07-06-2024 do 13-06-2024

Uśmiech Ukrainy. Przegląd współczesnych komedii ukraińskich

UŚMIECH UKRAINY
PRZEGLĄD WSPÓŁCZESNYCH KOMEDII UKRAIŃSKICH

7-13 CZERWCA

Uśmiech przez łzy? A może – uśmiech na przekór cierpieniu, niesprawiedliwości, przemocy, jak oznaka zwycięstwa? Ukraińscy twórcy filmowi wiedzą, że śmiech jest znakiem wolności, że jest oznaką zdrowia – tak indywidualnego, jak i społecznego. Wiedzą, że śmiechu i uśmiechu najbardziej nie lubią i najbardziej się obawiają wszelkiej maści dyktatorzy. Kino Zamek w Szczecinie zaprasza na przegląd współczesnych komedii ukraińskich. Niech nasz uśmiech rozproszy mrok ciężkich czasów – choćby na chwilę.

 

LEKCJE TOLERANCJI

7 czerwca (piątek), godz. 19:30
9 czerwca (niedziela), godz. 17:00
12 czerwca (środa), godz. 19:15

komedia, Ukraina 2023 (95 min)
Reżyseria Arkadij Nepytaliuk
Obsada: Olena Uzlyuk, Oleksandr Yarema, Oleksandr Piskunow, Karolina Mruga

Nadia to nauczycielka, która w szczytnej idei europejskiej integracji widzi szansę na poprawienie bytu swojej rodziny. Namawia męża i dzieci, by zgłosili się do rządowego programu „Lekcje tolerancji”, co ma im przynieść wymierne finansowe korzyści. Zgodnie z założeniami całego przedsięwzięcia na pewien czas ma z nimi zamieszkać aktywista społeczności LGBTQ+. Poszczególni członkowie rodziny reagują na Wasyla z dużą podejrzliwością i dystansem, ujawniając głęboko skrywane homofobiczne zapędy. Mężczyzny to jednak nie zraża, bo jego głównym celem jest walka o akceptację i zrozumienie osób reprezentowanych przez niego mniejszości. Obecność Wasyla wpływa na dynamikę rodzinnych relacji i ożywia uczucia, o jakich bohaterowie najwyraźniej dawno już zapomnieli. Niespodziewanie przedefiniowaniu ulega zastały rodzinny układ. Matka, ojciec, córka i syn budują na nowo swoje relacje i rodzinne role. Ku zaskoczeniu wszystkich bohaterów Wasyl zagląda w ich dusze i odkrywa pragnienia, marzenia i smutki, które głęboko skrywali.
Utrzymany w lekkim tonie, a przy tym pełen sarkazmu film Arkadija Nepytaliuka oparty jest na głośnej sztuce Igora Bilyca „Gay Parade”.

 

SMAK WOLNOŚCI

8 czerwca (sobota), godz. 19:00
11 czerwca (wtorek), godz. 19:15
12 czerwca (środa), godz. 17:00

komedia romantyczna, Ukraina 2022 (116 min)
Reżyseria Ołeksandr Berezań
Obsada: Iryna Kudaszowa, Irma Witowśka, Kostiantyn Temliak, Tomasz Sobczak

Młoda dziewczyna, kucharka Waria, traci pracę, ponieważ nikt nie chce jej wykwintnej kuchni w przydrożnej kawiarni. Miła, energiczna, dowcipna, ucieka jak najdalej od domu w poszukiwaniu spełnienia. Ale nieoczekiwane odkrycie – książka zapomnianej legendy ukraińskiej kuchni Olgi Franko – zmienia jej życie na zawsze. Brawurowa komedia kulinarna, w której tradycja zderza się z nowoczesnością.

 

JA, POBIEDA I BERLIN

9 czerwca (niedziela), godz. 19:00
11 czerwca (wtorek), godz. 17:00
13 czerwca (czwartek), godz. 19:30

komedia, Ukraina 2024 (104 min)
Reżyseria Olga Ryashyna
Obsada: Ivan Blindar, Mariia Stopnyk, Volodymyr Geva

Film na podstawie opowieści Kuźmy Skriabina o tej samej nazwie. Szalone lata 90. Na trzy dni przed planowanym koncertem początkujący muzyk Kuźma ze swoim przyjacielem Bardem rusza w drogę do Berlina starą Pobiedą. Mówią, że mieszka tam stary kolekcjoner, który chętnie wymieni podobne do Garbusa autko na Mercedesa-Benza 600. Kuźma obiecuje swojej dziewczynie Barbarze wrócić do domu nową furą, a chłopakom z zespołu – zdążyć na występ. Oczywiście, już od samego początku podróży coś poszło niezgodnie z ówczesnym planem. Na pewno wiemy jedno: podróż pomoże bohaterom odnaleźć prawdziwe przeznaczenie.

 

Miejsce

Kino Zamek

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 18 zł
Młodzież licealna i studenci
miejsca standardowe 18 zł
Emeryci i renciści
miejsca standardowe 16 zł
Kup online

Bilety także do nabycia

  • Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I z Dziedzińca Menniczego), tel. 91 48 91 630, czynne od poniedziałku do niedzieli w godzinach 10.00-18.00.
  • Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z Dużego Dziedzińca, I p.), tel. 91 434 83 65, czynna na godzinę przed rozpoczęciem seansu.

Dodatkowe Informacje

Seans odbywa się w Kinie Zamek, które znajduje się na Dużym Dziedzińcu, wejście A, I piętro.