10-09-2022, 16-09-2022, 20-09-2022, 21-09-2022, 22-09-2022

Wenecja w Szczecinie. Nowe Horyzonty zapraszają

WENECJA W SZCZECINIE. NOWE HORYZONTY ZAPRASZAJĄ! 

10 września – 22 września

Kino Zamek

Bilety: 14 zł (12 zł ulgowy) 

POD ZIEMIĄ (POKAZ PRZEDPREMIEROWY)
Il buco
10 września (sobota), godz. 19:30
dramat, Włochy/Francja/Niemcy 2021 (93 min)
Reżyseria Michelangelo Frammartino

W dniu zakończenia 79. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji prezentujemy w Kinie Zamek, jedno z najważniejszych wydarzeń poprzedniej edycji tego święta kina. „Pod ziemią” to zdobywca Nagrody Specjalnej Jury i kilku innych wyróżnień na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji, film twórcy pamiętnego „Le quattro volte”, który po dekadzie milczenia powraca do Kalabrii, by eksplorować tamtejsze systemy jaskiń, należących do najgłębszych na świecie. Ale choć reżyser przywołuje dawną wyprawę speleologiczną, to interesuje go inny wymiar podziemnych eskapad. Dziura w ziemi prowadząca do ukrytych labiryntów to rodzaj bramy Hadesu, wejście do królestwa zmarłych, wokół którego każdego dnia krąży stary, schorowany pasterz. Czas powoli skrapla się na ścianach jaskiń, a licząca miliardy lat egzystencja planety wydaje się wiecznością w porównaniu z kruchym istnieniem tego, co niepewnie drży i błyskawicznie mija na jej grubej skorupie: zwierząt, drzew, ludzi i ich historii. Reżyser wypełnił Pod ziemią głęboką duchową treścią, pięknem natury i poruszającym losem pasterza, zapisanym na jego twarzy. Pomiędzy dokumentem a fabułą, bez dialogów, w bezkresnej ciszy, rozgrywa się jeden z najpiękniejszych i najmądrzejszych filmów ostatnich lat. Ogólnopolska premiera zapowiadana jest na 2023 rok. Seans w Kinie Zamek ma więc wymiar szczególny.

NIEWIERNA (PREMIERA)
Avec amour et acharnement
16 września (piątek), godz. 17:00
20 września (wtorek), godz. 17:00
21 września (środa), godz. 17:00
22 września (czwartek), godz. 17:00
dramat, Francja 2022 (116 min)
Reżyseria Claire Denis
Obsada: Juliette Binoche, Vincent Lindon, Gregoire Colin

Sara i Jean są parą o długoletnim stażu, ich stabilny, silny związek nadal jest pełny wzajemnej miłości i fascynacji. Po powrocie z urlopu Sara niespodziewania wpada na François, dawnego kochanka, który poznał ją z Jeanem, i którego właśnie dla obecnego partnera porzuciła. Sara jest rozdarta pomiędzy namiętnością, która wybucha z niespodziewaną siłą a relacją, która jest jej wyborem. Sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli. SREBRNY NIEDŹWIEDŹ ZA REŻYSERIĘ DLA CLAIRE DENIS NA FESTIWALU W BERLINIE W 2022 ROKU.

VORTEX (PREMIERA)
16 września (piątek), godz. 19:30
20 września (wtorek), godz. 19:30
21 września (środa), godz. 19:30
22 września (czwartek), godz. 19:30
dramat, Francja, Belgia, Monako 2021 (142 min)
Reżyseria Gaspar Noé
Obsada: Françoise Lebrun, Dario Argento, Alex Lutz

„Vortex” to przejmujący i cierpliwy zapis ostatnich dni życia starszego małżeństwa, w które wcielili się: legenda francuskiego kina Françoise Lebrun i kultowy reżyser kina grozy Dario Argento. Gaspar Noé (Nieodwracalne, Wkraczając w pustkę i Climax) tym razem stawia na twardy realizm, ale nie byłby sobą, gdyby nie eksperymentował formalnie. Od początku dzieli ekran na dwie części, osobno obserwując powoli tracącą kontakt z rzeczywistością, chorą na demencję żonę oraz schorowanego męża, który nie przyjmuje do wiadomości jej stanu. Zabiegi Gaspara Noé dają niezwykły efekt – samotność, zagubienie i niepogodzenie się ze starością zostały tu pokazane w sposób wręcz oszałamiający, co stawia „Vortex” na jednej półce z Miłością Hanekego czy Szeptami i krzykami Bergmana.

Miejsce

Bilety

Dorośli
miejsca standardowe 14 zł
Dzieci
miejsca standardowe 12 zł
Kup online