16-02-2024 do 22-02-2024

18. Festiwal Filmów Afrykańskich w Kinie Zamek

18. FESTIWAL FILMÓW AFRYKAŃSKICH W KINIE ZAMEK W SZCZECINIE

16-22 lutego

Festiwal AfryKamera jest pierwszym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalem filmowym, który promuje kino afrykańskie, a także największą w Polsce imprezą poświęconą kulturze kontynentu afrykańskiego. To interdyscyplinarne wydarzenie skupiające szerokie środowisko ludzi zafascynowanych złożoną i wielobarwną kulturą Afryki. Kino Zamek ponownie zaprosiło filmy afrykańskie i zaprezentuje te dzieła szczecińskiej publiczności.

Przez lata Festiwalowi towarzyszyło hasło „Afryka jest Kobietą”, dlatego w tym roku selekcja skupiła się na twórczyniach i ich perspektywie w szerokorozumianej kulturze i w społeczeństwie. Hasłem przewodnim 18. edycji AfryKamery jest Kobieta. Dlatego selekcja zawiera filmy tworzone przez kobiety i o kobietach – debiutantek i artystek z dłuższym stażem. Festiwal podkreśla rolę kobiet w kulturze i sztuce afrykańskiej oraz tworzy bezpieczną strefę pełną kobiecej energii, w której głośno mówimy o feminizmie, rozwoju i sile kobiet.

W dniach 16-22 lutego 2024 w Kinie Zamek w Szczecinie będzie można zobaczyć sześć filmów, które w ostatnich miesiącach prezentowane były na wielu międzynarodowych festiwalach, a wiele z nich dopiero na festiwalu Afrykamera miało swoje polskie premiery. “Sira” (2023) w reż. Apolline Traore, to już piąty pełnometrażowy obraz urodzonej w Burkina Faso reżyserki, która za swoją najnowszą produkcję otrzymała nagrodę publiczności na tegorocznym Berlinale. “Mami Wata” to nigeryjski kandydat do Oscara. “Ten piękny wizualnie i charyzmatycznie zagrany film, to zadziorna ekspresjonistyczna zaduma i przypowieść o władzy, nakręcona w lśniącej, kontrastowej czerni i bieli przez operatora Lílisa Soaresa” – pisał po brytyjskiej premierze filmu Peter Bradshaw z dziennika “The Guardian”. „Banel i Adama” zachwyca wyjątkowo malowniczą, pustynną, momentami senną scenerią, a także odsłania rzeczywistość, w której przywiązanie do tradycji wygrywa z indywidualnymi wyborami czy marzeniami. „Ojcze nasz, diabeł” to niezwykle przejmujące kino, pokazujące blizny i traumy kobiety, która w dzieciństwie doświadczyła wiele zła i przemocy. „Żegnaj, Julio” ma za sobą imponującą liczbę festiwali, a opowiada o trudnej relacji dwóch kobiet. Główną bohaterką filmu „Cztery córki” jest Olfa, pochodząca z nizin matka czterech córek. Dwie najmłodsze występują w filmie, zniknięcie dwóch najstarszych (wcielają się w nie aktorki) jest tematem pasjonującego „śledztwa”.
Zapraszamy do kina Zamek na spotkanie z filmami z Afryki i o Afryce.

 

HARMONOGRAM POKAZÓW

BANEL I ADAMA
16 lutego (piątek), godz. 19:15

SIRA
17 lutego (sobota), godz. 19:00

MAMI WATA
18 lutego (niedziela), godz. 19:15

OJCZE NASZ, DIABEŁ
20 lutego (wtorek), godz. 19:00

CZTERY CÓRKI
21 lutego (środa), godz. 19:15

ŻEGNAJ, JULIO
22 lutego (czwartek), godz. 19:00

 

Miejsce

Kino Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 18 zł
Dzieci
miejsca standardowe 16 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

Dodatkowe Informacje

Seans odbywa się w Kinie Zamek, które znajduje się na Dużym Dziedzińcu, wejście A, I piętro.