczości, realizowanym od r. 1980 i umożliwiającym polskim twórcom prezentację swojego dorobku. Po przekształceniu imprezy w 2005 roku w imprezę międzynarodową uczestniczą w nim autorzy z Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Węgier i Danii, a w ubiegłym także z Włoch i Irlandii. Impreza, poza zasadniczą częścią konkursową, gdzie dominują projekcje diaporam cyfrowych i klasycznych, wzbogacona jest o projekcje towarzyszące, seminarium warsztatowe, wystawę fotograficzną, 1-dniowy plener fotograficzny na Wybrzeżu Rewalskim oraz pokaz galowy. Spotkania posiadają prestiżowy patronat Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej - FIAP nr 2009/105, patronat krajowy Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie – FRP nr 41/09, a także Komisji Fotografii Krajoznawczej ZG PTTK w Łodzi, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.
Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, partner realizacyjny Fotoklub „Zamek” 70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34, tel. 091 433 49 71, mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
,
pol eng Patr. FIAP nr 2009/105 Fotoklub RP nr 41/09 CLO:
| 06/10/2009
| JUR: | 07/11/2009 | NOT: | 07/11/2009 | EXH: | 08/11/2009 | RET:
| 31/12/2009 | CAT:
| AV-*** | T: | Open | DIG AV | | PAR:
| € 10,- or 15,- for 1 or 2 sequences |
|
|
|