Kino Zamek – trochę historii

Małe, kameralne kino Zamek działające od lat w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie ma swoich wiernych kinomanów. Powodem jest nie tylko jego świetne położenie w centrum miasta, w pięknym zabytkowym obiekcie, ale także jego unikalna atmosfera, na którą wpływ ma także niewielka, kameralna widownia oraz starannie dobrany repertuar. Z tego właśnie powodu Zamek zyskał niezwykle ważny w swojej działalności szacunek widzów i wypracowaną przez lata markę ambitnego, mądrego kina.

Bez wątpienia wpływ na takie jego postrzeganie ma to, że w repertuarze zawsze znajdowały się najcenniejsze, najbardziej doceniane przez znawców kina pozycje filmowe dostępne dla polskich dystrybutorów. Na podkreślenie zasługuje też fakt, że kierownictwo tej placówki, nie obawiało się filmów kontrowersyjnych, niszowych, a nawet amatorskich, co paradoksalnie nie tylko znacząco poszerzało ofertę programową, ale także wpływało na budowanie wspomnianej renomy kina.

Nie można nie wspomnieć tutaj także o tym, że poza emisjami różnych pozycji filmowych kino Zamek stało się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Szczecina i regionu z racji innych wydarzeń, w tym spotkań z twórcami – aktorami, reżyserami, producentami, licznych dyskusji i debat na temat sztuki filmowej, a także miejscem prezentacji festiwalowych, przeglądów, konkursów i dyskusji. Kino współpracuje ściśle od lat z Zachodniopomorskim Funduszem Filmowym Pomerania Film, bo to właśnie w nim pokazywane są po raz pierwszy, podczas kolaudacji, filmy wyprodukowane dzięki jego finansowemu wsparciu.

Wieloletnia działalność zamkowego kina, w tym pokazywanie największych dzieł filmowych, bez wątpienia przyczyniła się i ciągle to czyni, do podnoszenia poziomu edukacji filmowej wśród mieszkańców Szczecina i regionu, co jest zasługą nie tylko jego linii programowej, ale także wszystkich jego pracowników.