Œladami ksišżšt pomorskich
In den Fußstapfen der Pommerschen Herzöge
 
     
 

MARIANOWO
(d. Marienfliess)

 

Marianowo leży na trasie Stargard Szczeciński - Dobrzany, na równinnym terenie nad jeziorem Marianowskim i rzeką Krępa.

W 1248 r. nad prawym brzegiem rzeki Krępy, zwanej wówczas rzeczką świętej Marii (rivulus sancte Marie) powstał klasztor cystersek ufundowany przez księcia pomorskiego Barnima I. Klasztor otrzymał wezwanie Najświętszej Marii Panny i Wszystkich Świętych, a otaczający teren nazwano Marienfliess. Przełożoną klasztoru zostałą Barbara, córka księcia Warcisława III.

Już w 1265 roku przy drewnianych zabudowaniach klasztornych stanął murowany kościół. Wkrótce potem, przy wsparciu zamożnych rodów pomorskich (m.in. Wedlów) klasztor w miejsce budynków drewnianych zyskiwał murowane.

Kres funkcjonowania klasztoru przyniosła reformacja. Jednak pod presją pomorskich rodów rycerskich książę Barnim XI zgodził się na utworzenie w budynkach klasztornych zakładu dla samotnych panien. Mieszkały w nim panny szlachcianki z wielu znakomitych rodzin pomorskich. Jedną z najbardziej intrygujących była Sydonia z Borcków - piękna panna, która liczyła na małżeństwo z księciem pomorskim, ten jednak z przyczyn politycznych poślubił inną. Sydonia u schyłku swych lat została obwiniona o sprowadzenie przekleństwa na ród książęcy i jako oskarżona o czary w 1620 roku została osądzona i skazana na śmierć przez spalenie na stosie.

W okresie wojny trzydziestoletniej klasztor został poważnie zniszczony. W 1689 r. podjęto gruntowny remont kościołą. W1851 wyremontowano skrzydło klasztorne, a w 1892 r. ponownie wyremontowano kościół. Na początku XX wieku, pod nadzorem architekta Henryka Denecke ze Stargardu przeprowadzono regotyzację świątyni. Od 1945 r. kościól wraz z istniejącą częśćią skrzydła klasztornego został przejęty przez utworzoną parafię rzymskokatolicką.

W marianowskim kościele znajduje się ołtarz ufundowany w XVI w. przez księcia Barnima XI. Podczas niedawnej renowacji tego zabytku pod warstwa XIX-wiecznych malowideł odkryto ślady wcześniejszych, pochodzących z pierwszej połowy wieku XVI. Konserwatorzy zdołali w całości odsłonić jeden z nich. Jest to - umieszczony w predelli ołtarza - obraz przedstawiający Złożenie do Grobu. (1546 r.)

Od 1997 r. Gmina Marianowo i parafia rzymskokatolicka orgranizują Lato z Sydonią, bogate w koncerty, wystawy, warsztaty i plenery plastyczne, okraszone przedstawieniami o Sydonii oraz biesiadami przy potrawach z Karczmy Sydonii.

wykorzystano fragmety pracy Wioletty Arendarz (WSSU)