Książę Bogusław XIV
(1580–1637)

wróć do poprzedniej strony

Książę Bogusław XIV (1580–1637)

Czwarte dziecko Bogusława XIII i Klary brunszwicko-luneburskiej. Wykształcony pod okiem ojca na zamku w Barth. W 1606 r. odbył długą podróż po Europie (kraje niemieckie, Niderlandy, Anglia, Szkocja, Francja i Italia). Od 1607 zarządzał okręgiem Darłowo (z bratem Jerzym). W 1620, po śmierci starszego brata Franciszka I, objął rządy w Księstwie Szczecińskim, a w 1626 r., po bezpotomnej śmierci Filipa Juliusza, także w Księstwie Wołogoskim, stając się władcą całego Księstwa Pomorskiego. Rządy księcia przypadły na czasy wojny trzydziestoletniej, wobec której słabe politycznie i zbrojnie Księstwo Pomorskie nie zdołało zachować neutralności. W 1627 r. granice księstwa przekroczyły wojska cesarskie (tzw. kapitulacja franzburska, gwarantująca zakwaterowanie wojskom pod wodzą Wallensteina), w 1630 r. – wojska szwedzkie. Okupujące wojska pustoszyły kraj, a władza książęca stała się jedynie nominalna.

W 1633 r. Bogusław XIV doznał wylewu, po którym nie powrócił już do pełni sił (był częściowo sparaliżowany) i popadł w dewocję. Zmarł na zamku w Szczecinie i został pochowany w zamkowym kościele św. Ottona. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w 1654 r., po siedemnastu latach od śmierci księcia. Bogusław XIV był ostatnim przedstawicielem dynastii Gryfitów i zarazem ostatnim panującym władcą Księstwa Pomorskiego. Po jego bezpotomnej śmierci Pomorze podzielone zostało pomiędzy Brandenburgię (zgodnie z układem z Grzmiącej z 1527 r. o sukcesji po Gryfitach) i Szwecję, która w trakcie wojny stała się europejską potęgą.

ŻONA BOGUSŁAWA XIV

Elżbieta (1580-1653), córka Jana Młodszego, księcia szlezwicko-holsztyńskiego i Elżbiety brunszwickiej z Grubenhagen. Młodsza siostra żony Filipa II – Zofii i drugiej żony Bogusława XIII – Anny. Umowę małżeńską podpisano w Sonderburgu w 1614 r., ślub odbył się na zamku w Darłowie w 1615 r. Małżeństwo było bezpotomne. Elżbieta przeżyła księcia o szesnaście lat. Po jego śmierci osiadła w majątku wdowim w Darłowie, gdzie zmarła. Pochowana w kościele mariackim w Darłowie.