Aktualności

11 grudnia 2020
Remont pomieszczeń CIKiT

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Zamku Książąt Pomorskich ze względu na prowadzone w pomieszczeniach biura prace remontowe zaprasza do kontaktu wyłącznie:

– drogą telefoniczną  pod numerem 91 489 1630 (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-15:30)

– drogą mailową – cikit@zamek.szczecin.pl

Za niedogodność przepraszamy


24 września 2020
Święto Gryfa odwołane

Z przykrością informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych zmuszeni jesteśmy odwołać planowane na najbliższą sobotę (26 września) Święto Gryfa. Zapowiadane w tym czasie załamanie pogody uniemożliwi przeprowadzenie w plenerze, na terenie ograniczonym murami zamku, głównych atrakcji wydarzenia.  W tym szczególnym roku, gdy obowiązują obostrzenia spowodowane epidemią COVID-19, nie będzie możliwe zorganizowanie z zachowaniem reżimu sanitarnego zadaszonych miejsc zastępczych. Mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo naszych gości i osób współtworzących wydarzenia, z przykrością musimy zrezygnować z obchodów tegorocznego święta.

Osoby, które zakupiły bilety online, otrzymają zwrot pieniędzy na konto. Bilety zakupione w CIKiT można zwrócić w CIKiT. 


6 września 2020
Prawykonanie Tryptyku Sydonii na Zamku 

6 września podczas koncertu muzyki barokowej Muzyka Sydonii odbyło się prawykonanie poematu wokalnego Tryptyk Sydonii skomponowanego specjalnie  z okazji 400. rocznicy śmierci Sydonii von Borck.  Słowa i muzyka: Paweł Jakub Wojtasiewicz, wykonawcy: Paweł Jakub Wojtasiewicz (kontratenor sopranowy) i Dorota Maciaszczyk (fortepian):


6 sierpnia 2020
Wstęp do Celi Czarownic wraz ze spacerem po dziedzińcach

Od 6 sierpnia 2020 rozpoczynamy zamkowe spacery połączone ze zwiedzaniem wystawy stałej „Cela czarownic”.
Spacery odbywać się będą od wtorku do soboty. Gościom towarzyszyć będzie pracownik Zamku.

Przebieg trasy spaceru: pomnik księcia Bogusława X i Anny Jagiellonki, Dziedziniec Menniczy (figura biskupa Ottona z Bambergu, płyta erekcyjna książąt Filipa II i Franciszka I, obrys kościoła św. Ottona), Dziedziniec Duży (zegar zamkowy, płyta erekcyjna księcia Barnima XI, płyta nagrobna księcia Barnima III, zegary słoneczne), Cela Czarownic.
Spacer potrwa około 30 minut.
Oprowadzanie odbywa się w języku polskim.
English only before earlier request!

Godziny spacerów zamkowych:
12:00
14:00
16:00

Maksymalna liczba uczestników  to 10 osób.
Bilety są dostępne na stronie
bilety.zamek.szczecin.pl

Bilet uprawnia do spaceru o wybranej godzinie i wstępu na wystawy czasowe i stałe.
Informacje o aktualnych wystawach tutaj: Wystawy

Podczas spacerów prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa: dezynfekcję rąk, noszenie maseczek ochronnych, zachowanie odstępu.


24 lipca 2020
Nieczynne galerie wystawowe 25 i 26 lipca 

Przypominamy, że tę sobotę i niedzielę, czyli 25 i 26 lipca Galeria Gotycka, Galeria Przedmiotu i Galeria Wschodnia będą zamknięte. Nieczynne będą zatem następujące wystawy:

Maja Berezowska. Łyżka za cholewą a widelec na stole

Sztuka ulicy. Plakat polski lat 20. i 30. XX w.

35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit

Cela Czarownic 


19 czerwca 2020
Noc Kupały już w najbliższą niedzielę – 21 czerwca!

Zapraszamy do wspólnego świętowania Nocy Kupały, podczas której czeka wiele atrakcji związanych z obrzędami świętojańskimi. Przenieś się w czasie do miejsca kultu dawnych pogańskich bóstw! W programie m.in.:

 • pokazy walk wojów i strzelania z łuku,
 • warsztaty motanek, czyli robienia tradycyjnych lalek Słowian,
 • plecenie wianków (zachęcamy do przynoszenia własnych materiałów),
 • obozy Słowian: kowalstwo, uzbrojenie, ceramika, historyczna biżuteria i zabawki.

Więcej o Nocy Kupały


17 czerwca 2020
Zamkowe Noce Filmowe Kina Zamek

W każdy wtorek i czwartek od czerwca do końca sierpnia zapraszamy na Zamkowe Noce Filmowe. Seanse wyświetlane są na małej scenie Dużego Dziedzińca Zamku o godzinie 22:00 (czerwiec i lipiec) i 21:30 (sierpień). Wstęp na seans – 5 zł. Program Zamkowych Nocy Filmowych i szczegółowe informacje dostępne są tutaj.


15 czerwca 2020
Ponownie zapraszamy do Zamku!

Na zwiedzających czekają wystawy, wydarzenia plenerowe i wiele innych atrakcji. Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego – więcej informacji na ten temat.


1  maja 2020
Prapremiera  online  filmu „Ptaki – szczury” już 3 maja!

Premiera filmowa online przyrodniczego filmu dokumentalnego „Ptaki – szczury” odbędzie się już 3 maja o godzinie 10:00 na kanale YouTube Zamku. Film dostępny będzie tylko przez jeden dzień od godz. 10:00 do 22:00.

Jest to pierwsza w historii Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film premiera filmu przez Internet. Film przyrodniczy „Ptaki – szczury” jest koprodukowany przez ZFF Pomerania Film, działający w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.


30 kwietnia 2020
Light The Sky – pokaz iluminacji świetlnej 1 maja o godz. 21:30

Wielobarwne świetlne serce zabłyśnie nad zamkiem w piątek 1 maja o godz. 21:30. W ten sposób Opera na Zamku i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie przyłączają się do ogólnopolskiej akcji „Light The Sky”. Iluminacja to wyraz solidarności przede wszystkim z walczącymi z epidemią medykami. 1 maja, w Święto Pracy, chcemy pokazać, jak bardzo doceniamy ich nieprzeciętnie trudną obecnie pracę.

Akcja ma także zwrócić uwagę na to, w jak dramatycznej sytuacji finansowej znaleźli się artyści, realizatorzy i wszystkie osoby pracujące przy produkcji wydarzeń kulturalnych po zamknięciu instytucji kultury. Dziesiątki tysięcy ludzi w Polsce nie są w stanie funkcjonować…

1 maja o godz. 21.30 ze sceny na Dużym Dziedzińcu Zamku skierujemy światła reflektorów, które utworzą na niebie wielkie, zmieniające kolory serce. Iluminacja potrwa około 10-15 minut. Można ją będzie podziwiać z zewnątrz zamku. Zapraszamy!


27 marca 2020
Zwrot biletów w kasach Zamku wstrzymany do odwołania

Informujemy, że wydarzenia kulturalne zostały odwołane. Zamek  jest nieczynny dla zwiedzających (włącznie z dziedzińcami zamkowymi) do odwołania. 

W trosce o Państwa bezpieczeństwo wstrzymany zostaje również zwrot biletów bezpośrednio w kasach Zamku do odwołania. O zmianach decyzji, dotyczących funkcjonowania Zamku i możliwości zwrotu biletów, będziemy Państwa informować na bieżąco. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel.:  91 489 16 30.

 


24 marca 2020
Odwołane przeglądy Amatorskiego Ruchu Artystycznego

Przypominamy, że odwołane zostały przeglądy Amatorskiego Ruchu Artystycznego – powiatowe, miejskie i wojewódzkie. Nie odbędą się zatem:

 • Mały Konkurs Recytatorski – eliminacje miejskie 14.03.2020 r.
 • Miejski Przegląd  Zespołów Teatralnych – 21.03.2020 r.
 • Mały Konkurs Recytatorski – eliminacje wojewódzkie 4-5.04.2020 r.
 • Miejski Przegląd Zespołów Tanecznych 5.04.2020 r.
 • 65. OKR eliminacji wojewódzkich  24-26.04.2020 r.

O terminach innych przeglądów będziemy Państwa informować na bieżąco. W przypadku dodatkowych pytań do Państwa dyspozycji pozostaje nasz Dział Edukacji Artystycznej, tel.: 91 434 83 26.

 


19 marca 2020
Zamek nieczynny dla zwiedzających, zwrot biletów w kasach – od kwietnia 

W trosce o bezpieczeństwo Państwa, a  także bezpieczeństwo pracowników Zamku, do 31 marca br. wstrzymany zostaje zwrot biletów bezpośrednio w kasach Zamku. Zamek, włącznie z dziedzińcami zamkowymi,  jest nieczynny dla zwiedzających.

Nieczynne jest również Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT).

Zawieszone zostały wszystkie wydarzenia kulturalne oraz Przeglądy Amatorskiego Ruchu Artystycznego.

Zwrot zakupionych biletów (na podstawie biletu i paragonu) możliwy będzie w kwietniu br. (do 30 kwietnia). O ewentualnych zmianach w tym zakresie będziemy Państwa informować na bieżąco.

Dodatkowe informacje – tel. 91 489 16 30.

 


11 marca 2020
Informacja – odwołanie wydarzeń

Szanowni Państwo,

informujemy, że w trosce o Państwa bezpieczeństwo, zgodnie z wytycznymi Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego zostają zawieszone wszystkie wydarzenia odbywające się w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do odwołania. Zamek jest nieczynny dla odwiedzających, a Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) będzie prowadzić tylko zwrot biletów. 

Zwrotu zakupionych biletów (na podstawie biletu i paragonu) można dokonywać w kasach Zamku (do 30 kwietnia br.) od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00:

 • Skrzydło Wschodnie (wejście A, I p.), tel. 91 434 83 65
 • Kasa CIKiT Skrzydło Mennicze (wejście I), tel. 91 489 16 30

Osoby, które zakupiły bilety online, otrzymają zwrot pieniędzy na konto.

Sprzedaż biletów zostaje wstrzymana do odwołania. O dalszej sytuacji będziemy informować Państwa na bieżąco.

 


10 marca 2020
Odwołanie i zmiana terminów niektórych wydarzeń

Sybille von Olfers „Dzieci Korzeni” spotkanie odbywające się w ramach Literowni, zaplanowane w dniu 13 marca (piątek) o godz. 11:00, zostało ODWOŁANE.

„Czwartkowy wieczór chóralny” zaplanowany w dniu 12 marca o godz. 18:00 odbędzie się w INNYM TERMINIE, o którym poinformujemy Państwa niebawem.

„Zamek w centrum galaktyki” – cykl wydarzeń kulturalnych zaplanowanych 15 marca (niedziela), godz. 12:00-16:00 odbędzie się w INNYM TERMINIE, o którym poinformujemy Państwa niebawem.

 


6 marca 2020
Bilety zbiorowe na spektakl „Złota rybka przed 40-tką”

Informujemy, że na spektakl komediowy  „Złota rybka przed 40-tką”, który odbędzie się już w tę sobotę – 7 marca o godz. 19:00 w Sali Kina Zamek, dostępne są tańsze bilety grupowe. Cena biletu – 30 zł od osoby, obowiązuje w przypadku zgłoszenia grupy min. 10 osób. Zgłoszenia na bilety grupowe przyjmujemy w kasie Zamku (telefonicznie: 91 434 83 65  lub osobiście).

„Złota rybka przed 40-tką’ to spektakl gościnny w wykonaniu  Magdaleny Bochan-Jachimek. Więcej o przedstawieniu można przeczytać tutaj.

 


3 marca 2020
Wystawa  „Plakaty” już otwarta

We wtorek  odbył się wernisaż  wystawy „Plakaty”. Ekspozycję tworzy kilkanaście dzieł wybitnych polskich plakacistów prof. Leszka Żebrowskiego i Lexa Drewinskiego od dawna związanych z życiem kulturalnym Szczecina. Na wystawę zapraszają Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Barbara Igielska – Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

W oficjalnym otwarciu wystawy  wzięli udział m.in.: Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek – członkowie Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Barbara Igielska – dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie oraz autorzy prezentowanych prac: prof. Leszek Żebrowski i prof. Lex Drewinski.

Na wystawie prezentowanych jest 16 plakatów, które powstawały w ciągu ostatnich pięciu lat. Wystawę można zwiedzać do 5 października, od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Urzędu Marszałkowskiego (9:00-15:00), w Skrzydle Menniczym Zamku (wejście I).

Więcej o ekspozycji można przeczytać tutaj, a także na 24Kurier.pl – serwis gazety Kurier Szczeciński.