24-06-2020 - 06-07-2020 / Skrzydło Mennicze (wejście I)

Lex Drewinski, Leszek Żebrowski. Plakaty

Lex Drewinski, Leszek Żebrowski. Plakaty

Skrzydło Mennicze Zamku (wejście I)

Wystawę można zwiedzać do 5 października, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00:15:00; wstęp wolny

Informacje dotyczące bezpiecznego zwiedzania 

Skrzydło Mennicze Zamku, w którym mieszczą się gabinety Członków Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, a także Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej Zamku, stało się miejscem prezentacji prac artystycznych. Na wystawę składa się 16 plakatów, które powstawały w ciągu ostatnich pięciu lat.  Obydwu prezentowanych na wystawie artystów, profesorów Akademii Sztuki w Szczecinie Lexa Drewinskiego i Leszka Żebrowskiego (niemalże rówieśników) łączy miasto Szczecin i dyscyplina sztuki, jaką uprawiają – plakat.

 

Leszek Żebrowski jest przedstawicielem tzw. plakatu portretowego, gdzie motyw zwykłych ludzi, kochających i cierpiących, buduje nową jakość stanowiącą przeciwwagę dla  wymuskanego świata pełnego szczęśliwości wykreowanego w reklamach. Artysta stworzył własną technikę graficzną, polegającą na rysowaniu bezpośrednio na płycie offsetowej i regulacji czasu naświetlania. Bez retuszu komputerowego, z własnym, charakterystycznym liternictwem, jego plakaty wyróżniają się na tle innych. Artysta pracuje głównie na konkretne zlecenie tworząc plakaty o tematyce kulturalnej. Powstają portrety niezwykłe, w których brzydota bohatera może nieoczekiwanie zamienić się w piękno.

Prace Lexa Drewinskiego charakteryzują się ascetyczną formą, którą uzyskuje poprzez zastosowanie powszechnie znanych symboli w niekonwencjonalnym ujęciu. W maksymalnie uproszczonych w stylistyce plakatach, Drewinski zwraca uwagę na podstawowe problemy współczesnej cywilizacji: wojnę, rasizm, totalitaryzm, głód trzeciego świata i przesyt świata zachodniego. Opowiada więc o tym samym, o czym krzyczą pierwsze strony gazet i telewizyjne wiadomości. Plakaty Drewinskiego zaskakują i onieśmielają. Mówią to, czego nie da się opowiedzieć inaczej niż poprzez prostą formę graficzną. Czasami opowiadają więcej niż temat, którym zostały zainspirowane.

Artyści zostali wyróżnieni honorowymi tytułami „Ambasador Szczecina”. Szczecin nadal pozostaje dla nich źródłem inspiracji. Obydwaj są laureatami wielu nagród i wyróżnień na prestiżowych pokazach i konkursach na całym świecie.

 

 

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Skrzydło Mennicze (wejście I)

Bilety

Darmowe bilety