14-08-2022 / GODZ.16:00

Duo Milonga

ZAMKOWE LATO ARTYSTYCZNE
Letnie Koncerty Plenerowe

Duo Milonga

Aneta Salwińska – harfa
Konrad Salwiński – akordeon
14 sierpnia (niedziela), godz. 16:00
Dziedziniec Zamku
Wstęp wolny

Duo Milonga to zaskakujące mnogością barw połączenie delikatnego brzmienia harfy z wyrazistym, a zarazem lirycznym dźwiękiem akordeonu. To niespotykane zestawienie, charakterystyczne bardziej dla muzyki współczesnej, potrafi jednocześnie nadać zupełnie nowy kształt muzyce dawnych mistrzów, dlatego w repertuarze zespołu znajdują się różne kompozycje: od opracowań muzyki dawnej po utwory XXI-wieczne po własne aranżacje muzyki hiszpańskiej oraz tang argentyńskich. Duo Milonga za swoją działalność związaną z tangiem zostało uhonorowane certyfikatem Narodowej Akademii Tanga w Buenos Aires.

Duo powstało w 2007 roku i w ciągu kilku lat istnienia koncertowało już m.in. w Polsce, Niemczech, Austrii, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. W tym samym roku zespół zdobył Grand Prix II Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Harfą w Cieszynie, w 2009 I nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Słowenii, a w 2011 roku był finalistą III Concurso Iberico w Madrycie. Jest także laureatem I nagrody w Międzynarodowym Konkursie World Music Competition w Walii w 2014 roku. Muzycy występowali podczas wielu międzynarodowych festiwali, m.in. w Monachium, Edynburgu, Salzburgu, Katowicach czy Łodzi, ale największym wyróżnieniem dla zespołu było zaproszenie do wykonania recitalu podczas XI Światowego Kongresu Harfowego w Vancouver w Kanadzie w 2011 roku.

Aneta Salwińska edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 8 lat. Ukończyła z wyróżnieniem ZSM im. S. Moniuszki w Łodzi w klasie harfy Doroty Szyszkowskiej oraz Beaty Tarnowicz-Kamińskiej. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie harfy prof. Helgi Storck. W latach 2008-2011 studiowała również na Uniwersytecie Mozarteum w austriackim Salzburgu, także na wydziale Pedagogiki Instrumentalnej. Prowadzi klasę harfy celtyckiej oraz koncertowej w ZSM w Łodzi. Pracowała również na stanowisku asystenta w klasie harfy w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest doktorantką. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich w Polsce, Austrii, Niemczech i Francji. Jest laureatką stypendium artystycznego Marszałka Województwa Łódzkiego, programu stypendialnego „Erasmus”, jak również stypendium rektora dla najlepszych doktorantów. Koncertuje jako solistka, występując w ramach polskich i międzynarodowych festiwali, w zespołach kameralnych, a także współpracuje z licznymi orkiestrami (m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną, Teatrem Wielkim w Łodzi, Collegium Musicum w Salzburgu, Filharmonią Poznańską, Śląską, Opolską, Dolnośląską, Poznańską oraz Płocką Orkiestrą Symfoniczną).

Konrad Salwiński naukę gry na akordeonie rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Starachowicach, w klasie Marka Mareckiego. Od 1999 do 2005 roku był uczniem Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi w klasie akordeonu prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. W 2011 roku ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Zbigniewa Ignaczewskiego. W latach 2008 – 2011 studiował także w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu w Austrii w klasie prof. Janne Rättyä. Jest laureatem blisko 50. nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach akordeonowych (we Włoszech, Niemczech, Litwie, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Walii, Słowenii, Chorwacji, Polsce). W roku 1998 otrzymał Nagrodę II st. Prezydenta Miasta Starachowic. W 2000, 2006 i 2008 r. był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 1998 r. do 2005 r. podopiecznym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. W roku 2007 został laureatem IV edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska”, a w roku 2008 stypendystą Marszałka Województwa Łódzkiego. Często występuje jako solista i kameralista w Łodzi i regionie łódzkim, a także innych miastach w Polsce i na świecie. Wraz z Anetą Salwińską tworzy Duo Milonga, ale występuje także w duecie ze skrzypaczką – Aleksandrą Szurgot. Jest również dyrektorem artystycznym projektu Colours of tango. Od września 2014 r. prowadzi klasę akordeonu w PSM I stopnia oraz SSM II stopnia w Zgierzu.

PROGRAM LETNICH KONCERTÓW PLENEROWYCH 2022

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich

Bilety