22-06-2022, 23-06-2022, 24-06-2022

Kolano Ahed

Kolano Ahed (PREMIERA)

22 czerwca (środa), godz. 19:30
23 czerwca (czwartek), godz. 17:00
24 czerwca (piątek), godz. 19:30

Kino Zamek, bilety 14 i 12 zł

  • dramat, Francja, Izrael, Niemcy 2021 (109 min)
  • Reżyseria Nadav Lapid
  • Obsada: Avshalom Pollak, Nur Fibak

“Chciałbym zwymiotować Izrael w twarz ministra kultury!” – wykrzykuje w pewnym momencie bohater „Kolana Ahed” i tym zaiste jest film Lapida: opowieścią płynącą prosto z trzewi. Cielesną, nieomal fizjologiczną, z gorączkowym, konwulsyjnym rytmem naśladującym stan bohatera, który z każdą minutą coraz bardziej się nakręca w swojej wściekłości, gotów nie tylko rozbić zabawę, jaką urządzono na jego cześć, ale i od środka roztrzaskać ekran. Jego nieustanny monolog impetem i temperaturą przypomina rap, choć krzykliwa powierzchnia politycznego manifestu kryje dużo subtelniejsze uczucia, które mężczyzna z furią zagłusza. Y. jest reżyserem, który przyjeżdża do pustynnej izraelskiej osady, zaproszony na pokaz i dyskusję przez Yahalom, młodą, ambitną przedstawicielkę prawicowego ministra kultury. Współpraca kręcącego politycznie zaangażowane kino artysty i urzędniczki układa się zaskakująco sympatycznie – do momentu, gdy kobieta podsuwa Y. do podpisania pewien dokument. Spirala złości nakręca się coraz szybciej, rozmowa tych dwojga zamienia się w raperski slam zmierzający do wybuchowego finału.

Nadav Lapid
Urodzony w 1975 roku izraelski reżyser i scenarzysta. Absolwent Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Szkoły Filmowej i Telewizyjnej Sama Spiegla w Jerozolimie. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej wyjechał do Francji. Za swój pełnometrażowy debiut „Policjant” otrzymał Nagrodę Specjalną Jury na MFF w Locarno w 2011 roku. Zrealizowana trzy lata później „Przedszkolanka” doczekała się amerykańskiego remake’u z udziałem Maggie Gyllenhaal. „Synonimy” otrzymały m.in. Złotego Niedźwiedzia dla najlepszego filmu na Berlinale w 2019 roku.

Miejsce

Kino Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 14 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 12 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 12 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: wtorek – niedziela 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia seansów filmowych.

Dodatkowe Informacje

Fusce condimentum urna non odio ultrices accumsan. Fusce lobortis magna nunc, at sollicitudin nunc volutpat sit amet. Sed dignissim lacus erat, pulvinar aliquam diam hendrerit vel. Sed venenatis tortor non cursus facilisis.