11-06-2023

Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela

WYDARZENIE SPECJALNE

JEANNE DIELMAN, BULWAR HANDLOWY, 1080 BRUKSELA

11 czerwca (niedziela), godz. 19:00

Kino Zamek

Bilety: 18 zł (ulgowe 16 zł)

dramat, Belgia/Francja 1975 (202 min)
Reżyseria Chantal Akerman
Obsada: Delphine Seyrig, Jan Decorte

„Jeanne Dielman…” to arcydzieło światowego kina, które kilka miesięcy temu znalazło się na pierwszym miejscu listy stu najwybitniejszych filmów wszech czasów, publikowanej raz na dekadę przez magazyn „Sight & Sound”. Film ten został wybrany przez grono najwybitniejszych krytyków z całego świata, detronizując między innymi „Obywatela Kane’a” Wellesa czy „Zawrót głowy” Hitchcocka. To także pierwszy w sześćdziesięcioletniej historii głosowania przypadek, kiedy na pierwsze miejsce listy trafia tytuł wyreżyserowany przez kobietę.

„Jeanne Dielman…” to najbardziej znany film Chantal Akerman: spełniony i dojrzały, choć w 1975 roku, gdy powstawał, jego autorka miała zaledwie 25 lat. Tytułowa Jeanne to uwięziona w kieracie domowej rutyny samotna matka, okazyjnie dorabiająca prostytucją, chowająca zdobyte w ten sposób pieniądze w wazie na zupę. Przedmioty codziennego użytku, podobnie jak banalne czynności, odgrywają tu kluczową rolę: to właśnie w tym filmie pojawiają się legendarne długie sceny obierania ziemniaków czy robienia sznycla. Akerman w duchu feminizmu drugiej fali zwróciła uwagę na niewidzialne dla kina gesty i pracę kobiet. „Mam reputację trudnej, a to dlatego, że interesuje mnie codzienność i ją chcę pokazywać. Tymczasem ludzie chodzą do kina głównie po to, by od codzienności uciec” – mówiła w 1982 roku. Kładła tym nacisk na to, byśmy zamiast „spędzać” na filmach czas, intensywnie odczuwali jego działanie. I to czas jest kolejnym ważnym bohaterem tego filmu. Ale ten manifest awangardowego kina i sztandarowe dzieło feminizmu ma też swój ukryty temat: jest nim życie po traumie Holocaustu. Akerman, córka polskich Żydów, przeżywców, bohaterkę graną przez Delphine Seyrig obdarowała doświadczeniami kobiet ze swojej rodziny.

Miejsce

Kino Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 18 zł
Dzieci
miejsca standardowe 16 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

Dodatkowe Informacje

Seans odbywa się w Kinie Zamek, które znajduje się na Dużym Dziedzińcu, wejście A, I piętro.