23-05-2023

Spotkanie z Tomaszem Stawiszyńskim

SPOTKANIE Z TOMASZEM STAWISZYŃSKIM

FILOZOFIA NA CZAS CHAOSU

23 maja (wtorek), godz. 18:00

Sala Anny Jagiellonki
Prowadzenie: dr Bogdan Balicki
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Zamku na godzinę przed spotkaniem

Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, ukończył studia magisterskie i doktoranckie w Instytucie Filozofii UW, autor bestsellerowych książek „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), „Co robić przed końcem świata” (2021), „Ucieczka od bezradności” (2021) oraz dwóch zbiorów wierszy „Nie ma takiego imienia” (1999) i „Rzecz ciemna” (2002). Od wielu lat zajmuje się problemami z pogranicza filozofii i psychoterapii.

Eseje, wiersze i opowiadania publikował w wielu pismach; był m.in. redaktorem działu kultura w „Dzienniku” i wiceszefem działu społecznego, szefem działu krajowego i szefem działu publicystyki w „Newsweeku” (2008-2012). W TVP Kultura prowadził „Studio Alternatywne” i współprowadził „Czytelnię” (2007-2011). W latach 2013-2016 prowadził w Polskim Radiu RDC autorski program „Niedziela Filozofów, czyli Potyczki z Życiem”. Od grudnia 2016 do lutego 2020 był publicysta kwartalnika „Przekrój”. Od marca 2016 związany z Radiem TOK FM, gdzie prowadzi m.in. „Godzinę Filozofów”, „Kwadrans Filozofa” oraz – wraz z żoną, Cvetą Dimitrovą – internetowy podcast „Nasze wewnętrzne konflikty”. Jest stałym felietonistą „Tygodnika Powszechnego”.

W 2022 r. (Znak Literanova) ukazała się najnowsza książka Tomasza Stawiszyńskiego „Reguły na czas chaosu”, w której autor przypomina, że warunkiem sensownego, pożytecznego działania, jest rozumienie. Czerpiąc z literatury filozoficznej i tekstów kultury pokazuje, jak poddawać refleksji odruchy serca, nie dać się uwieść manipulacjom oraz kultywować konflikt w sobie, zamiast przenosić go na zewnątrz. Ponieważ najlepsze, co możemy teraz zrobić dla świata i siebie samych, to wziąć głęboki oddech i spojrzeć na rzeczywistość świeżym okiem – z dystansem, ale też dużą dozą wrażliwości.

Jak odnaleźć równowagę w czasach, gdy stabilność stała się towarem deficytowym? Gdzie szukać sensu, gdy zewsząd zalewają nas złe wiadomości? Jak myśleć racjonalnie w rozemocjonowanym świecie? Komu i czemu ufać, gdy w najlepsze trwa ogólnoświatowa wojna informacyjna, nadciąga kryzys ekonomiczny, a nasza planeta płonie?

 

   

Miejsce

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Bilety