01-04-2022 do 30-09-2022 / Zamek Książąt Pomorskich

Wieża Dzwonów znów do zwiedzania

WIEŻA DZWONÓW ZNÓW DO ZWIEDZANIA

Od 1 kwietnia Zamek udostępnia zwiedzającym swoją wieżę widokową – Wieżę Dzwonów – najwyższą z zamkowych wież. To znakomite miejsce do obserwacji zamku i niezwykłej panoramy Szczecina. Z punktu widokowego podziwiać można m.in. katedrę, Wały Chrobrego, filharmonię, Łasztownię czy rzekę Odrę.

Również w samej wieży warto zwrócić uwagę na cenne relikty – na najniższym poziomie pod szklanymi taflami prezentowane są fragmenty dawnych obwarowań Wzgórza Zamkowego. W punkcie widokowym z bliska przyjrzeć się można znajdującemu się tam dzwonowi maryjnemu z 1524 r., ufundowanemu w 400. rocznicę chrystianizacji Pomorza przez biskupa Ottona z Bambergu (figura tego świętego wmurowana jest na ścianie zewnętrznej wieży od strony Dziedzińca Menniczego). Na zwieńczającej budowlę iglicy znajduje się gryf – symbol dynastii Gryfitów, a współcześnie także symbol Pomorza Zachodniego.

Wieża Dzwonów była częścią dawnego kościoła zamkowego p.w. św. Ottona, wzniesionego za czasów księcia Jana Fryderyka podczas pełnej rozmachu przebudowy kompleksu zamkowego na renesansową rezydencję w latach 70. i 80. XVI wieku. Wejściem do zamkowego kościoła były zachowane do dziś od strony ul. Korsarzy duże czarne wrota u podnóża wieży. Nowe skrzydło północne z komnatami pary książęcej oraz kościół z Wieżą Dzwonów powstały w miejscu zburzonej części wcześniejszych budynków – Kamiennego Domu i średniowiecznej świątyni.
 
Uwaga! Ze względu na warunki pogodowe i bezpieczeństwo zwiedzających punkt widokowy na Wieży Dzwonów zimą jest nieczynny, udostępniany jest wyłącznie od wiosny do jesieni. Zamek zastrzega, że także w tym okresie w przypadku szczególnych warunków atmosferycznych punkt widokowy może być czasowo zamykany ze względu na bezpieczeństwo turystów.
 
Godziny otwarcia Wieży Dzwonów: codziennie, w godz. 10:00 – 18:00 (ostatnie wejście o godz. 17:30).

Bilety: 10 zł normalny, 6 zł ulgowy

Łączony bilet na Wieżę Dzwonów i wystawy: 15 zł i 10 zł ulgowy, obowiązuje wyłącznie w dni otwarcia wystaw

 

  • W święto Bożego Ciała (16 czerwca 2022) Wieża Dzwonów będzie NIECZYNNA.
  • W trakcie Nocy Kupały (18 czerwca 2022) Wieża Dzwonów będzie CZYNNA w godz. 10:00 – 22:00.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe10 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe6 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe6 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

Bilet łączony uprawniający do zwiedzania Wieży Dzwonów i wystaw: 15 zł i 10 zł (ulgowy), obowiązuje wyłącznie w dni otwarcia wystaw