07-05-2021 / Kino Zamek online

„Widokówka” online
w Kinie Zamek
i rozmowa z reżyserką

Kolejną w tym roku prezentacją w internetowym Kinie Zamek będzie seans filmu „Widokówka” w reżyserii Małgorzaty Gwiazdy-Elmerych. Premiera online zaplanowana została na 7 maja 2021 roku na godzinę 18:00. Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserką. „Widokówka” będzie dostępna bezpłatnie.

Śmierć bliskich, płonące domy, ucieczka do lasu, by ocaleć. Głód i wszechobecny strach. To obrazy w pamięci tych, którzy jako dzieci przeżyli rzeź wołyńską i morderstwa Ukraińskich Nacjonalistów. Mieli po pięć, sześć, czasami nieco więcej lat. Antoni Lach przeżył, by dziś opowiedzieć swoją historię – od ucieczki z Podola, poprzez sierociniec w Pieskowej Skale, Dom Dziecka w Czerniejewie, aż po nakaz pracy w Szczecinie. „Widokówka” to film o dzieciach, których rodziny doświadczyły tragedii na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Ponad setka sierot trafiła do sierocińca w Pieskowej Skale, gdzie mieszkały do końca wojny, a potem rozesłano je do domów dziecka.

Reżyserką filmu „Widokówka” jest Małgorzata Gwiazda-Elmerych, która jest także cenioną dziennikarką i pisarką, mediatorką, pedagogiem i trenerką biznesu. Jest związaną z telewizją, radiem i prasą autorką reportaży o tematyce społecznej, laureatką Nagrody Prix Circom Regional 2001 za najlepszy program informacyjny „Nareszcie sobota”, Publicystą Roku 2001. Wśród jej książek są: „…nie-całkiem dobra kobieta” (2010) „Toto” (2014), „Instrukcja obsługi matki” (2017), „Czy Bóg tutaj” (2018).

„Widokówka” powstała dzięki wsparciu Zachodniopomorskiego Funduszu Filmowego Pomerania Film, który od 2009 roku działa w strukturach Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, a którego donatorami są Województwo Zachodniopomorskie oraz miasta Szczecin i Koszalin.

Seans internetowy filmu „Widokówka” to wspólne przedsięwzięcie ZFF Pomerania Film, Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie i Kina Zamek. „Widokówka” dostępna będzie za darmo na kanale YouTube Zamku Książąt Pomorskich od 7 maja (premiera o godzinie 18:00) do 11 maja (do północy). Bezpośrednio po seansie zapraszamy na rozmowę Krzysztofa Spóra z reżyserką filmu, która opowiada o przebiegu produkcji, spotkaniu z bohaterem tej historii oraz o realizacji dokumentu z perspektywy czasu.

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety

Darmowe bilety