O dziwnych chorobach na Pomorzu

wróć do poprzedniej strony

„O dziwnych chorobach na Pomorzu” to druga już pozycja z serii Zapytaj (o) Gryfitę. Autorką folderu jest Joanna Kościelna.
Jak wyleczono „żywego trupa” z Rugii, co stało za falą samobójstw w Prenzlau, czym był „hiszpański świst”, jaką zarazę przyniosły morświny. Z zamkowego wydawnictwa dowiemy się o najbardziej zaskakujących dolegliwościach, które nękały poddanych pomorskich książąt a także ich samych.
W średniowiecznej i renesansowej Europie swoje ogromne żniwo zbierały nie tylko konflikty zbrojne ale także epidemie i plagi. Nieszczęścia nie omijały Pomorza i księstwa Gryfitów. Region dotykały anomalie pogodowe (susze, mrozy, powodzie), klęski nieurodzaju, głód i zarazy. Ofiarami dżumy było przynajmniej dziesięciu przedstawicieli dynastii Gryfitów.
Autorka publikacji czerpiąc z relacji kronikarzy Tomasa Kanztowa, Joachima von Wedla, Paula Friedeborna, Daniela Cramera, Johnnesa Micrealiusa w przystępny sposób przybliża tajemnicze przypadki, wobec których często ówczesna medycyna była bezradna. Co ciekawe, nawet w dramatycznych okresach naznaczonych epidemiami, mieszkańcy Pomorza starali się funkcjonować normalnie. Odbywały się targi, sądy, zjazdy. Ludzie musieli nauczyć się trwać z ryzykiem choroby czy śmierci.

Tekst: Joanna Kościelna

Projekt graficzny, skład: Aleksandra Szwajda

język: polski

ilustracje: kolorowe

liczba stron: 24

oprawa: miękka

format: 23,5 x 16,5 cm

wydawca: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

rok wydania: 2020.