Aktualności

Aktualności

01-04-2024

Zamkowe Propozycje Kulturalne | kwiecień 2024

Przedstawiamy program wydarzeń w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie na kwiecień 2024.

25-03-2024

Lochy pod Wieżą Więzienną Zamku dostępne dla zwiedzających

Lochy pod Wieżą Więzienną w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie należą do najstarszych oryginalnych fragmentów budowli, powstałych jeszcze podczas gotyckiej rozbudowy zamku. Po zakończeniu trwającej właśnie inwestycji Zamek chce po raz pierwszy udostępnić je zwiedzającym.

10-01-2024

Osada w miejscu Wzgórza Zamkowego

Osada w miejscu Wzgórza Zamkowego, z której rozwinął się Szczecin istniała już na przełomie VIII i IX wieku. Teraz mamy na to dowód – uważa archeolog nadzorujący prace przy modernizacji tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

02-12-2023

Społeczne i kulturowe dzieje ewangelików szczecińskich. 500-lecie reformacji w Szczecinie

Za nami konferencja popularno-naukowa „Społeczne i kulturowe dzieje ewangelików szczecińskich. 500-lecie reformacji w Szczecinie” z udziałem historyków oraz badaczy z Polski i z Niemiec.

28-11-2023

Konferencja naukowa, 23-25 listopada 2023

Zakończyła się konferencja naukowa o Bogusławie X z udziałem badaczy z Polski i Niemiec. To była duża dawka wiedzy na temat historii i stanu badań dziejów Pomorza Zachodniego, a przede wszystkim wiedzy o wybitnym Gryficie księciu Bogusławie X.

11-09-2023

Prace związane z odtworzeniem historycznej kolorystyki elewacji

Prace związane z odtworzeniem historycznej kolorystyki poszczególnych elewacji Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie rozpoczęły się od strony skrzydła południowego.

27-07-2023

Złota Pinezka Google dla szczecińskiego Zamku

Szczeciński Zamek znalazł się w gronie zamków i pałaców wyróżnionych w tegorocznej edycji Złotych Pinezek. Z tej okazji zapraszamy wszystkich mieszkańców i turystów do wspólnego świętowania.

07-04-2023

Fragment murów obronnych odkryty

Kolejna ciekawostka z prac na tarasach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. – To najprawdopodobniej pozostałości północnego odcinka średniowiecznych murów Szczecina – ocenia Marek Dworaczyk, archeolog nadzorujący modernizację tarasów.

04-04-2023

Jaki majątek miał książę Jan Fryderyk? Nowa książka Zamku

Polski przekład „Inwentarza spuścizny księcia Jana Fryderyka z 1600 roku” wydał Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. To kolejna przybliżająca historię regionu publikacja Zamku i pierwsza z nowego cyklu.

01-03-2023

Odkryty fragment muru z przełomu XIV i XV w.

Fragment muru – którego pochodzenie eksperci szacują na przełom XIV i XV wieku – chroniącego zabudowę zamkowego wzgórza od strony ul. Kuśnierskiej, odkryty został podczas prac związanych z rozbiórką południowego tarasu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.